Ce Varsta Au Posesorii De Lancer?

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Scrie răspuns
Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Mie Mar 11, 2009 10:53 pm

Si tata mai coduce Lancerul si are aproape 60. Si vreau sa va spun ca ii face placere Nu mi se pare un argument varsta cand iti cumperi o masina.

Avatar utilizator
Lancerlot
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 28, 2008 11:27 am

Mesaj de Lancerlot » Joi Mar 12, 2009 11:03 am

QUOTE (SickneS @ Mar 11 2009, 05:18 PM) mda, nu poti sa-i spui nimanui ce masina sa-si ia, insa parerea mea este ca la pretul unui lancer, Lancerlot puteai sa-ti iei de exemplu o skoda sau un citroen care ar fi mers mai bine la varsta ta ... nu te supara pe mineCu banii pe care i-am dat pe acest Lancer, puteam sa-mi iau si Passat, Mazda 6, Honda Accord, Ford Mondeo, Outlander, etc. Am considerat foarte serios toate posibilitatile, m-am informat, am discutat prin showroomuri si in final am ALES Lancerul. Nu am nici un regret si nici o problema la 15000 km. Singurele aspecte negative pe care nu le-am stiut inainte de cumparare sunt zgomotul ocazional al clemelor de la torpedou (usor remediabil) si dificultatea de a urca bordurile mai inalte (tuningul, bata-l vina!).
Sunt convins ca nimeni nu-si asorteaza masina la propria varsta. Nu-i ca tandemul poseta - pantofi. E mai mult o chestie sentimentala si de personalitate in limitele impuse de buget.
Bine-inteles ca nu ma supar, SickneS. Tu ai o imagine sablon a unei persoane trecute de 50, ceva de genul sedentarist, supraponderal, carunt, artritic, cu preinfarct, un antipatic acrit de viata care a pierdut sensul existentei si altele pe care nu le mai spun. Intr-adevar, nu e genul de persoana care sa coboare de la volanul Lancerului. Din pacate asta e tipicul, dar din fericire nu suntem toti la fel. Eu ca mentalitate nu am trecut de 30 de ani, iar daca as spune ca am 35 de ani, persoanele care nu ma cunosc nu ar avea motive sa intre la banuieli.
Rog frumos, se poate, permiteti-mi sa mi se potriveasca Lancerul, ca m-am obisnuit cu el!

Avatar utilizator
SickneS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 13, 2008 12:53 pm

Mesaj de SickneS » Dum Mar 15, 2009 6:06 pm

QUOTE (Lancerlot @ Mar 12 2009, 11:03 AM) Cu banii pe care i-am dat pe acest Lancer, puteam sa-mi iau si Passat, Mazda 6, Honda Accord, Ford Mondeo, Outlander, etc. Am considerat foarte serios toate posibilitatile, m-am informat, am discutat prin showroomuri si in final am ALES Lancerul. Nu am nici un regret si nici o problema la 15000 km. Singurele aspecte negative pe care nu le-am stiut inainte de cumparare sunt zgomotul ocazional al clemelor de la torpedou (usor remediabil) si dificultatea de a urca bordurile mai inalte (tuningul, bata-l vina!).
Sunt convins ca nimeni nu-si asorteaza masina la propria varsta. Nu-i ca tandemul poseta - pantofi. E mai mult o chestie sentimentala si de personalitate in limitele impuse de buget.
Bine-inteles ca nu ma supar, SickneS. Tu ai o imagine sablon a unei persoane trecute de 50, ceva de genul sedentarist, supraponderal, carunt, artritic, cu preinfarct, un antipatic acrit de viata care a pierdut sensul existentei si altele pe care nu le mai spun. Intr-adevar, nu e genul de persoana care sa coboare de la volanul Lancerului. Din pacate asta e tipicul, dar din fericire nu suntem toti la fel. Eu ca mentalitate nu am trecut de 30 de ani, iar daca as spune ca am 35 de ani, persoanele care nu ma cunosc nu ar avea motive sa intre la banuieli.
Rog frumos, se poate, permiteti-mi sa mi se potriveasca Lancerul, ca m-am obisnuit cu el!


binen-teles ca nu te consider un sedentarist, supraponderal, carunt, artritic, cu preinfarct, un antipatic acrit de viata care a pierdut sensul existentei si altele pentru ca nu te cunosc...

Si da, iti permitem sa-ti placa Lancer-ul (cel putin eu). si tatal meu care are 55 de ani a mers de cateva ori cu lancer-ul si i-a placut enorm, numai ca fiind de moda mai veche, ii plac masinile mai confortabile si mai putin rapide

Si inca ceva, imi pare rau daca te-am facut sa te simti in vrarsta, nu asta a fost intentia

Avatar utilizator
Bozgoru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 04, 2008 2:37 am

Mesaj de Bozgoru » Dum Mar 29, 2009 3:28 pm

deci cei mai multi sub 25 de ani...e clar.. dupa cum arata maisina..sport/.. ascutita ca e de tineret si pt pitzipoancele lor )

Avatar utilizator
mircea13
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mar 25, 2009 11:28 pm

Mesaj de mircea13 » Dum Mar 29, 2009 4:31 pm

Ma scuzati ca intervin in topic nefiind posesor de Lancer.
Dar consider ca varsta nu conteaza in alegerea unei masini.Eu am 41 ani.
De ex eu am un Galant model 1988 , masina de suflet care nu se va vinde niciodata , nici nu se pune problema dezmembrarii , sau altei alternative.Mentionez ca totul functioneaza perfect.Singurul regret ca nu are AC.
Momentan mai conduc 2 masini , un Audi 80 Avant , si un Mercedes C 180 T ( break).
Acum stau si ma gandesc , daca sa vand Mb. si sa imi achizitionez un Lancer si probabil asa se va intampla.
Singura diferenta , ca o sa optez pt. un Lancer vechi de 1 an , maxim 2 , cumparat din Germania.

Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Dum Mar 29, 2009 5:18 pm

QUOTE o sa optez pt. un Lancer vechi de 1 an , maxim 2 , cumparat din Germania
Ma bucur foarte mult ca masinile cumparate de la noi n-au aceasi valoare in comparatie cu cele aduse din GERMANIA :|
Sau ca cineva inca mai crede in mitul "masina cumparata de la un batranel din Germania care o tinea intr-un garaj incalzit,o scoatea de sarbatori si atunci mergea incet pentru ca avea probleme cu inima"

Avatar utilizator
andrei.pex
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Oct 03, 2008 11:03 pm

Mesaj de andrei.pex » Dum Mar 29, 2009 6:15 pm

QUOTE (shadow2blade @ Mar 29 2009, 05:18 PM) Ma bucur foarte mult ca masinile cumparate de la noi n-au aceasi valoare in comparatie cu cele aduse din GERMANIA :|
Sau ca cineva inca mai crede in mitul "masina cumparata de la un batranel din Germania care o tinea intr-un garaj incalzit,o scoatea de sarbatori si atunci mergea incet pentru ca avea probleme cu inima"
Masinile din germania , in mare parte, sunt luate din AUTOHOUSE ... sincer pana acum nu am auzit de o asemenea poveste , decat la noi aici la piata ( AutoVit ) . Acum pe bune Shadow tu ti`ai lua masina din Autovit ? sincer ma indoiesc . Eu stiu pe cineva care aduce masini la greu din germania , austria, etc. numai din AUTOHOUSE iar masinile arata MULT MULT MULT mai bine si la un pret mult mai bun decat gasesti la noi la piata

Avatar utilizator
mircea13
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mar 25, 2009 11:28 pm

Mesaj de mircea13 » Dum Mar 29, 2009 9:23 pm

Scuze colegul Andrei.
Am spus din Germania , dar nu am specificat de unde.Evident ca si la ei exista sistemul buy back.
Poti cumpara o masina folosita din reprezentanta.
Avantajele din pct. meu de vedere.
-in general o masina noua scade din pretul de achizitie cam o treime din valoarea ei
- service-ul si reviziile facute in Germ. sau oriunde in alta parte decat in Romanica....sunt mult superioare , dar ar trebui sa deschid un nou topic , cati dintre clienti sunt multumiti din service-ul romanesc , indiferent de tipul masinii..si ai sa imi dai dreptate
-acea garantie data de dealer e un fel de...nimic...ti se da garantie doar pe ceea e nu se strica
- in general nemtii cand cumpara o masina.....e full....aici ar insemna bani in plus
- eu personal sunt impotriva oricaror bani care se duc catre statul roman...TVA din pretul unei masini noi , impozitul pe profit datorat de catre vanzatorii de masini..etc.
- doar posesorii de Dacie veche au impresia ca achizionand o masina noua..o vor folosi inca 20 ani...de aceea din pacate se vinde Loganul..de...k....
-ca posesor de japoneza...ce ti-au spus diversi cunoscuti, colegi, vecini....ca ai fost un fraier...parerea idioata din Romania...ca sunt scumpe piesele pt japoneze...si complicat de reparat.
-referitor la Mitsubishi(3 diamante) sunt convins ca nu exista ca la alte marci, productie pt. piata de est si cea vestica , cum fac Renault , Opel..si altii.
- ca ultima idee , daca as opta sa cumpar o masina noua , as achizitiona din Germ. , nu e obligatoriu de acolo, dar avand sora care locuieste acolo este mai simplu...stiind limba...daca ai chef cauta un dealer Mitubishi din Germ. si compara preturile de acolo cu cele de aici, sa vezi ca sunt..sau pot fi mai mici, deoarece stiu sa vanda si sa faca reduceri.Programul rabla al guvernantilor...e praf in ochii prostimii.

Avatar utilizator
andrei.pex
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Oct 03, 2008 11:03 pm

Mesaj de andrei.pex » Dum Mar 29, 2009 10:31 pm

QUOTE (mircea13 @ Mar 29 2009, 09:23 PM) Scuze colegul Andrei.
Am spus din Germania , dar nu am specificat de unde.Evident ca si la ei exista sistemul buy back.
Poti cumpara o masina folosita din reprezentanta.
Avantajele din pct. meu de vedere.
-in general o masina noua scade din pretul de achizitie cam o treime din valoarea ei
- service-ul si reviziile facute in Germ. sau oriunde in alta parte decat in Romanica....sunt mult superioare , dar ar trebui sa deschid un nou topic , cati dintre clienti sunt multumiti din service-ul romanesc , indiferent de tipul masinii..si ai sa imi dai dreptate
-acea garantie data de dealer e un fel de...nimic...ti se da garantie doar pe ceea e nu se strica
- in general nemtii cand cumpara o masina.....e full....aici ar insemna bani in plus
- eu personal sunt impotriva oricaror bani care se duc catre statul roman...TVA din pretul unei masini noi , impozitul pe profit datorat de catre vanzatorii de masini..etc.
- doar posesorii de Dacie veche au impresia ca achizionand o masina noua..o vor folosi inca 20 ani...de aceea din pacate se vinde Loganul..de...k....
-ca posesor de japoneza...ce ti-au spus diversi cunoscuti, colegi, vecini....ca ai fost un fraier...parerea idioata din Romania...ca sunt scumpe piesele pt japoneze...si complicat de reparat.
-referitor la Mitsubishi(3 diamante) sunt convins ca nu exista ca la alte marci, productie pt. piata de est si cea vestica , cum fac Renault , Opel..si altii.
- ca ultima idee , daca as opta sa cumpar o masina noua , as achizitiona din Germ. , nu e obligatoriu de acolo, dar avand sora care locuieste acolo este mai simplu...stiind limba...daca ai chef cauta un dealer Mitubishi din Germ. si compara preturile de acolo cu cele de aici, sa vezi ca sunt..sau pot fi mai mici, deoarece stiu sa vanda si sa faca reduceri.Programul rabla al guvernantilor...e praf in ochii prostimii.
OFFTOPIC
Da mircea13 sunt total de acord cu tine. Spuneam ceva mai sus ca am pe cineva care aduce masini din Germania si ca sunt mult mai bine intretinute acolo decat la noi .
La noi in serivce...frectie la picior de lemn nici ei nu mai stiu cum sa te fenteze mai repede. Cred ca toti am auzit cel putin odata un mecanic autorizat spunand "N`are domle nimic masina!"

Avatar utilizator
SickneS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 13, 2008 12:53 pm

Mesaj de SickneS » Lun Mar 30, 2009 2:19 am

sa revenim la topic

am vazut foarte multi posesori de lancer clasic sau noul model in craiova care au peste 40 de ani, chiar mai multi decat am vazut sub 25 de ani.
deci MItsubishi Lancer nu este egal cu tineret

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori