Sfat Achizitie

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
AlexMMM
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 19, 2015 8:17 am

Mesaj de AlexMMM » Mar Mai 19, 2015 8:27 am

Va salut,

Doresc sa-mi achizitionez un Mitsu Lancer 2008 motorizare 2.0 diesel 140 CP. Va cer un sfat prietenesc.

Motive pentru am suficiente. In schimb, de ce NU ar trebui sa achizitionez aceasta varianta de motorizare ? Mentionez ca masina ar avea aprox 80,000 reali.

Avatar utilizator
ursul_bipolar
EVO I
Mesaje: 25
Membru din: Vin Iul 22, 2011 3:57 pm

Mesaj de ursul_bipolar » Mar Mai 19, 2015 9:59 am

Motoarele de 2 litri sunt de provenienta VAG, cele de 1.8 sunt Mitsubishi. Daca te uiti pe forum vei vedea ca au mai fost cazuri in care fie turbina a avut probleme, fie injectoarele la cele de 2l.
Acum daca masina nu are nicio problema cred ca poti merge linistit sa o cumperi, motorul ala trage bine dar nu prea ii place sa-l plimbi doar in oras.

Avatar utilizator
AlexMMM
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 19, 2015 8:17 am

Mesaj de AlexMMM » Mar Mai 19, 2015 12:25 pm

Multumesc pentru raspuns. Da, am tot citit forumul despre aceasta problema.
In ultimele 365 de zile am facut 17,000 KM din care majoritatea in afara orasului.

Am sa incerc sa ma orientez spre un 1.8 atunci, cum am citit si forum. Ar fi pacat de bani.

Avatar utilizator
George1982
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 27, 2014 11:02 pm

Mesaj de George1982 » Mar Mai 19, 2015 1:10 pm

Eu nu as taia de pe lista motorul VAG (il am pe outlander), dar trebuie verificat bine. Reparatiile la el sunt ieftine si se gasesc piese. Asta e marele avantaj.
Dezavantaje: zgomot, consum ulei, mai putin elastic decat CR
Avantaje: consumul foarte foarte bun, nu are filtru de particule (fara batai de cap), se repara usor daca sunt probleme. Se preteaza foarte bine la tuning daca esti amator.

Fugaritul des in afara orasului e necesar la ambele motoare, e specific dieselului.

Eu prefer oricand un motor CR in locul TDi-ului PD (adica si eu as prefera 1.8-ul), dar cand iei sh, te uiti la multe alte chestii, in special starea masinii.

Avatar utilizator
ursul_bipolar
EVO I
Mesaje: 25
Membru din: Vin Iul 22, 2011 3:57 pm

Mesaj de ursul_bipolar » Mar Mai 19, 2015 1:57 pm

Daca ar fi sa-mi iau diesel azi tot spre cel 1.8 as merge. Exista si un review al acestui motor dar pe ASX, cauta pe net, siteul este turatii.ro

Acum la 80 de mii motorul ala ar trebui sa fie ca nou, deci nu-l exclude, doar testeaza masina temeinic si daca e ok go for it.

Avatar utilizator
AlexMMM
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 19, 2015 8:17 am

Mesaj de AlexMMM » Mar Mai 19, 2015 4:37 pm

Va multumesc pentru pareri. Tot caut si citesc ca nebunul.

Avatar utilizator
George1982
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 27, 2014 11:02 pm

Mesaj de George1982 » Mar Mai 19, 2015 4:55 pm

Orice ar fi, mergi cu masina la dealer si cere o verificare. Neaparat proba de drum. Testeaza injectoarele prin obd si sa nu tremure masina la relanti, turbina prin tapla zdravana de jos pana sus (citeste mai multe pe net), volanta prin observarea trepidatiilor la plecarea de pe loc, ambreiajul: sa nu sara turometrul cand o accelerezi tare in viteza a 4-a in zona de cuplu maxim... Asta pe la motor. Totusi, verificarea la reprezentanta nu trebuie sa lipseasca.

Eram cat pe ce sa ii cumpar tatalui meu un outlander care fusese facut praf in spate (dar reparata bine, la mitsubishi). Propretarul nu stia sau s-a facut ca nu stia. Sigur a gasit alt client...

Inca un sfat, general valabil: nu cumpara masini aduse de afara, mai mult sau mai putin recent. Vrei de afara, du-te si ia-ti-o singur.

Avatar utilizator
AlexMMM
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 19, 2015 8:17 am

Mesaj de AlexMMM » Mar Mai 19, 2015 5:24 pm

Am in proba un drive test urmat de o verificare electronica si mecanica in service.

http://www.autovit.ro/mitsubishi-lancer-C36714262.html

Aceasta este masina. Sper ca la fata locului sa coincida cu ce este trecut in anunt. Sa zic ca la pret ne-am inteles in mare, dar nu batut in cuie.

Pana acum am avut in posesie numai benzinare, sper sa imi dau seama daca este ceva in neregula cu un diesel.

Avatar utilizator
ursul_bipolar
EVO I
Mesaje: 25
Membru din: Vin Iul 22, 2011 3:57 pm

Mesaj de ursul_bipolar » Mie Mai 20, 2015 11:28 am

Arata f bine!
Daca e totul ok la ea, as cumpara-o, pretul e unul bun!

Avatar utilizator
AlexMMM
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 19, 2015 8:17 am

Mesaj de AlexMMM » Mie Mai 20, 2015 4:14 pm

Multumesc. Voi reveni pe forum daca totul este ok.
Totusi,imi pare rau ca forumul nu este cat de cat activ. Pacat ca sunt asa putini utilizatori activi.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori