Cat De Bun E Lancer Classic 1.6 ?

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
calvaree
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 06, 2010 5:32 pm

Mesaj de calvaree » Dum Feb 07, 2016 10:23 am

Salutare stimati colegi,
Sunt de 1 an posesorul unui COLT din 2008 cu motorizare 1.1.Masina este exceptionala,sunt mai mult decat multumit de ea.Insa necesitatea pentru familia mea care va creste cu inca un membru are nevoie de o masina ceva mai maricica.

Mi s-a pus pata pe lancerul classic,combi(neaparat),de 1.6. Mi se pare o masina foarte bine gandita,si am si vazut una saptamana trecuta(era de vanzare insa avea ceva bube).Spatiul interior mi se pare foarte bun,si pentru nevoile mele e numa ce trebuie.Iar ca motorizare mi se pare cel de 1.6 foarte bine venit,pentru o masina cu dimensiuni decente un motor decent,zic eu.

Am insa nelamuriri in privinta achizitionarii masinii,si as dori daca sunteti amabili,sa imi spuneti cateva pareri despre aceasta masina.
Ce bube comune au,ce pica la un anumit interval,sunt scumpe piesele,problematice...orice informatie este binevenita.
Va multumesc anticipat.




Avatar utilizator
DragosOUT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 24, 2013 3:23 pm

Mesaj de DragosOUT » Mar Feb 09, 2016 2:22 pm

Salut, am lancer 1.6 sedan, sunt super multumit de masina, nu am avut nici o problema cu ea.. sincer imi pare rau ca nu am optat pentru motorul de 2.0l, cand merg la drum lung 4-5 oameni + bagaje...nu prea mai are vlaga si consuma pe masura.. iti recomand motorul de 2.0

Avatar utilizator
calvaree
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 06, 2010 5:32 pm

Mesaj de calvaree » Mar Feb 09, 2016 8:26 pm

DragosOUT,iti multumesc.
Sunt insa interesat de motorul de 1.6 pentru ca daca tot ar fi sa platesc taxe pentru un motor de 2 l atunci iau Grandisul si am si caroseria pe masura.
In plus cred ca e mult mai sprinten decat COLTUL in aceleasi conditii amintite de tine.Treaba e ca mie imi trebuie o masina cu caroserie combi,pentru necesitate,oricum vreau sa ii pun instalatie GPL in caz ca nu gasesc una cu instalatie deja.
De consum am mai citit si pri alte parti ca e cam setos,totusi la consumul declarat pe siteurile de vanzari sta mult mai bine decat nemtestile benzinare.Nu ca as vrea sa imi iau vreodata o nemteasca,dar ca si comparatie.
Iti multumesc inca o data pentru raspuns.
Sunt curios insa daca e in general o masina problematica.

Avatar utilizator
razvante
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 01, 2011 5:14 am

Mesaj de razvante » Vin Feb 12, 2016 6:17 pm

Dupa 70k de km la volanul lancerului pot spune cu mana pe inima ca desi m-a necajit cu cateva chestii, as cumpara-o din nou. Recent am depasit in bord 100k km si in afara de suspensie care sigur nu e pentru drumurile noastre, motorul merge impecabil, nu am avut probleme electrice, rugina etc.
Referitor la break cred ca daca poti trece peste partea estetica mai putin reusita la partea din spate, merita din plin.

Avatar utilizator
PaulT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 10:07 pm

Mesaj de PaulT » Joi Feb 18, 2016 8:25 pm

Dupa aproape 90,000km (masina din 2008) am schimbat la reviza de acum cateva zile primele piese (de fapt tot consumabile) in afara de niste discuri de frana schimbate pe garantie acum vreo 3 ani.... Un bec de pozitie, care nu mai mergea de o saptamana si un bec de la numar, care mergea cu intermitente. Concluzia? Extrem de multumit. Motorul de 1.6 misca masina suficient de ok (mai ales dupa remapare..), iar consumul este absolut in regula. Este o masina extrem de fiabila, ieftina la capitolul intretinere, care merita luata fara discutie daca este in stare tehnica buna. Chiar si break-ul, daca poti trece peste spatele putin mai ciudat desenat.

Avatar utilizator
noobless
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 28, 2015 11:46 am

Mesaj de noobless » Lun Mar 28, 2016 8:49 am

Posesor de lancer classic 2012 1.6 MIVEC. Multumit. Conteaza foarte mult carburantul cel putin la mine. Se misca decent pentru motor de 1.6. Bag benzina numai 98/99/100 ca sa fiu multumit de performante(150k km). Preturile sunt putin piperate fata de masinile din grupul VAG. Singura nemultumire este o bataie pe partea dreapta fata care nu reusesc sa o identific. Initial am schimbat flansele amort arcuri . Bucsele sunt in stare perfecta. Rulmentii inca nu I-am schimbat de cand am luat masina! E o masina fiabila. Amortizoarele fata is boala lor. Curg destul de repede!In principiu as recomanda!

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 22 vizitatori