Sistem Sunet Lancer 2008

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Lun Oct 27, 2008 10:39 am

Am mentionat si la topicul cu Jurnalul de Bord, mi se pare ca sistemul de sunet Rockford cu 8+1 difuzoare se aude cam incet fata de prestatiile de pe hartie. Am observat ca statia se afla sub scaunul soferului. Ma gandesc ca atunci cand ma duc sa-mi montez alarma in service sa le spun sa umble si la statie la PreAmp sa-i mareasca volumul. La statiile aftermarket se pot modifica anumiti parametrii, ma gandesc ca si la asta ar trebui sa mearga. Ce parere aveti?

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Lun Oct 27, 2008 11:00 am

Nu stiu cum de nu ti se pare suficient de tare cum se aude. Odata la iarba verde niste manelisti s-au pus langa mine si l-au dat pe guta la maxim. Nu a fost nevoie decat sa deschid toate geamurile si sa dau o muzica mai buna la maxim si s-au potolit.
Daca crezi ca ai nevoie de mai mult de-atat poti sa cauti reglaje si sa modifici parametrii.
Daca iti place sa asculti muzica tare de tot, vezi ca s-ar putea mai la batranete sa iti intrebi nepotii "Ai? Ci-ai zis?"

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Lun Oct 27, 2008 11:05 am

Imi cer scuze dar am uitat sa scriu... eu nu ascult foarte tare si mi se pare aproape suficient ... ...cateodata imi place sa ascult spre maxim (mai rar ) dar parca e acolo undeva la limita... adica volumul merge pana la 45 dar parca as fi vrut sa mearga pana la 55. Oricum ideea era ca ca pe foaie rupe norma si in realitate e fas (ca putere ma refer, calitatea e premium ) ca sa fiu dur:).

Avatar utilizator
Speedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:34 pm

Mesaj de Speedy » Lun Oct 27, 2008 11:43 am

Intalneste-te cu cineva care are acelasi sistem sa nu ai tu probleme. Eu sincer cand dau la maxim nu rezist mai mult de 5 minute in masina. Daca deschid geamurile pot da petrecere in cartier ca tiganii. Cei care se urca in masina raman cu gura cascata cand aud puterea si calitatea sistemului. Esti singurul care se plange

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Lun Oct 27, 2008 11:47 am

O sa ma duc la dealer sa verific in masina de testdrive. Daca nu cunosc pe cineva cu un EVO X , chiar daca are MMC , sistemul de sunet e acelasi nu?

Avatar utilizator
Speedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:34 pm

Mesaj de Speedy » Lun Oct 27, 2008 2:09 pm

QUOTE (Vibe)O sa ma duc la dealer sa verific in masina de testdrive. Daca nu cunosc pe cineva cu un EVO X , chiar daca are MMC , sistemul de sunet e acelasi nu?

Da.. teoretic nu ar trebui sa fie diferente.

Avatar utilizator
DeBogdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 22, 2007 11:59 pm

Mesaj de DeBogdan » Lun Oct 27, 2008 11:19 pm

Daca vrei mai mult inseamna ca trebuie sa incepi sa schimbi...un alternator, cablaje, sa adaugi un condensator, difuzoiare mai mari si mai puternice...

Intrebare: la ce-ti foloseste?
Si inca o intrebare: crezi ca o masina cu instalatie facuta la un "tuner de zgomot" de romania suna mai bine decat o instalatie de sunet studiata cateva mii de ore intr-o camera acustica?

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Mar Oct 28, 2008 10:25 am

Ai inteles gresit ... sunetul se aude foarte clar... am scris mai sus PREMIUM chiar... ce ma deranjeaza pe mine este volumul... la maxim mi se pare ca se aude cam incet... o sa ma duc zilele astea la dealer sa testez sistemul de pe masina de test drive, eu cred ca totusi are ceva:).

Avatar utilizator
LAV77
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 01, 2007 6:51 pm

Mesaj de LAV77 » Mar Oct 28, 2008 12:07 pm

QUOTE (DeBogdan)crezi ca o masina cu instalatie facuta la un "tuner de zgomot" de romania suna mai bine decat o instalatie de sunet studiata cateva mii de ore intr-o camera acustica?

Da. Ia incearca sa te urci intr-o masina pregatita pentru SQ nu pt DB-drag. Si si acelea sunt sisteme testate in competitii. Banuiesc ca nu ai impresia ca Lancerul cu Rockford pe el ar putea concura la vre-o competitie de SQ sau DB-drag. Bineinteles ca vorbim de minim 5000 E investitie.

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Mar Oct 28, 2008 2:03 pm

Sunt sisteme audio super scumpe care se aud bine pe o masina si pe alta nu, sisteme mult mai ieftine care se aud bine, samd. Un sistem audio X de firma, de calitate, cu renume, samd nu garanteaza un sunet de calitate, montat pe orice masina si de aici intervin foarte multi parametri, insonorizarea masinii :-D , materialele de interior :-D , interiorul in sine si ... o intreaga fizica pe care unii o stiu...sunt aplicatii software de analiza, calcul difuzoare, etc. in functie de datele introduse.
Eu am cunoscut un astfel de profesionist in Romania.
Jucaria indiferent cum se numesc se testeaza pe masina...

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 27 vizitatori