Becuri Bi-xenon

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
Diliu8
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Ian 13, 2018 1:51 pm

Mesaj de Diliu8 » Dum Ian 14, 2018 10:23 pm

Salut, m-ar interesa si pe mine pentru un Lancer 2.0 Di-D 2008 cu Bi-Xenon, Ce becuri ar trebuii sa cumpar, Imi face figuri faza Lunga, aveti idee din ce cauza ar putea fi ? mi-e greu sa cred ca s-au ars ambele becuri in acelasi timp...


PS: Si as mai avea o intrebare... Avand in vedere ca masina a venit din fabrica cu Bi-Xenon Si Spalatoare.. Practic ar trebuii sa aiba si Auto Leveling .. ceea ce nu functioneaza.. il pot activa de undeva ??

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Lun Ian 15, 2018 12:30 am

Becuri cu xenon D2S de 35w. Din fabrica vine cu Osram Xerac 66240.

Nu cred ca s-au ars ambele becuri, ci cred ca ai probleme cu mecanismul de actionare a farurilor pentru ca pe faza lunga este un sistem cu oglinzi care culiseaza si activeaza faza lunga...becul nu are 2 filamente sa zici ca s-a ars filamentul de faza lunga. Daca pe faza scurta becurile lumineaza ok, atunci problema este pe mecanismul de actionare a oglinzilor/lupelor sau cum s-or numi ele. Cand o sa se duca becul, ca simptome, acesta o sa palpaie si o sa lumineze ca o lumanare chioara. Tare imi e ca si cu autolevelingul tot de acolo o fi.... el vine activat implicit, nutrebuie activat separat.

Avatar utilizator
Diliu8
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Ian 13, 2018 1:51 pm

Mesaj de Diliu8 » Lun Ian 15, 2018 12:01 pm

Adica de la maneta de la care se aprindfarurile ? Sau care maneta.


Avatar utilizator
sobolanu'
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 07, 2007 4:51 pm

Mesaj de sobolanu' » Lun Ian 15, 2018 9:34 pm

Aceeasi masina si an si aceeasi problema am avut si eu. S-a rezolvat 90% dupa ce am schimbat bateria. Mai face dar doar intamplator, inainte faza lunga se aprindea doar cand vroia. Pentru problema autolevelling-ului era un topic deschis pe undeva - se cam blocheaza sistemul senzorului de pe spate.

Avatar utilizator
Diliu8
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Ian 13, 2018 1:51 pm

Mesaj de Diliu8 » Mar Ian 16, 2018 6:30 pm

Sobolanu. Imi poti spune mai exact unde sunt plasati senzorii?? Mersi mult

Avatar utilizator
sobolanu'
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 07, 2007 4:51 pm

Mesaj de sobolanu' » Mar Ian 16, 2018 8:43 pm

Uite aici...
Fişiere ataşate
Screenshot_2018_01_16_19_41_03.png
Screenshot_2018_01_16_19_41_03.png (174.54 KiB) Vizualizat de 7426 ori

Avatar utilizator
lucien
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 14, 2017 9:32 am

Mesaj de lucien » Joi Mai 03, 2018 10:08 am

Salut.

O problema referitor la farul bi-xenon de pe 2.0 did am si eu. In urma unei tamponari am schimbat farul din dreapta cu unul second hand oem. Totul ok, dar dupa vreo 2 luni de utilizare, ramane blocat pe faza lunga. Clapeta din lupa comuta pe faza lunga la actionarea manetei, dar nu revine inapoi. La inceput loveam usor farul cu mana si sarea la loc, dar acum ramane blocata pe faza lunga(doar la farul dreapta, stanga functioneaza normal). Oare ce as putea sa fac? Merci

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Vin Mai 04, 2018 9:27 pm

Mai mult ca sigur are ceva probleme mecanismul ce actioneaza oglinzile pentru faza lunga si raman blocate parghiile pe acolo (mizerie, sau poate chiar ceva rupt care blocheaza mecanismul)...cine stie ce o fi patit la viata lui farul sh...
Parerea mea este ca ar trebui desfacut farul si curatat si lubrifiat mecanismul din interior. Daca te pricepi la bricolaj nu ar trebui sa fie greu...daca nu, apelezi la cineva care se pricepe

Avatar utilizator
lucien
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 14, 2017 9:32 am

Mesaj de lucien » Dum Mai 06, 2018 4:13 pm

Salut. Merci de raspuns. Exact asta a si fost problema. In aceeasi zi dupa ce am postat, m-am ambitionat si am dat jos farul. Am scos becul si cu o surubelnita am cautat sa actionez manual clapeta si intradevar parghiile strangeau intre ele. Am impins usor clapeta cu varful surubelnitei pana am obs ca are din nou mobilitate fara sa se frece de peretele lupei si am stropit imbinarile cu niste spray lubrifiant/rugina. Am montat totul la loc si merge perfect.

O zi faina !

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori