Harta RO in sistemul de navigatie

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Scrie răspuns
Avatar utilizator
spatciuk
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Joi Sep 18, 2008 7:29 pm

Mesaj de spatciuk » Joi Ian 22, 2009 2:12 pm

si apropos de updateurile hartilor: conform celor de la Navteq:
"With the road network constantly changing, it?s essential to keep the mapping up to date so the system can operate at its very best and function as efficiently as possible. "

dar fiindca traim in romania, "road network" nu prea se schimba de vreo 20 de ani, asa ca nu prea exista motive sa se faca updateuri la harti...

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Joi Ian 22, 2009 2:25 pm

Interesanta metoda de update prin jack-ul acela... Sincer n-am mai vazut asa ceva in viata mea

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Joi Ian 22, 2009 2:26 pm

Sunt sigur ca se pot instala hartile prin copierea partiala sau integrala a datelor stocate pe HDD. Asta presupune demontarea HDD-lui, conectarea la un PC, deblocarea lui si copierea informatiilor.

Avatar utilizator
spatciuk
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Joi Sep 18, 2008 7:29 pm

Mesaj de spatciuk » Joi Ian 22, 2009 2:50 pm

da, singura probleme este ca pe DVD-ul original ele sunt codate, de aceea se foloseste cheia respectiva.

trebuie luat un HDD pe care este deja instalat updateul, deblocat, copierea hartilor pe PC, apoi debocarea HDD-ul destinatie si copiat din nou acolo.

Avatar utilizator
Speedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:34 pm

Mesaj de Speedy » Joi Ian 22, 2009 5:38 pm

QUOTE (spatciuk @ Jan 22 2009, 02:50 PM) da, singura probleme este ca pe DVD-ul original ele sunt codate, de aceea se foloseste cheia respectiva.

trebuie luat un HDD pe care este deja instalat updateul, deblocat, copierea hartilor pe PC, apoi debocarea HDD-ul destinatie si copiat din nou acolo.

Exact Asta vroiam sa zic si eu. Mai ales ca deja HDD-urile au fost deblocate oarecum de cei care au reusit sa crackuiasca vazutul DVD-urilor in mers.

O metoda mai grea ar fi incercarea de decodat a informatiilor de pe dvd dar cred ca este mai complicat asa.

Avatar utilizator
HarryE
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 05, 2008 3:15 pm

Mesaj de HarryE » Vin Ian 23, 2009 10:18 am

Cum se afiseaza versiunea de harta instalata?
Care este numarul afisat de ultima versiune (cea cu RO).
Voi ridica noua masina de la dealer si as vrea sa ma asigur ca masina vine cu versiunea cea mai noua de harta.

Multumesc.

Avatar utilizator
sakura
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 11, 2008 12:20 pm

Mesaj de sakura » Vin Ian 23, 2009 11:16 am

QUOTE (HarryE @ Jan 23 2009, 10:18 AM) Cum se afiseaza versiunea de harta instalata?
Care este numarul afisat de ultima versiune (cea cu RO).
Voi ridica noua masina de la dealer si as vrea sa ma asigur ca masina vine cu versiunea cea mai noua de harta.

Multumesc.

Deocamdata exista o singura versiune cu harta RO.
Daca vei avea harta RO in sistemul de nav inseamna ca ai ultima versiune.
Eu am urmarit harta Parisului (din Bucuresti) aproape un an.
Daca-ti cumperi masina cu MMC negociaza, discuta, sa ai si harta RO.
Altfel te pacalesc.
Bafta!

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mar Ian 27, 2009 12:13 pm

Sunt curios daca navigatia de pe mmcs suporta adaugarea de radare fixe. In lista de tipuri de POI-uri din mmcs nu am gasit 'speed cam' sau ceva similar. Poate cineva care are instalata harta Romaniei imi poate spune. Mersi.

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Mar Ian 27, 2009 2:44 pm

Sa nu fie ala de fapt un USB stick toata ziua. Doar ca mufa difera. Mai greu ar fi de identificat pinii. Se poate desface jacku' ala? Are 4 fire, tot atatea are si USBu'.

Avatar utilizator
spatciuk
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Joi Sep 18, 2008 7:29 pm

Mesaj de spatciuk » Mar Ian 27, 2009 3:16 pm

am cumparat updateul azi, o sa il instalez mai pe seara, dupa ce il instalez o sa ma uit daca se poate desface acel stick.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori