From: Compresie Lancer X 1.6 ?

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
razvante
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 01, 2011 5:14 am

Mesaj de razvante » Joi Dec 03, 2015 12:34 pm

Am facut proba de dimineata. Panta 10-15%. Ramane pe loc. Am lasat-o cateva minute, nu o ia la vale, am incercat si cu fata si cu spatele. Cand parcam masina, m-a salutat un vecin cu un Vw. Passat care imi este cumva dator. Acum vreo doua saptamani veneam agale de la supermarketul din apropiere si vad cum masina lui o ia la vale usor, usor. Am crezut ca cineva face o gluma cu camera ascunsa si inital am zis ca nu are rost sa intervin, apoi mi-am dat seama ca nu e o gluma deloc si daca nu intervin, intra in alte masini. Norocul a facut ca inclinarea strazii sa nu fie asa de mare, altminteri nu imi imaginez cum o persoana de 80 de kg putea sa mai opreasca un mastodont de 1,4-1,5 tone. Am reusit doar sa o opresc si cu ajutorul unor trecatori am impins-o la loc. L-am sunat si cand a coborat, nu ii venea sa creada, masina era in viteza, dar nu avea frana de mana trasa. Un mosulica cu o Dacie i-a zis ca sigur "motorul a pierdut toata compresia" ) si d-asta a luat-o la vale. Nu avea frana de mana clasica ci din aceea hidraulica din buton. Asadar mare atentie cand lasati masina in stationare. Asigurati-o cu frana de mana tot timpul.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori