Insonorizare

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mar Aug 30, 2011 5:41 pm

Zgomotul facut de motorul pe benzina de 1.6 e foarte placut auzului insa se aude destul de tare zgomotul de rulaj mai ales pe asfalt rugos.

Avatar utilizator
predaflorincristian
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 9:56 pm

Mesaj de predaflorincristian » Dum Aug 12, 2012 9:49 am

sal! am insonorizat eu lancerul cusilent coat. mi-au trebuit trei pachete de 450 ron /buc dar a iesit super ok. zgomot nema iar muzica se aude de 3 ori mai bine

Avatar utilizator
tyty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Aug 02, 2009 1:47 am

Mesaj de tyty » Dum Aug 12, 2012 11:08 am

si cate kg a luat in plus?

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Dum Aug 12, 2012 10:34 pm

Cred ca vreo 20 de kg daca mi se permite o estimare...

Avatar utilizator
Master4Mariners
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 02, 2012 2:32 pm

Mesaj de Master4Mariners » Mie Mai 14, 2014 10:01 am

Si eu mi-am facut insonorizarea la masina chiar ieri. Lucrarea s-a realizat la Sport and Classic cars in Galati, o firma care se ocupa de reconditionarea masinilor de epoca ( Malakai sigur stie la cine ma refer ). Materialul folosit e adus din Suedia, insa ca diferenta fata de dynamat stratul izolant este mult mai gros, practic este cat o pilota, izoleaza fonic mai bine. Lucrarea m-a costat 12 milioane, materiale si mana de lucru si a durat aproximativ 2 zile. Intamplator baietii care au demontat au lucrat in Germania 2 ani la Mitsubishi si se pricep de minune. Nu au omis nici o clema, nici un surub, nu am nici un ornament zgariat, rezultatul il puteti vedea in pozele de mai jos.

La usi inca se mai poate lucra, deoarece materialul este greu de pus fiind foarte gros, insa rezultatul se vede si asa. Marea diferenta este la interior, unde practic totul este acoperit de un capitonaj de aprox 2 cm, poate si mai mult. Cine este din Galati poate vedea oricand daca este curios.
Fişiere ataşate
Usa_spate_dupa.jpg
Usa_spate_dupa.jpg (1.62 MiB) Vizualizat de 6548 ori
Usa_spate_inainte.jpg
Usa_spate_inainte.jpg (1.49 MiB) Vizualizat de 6518 ori
Usa_fata_dupa.jpg
Usa_fata_dupa.jpg (1.47 MiB) Vizualizat de 6533 ori
Usa_fata_inainte.jpg
Usa_fata_inainte.jpg (1.14 MiB) Vizualizat de 6528 ori
Carenaj_interior_dreapta_spate.jpg
Carenaj_interior_dreapta_spate.jpg (1.61 MiB) Vizualizat de 6527 ori
Interior_dupa_4.jpg
Interior_dupa_4.jpg (2.1 MiB) Vizualizat de 6530 ori
Interior_dupa_3.jpg
Interior_dupa_3.jpg (1.82 MiB) Vizualizat de 6529 ori
Interior_dupa_2.jpg
Interior_dupa_2.jpg (3.18 MiB) Vizualizat de 6528 ori
Interior_dupa_1.jpg
Interior_dupa_1.jpg (3.91 MiB) Vizualizat de 6531 ori
Interior_inainte.jpg
Interior_inainte.jpg (3.1 MiB) Vizualizat de 6533 ori
Portbagaj_dupa_1.jpg
Portbagaj_dupa_1.jpg (3.59 MiB) Vizualizat de 6551 ori
Portbagaj_inainte.jpg
Portbagaj_inainte.jpg (2.41 MiB) Vizualizat de 6534 ori
Plafon_dupa.jpg
Plafon_dupa.jpg (4.67 MiB) Vizualizat de 6545 ori
Plafon_inainte.jpg
Plafon_inainte.jpg (1.68 MiB) Vizualizat de 6557 ori

Avatar utilizator
sobolanu'
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 07, 2007 4:51 pm

Mesaj de sobolanu' » Mie Mai 14, 2014 11:29 am

Lucrarea ca lucrarea dar rezultatul care e ? Se simte vreo diferenta notabila sau e mai mult subiectiva ?

Avatar utilizator
Master4Mariners
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 02, 2012 2:32 pm

Mesaj de Master4Mariners » Mie Mai 14, 2014 3:00 pm

Bineinteles ca se simte diferenta. Ploaia nu se mai aude deasupra ca pe tabla de pe casa, de fapt nu se mai aude deloc. Muzica se aude mai clar, la volum mare ( adica peste 30-35 pt sistem Rockford ) , daca se aude ca ceva vibreaza e doar din fete la usi unde am spus ca se mai poate lucra. Cea mai mare diferenta este la rulaj, nu se mai aude orice denivelare si trecerea peste obstacole se aude infundat. Am facut drive test cu un coleg de forum care a facut treaba asta cu un kit adus din Rusia cred de Zambet si insonorizarea era un pic mai buna la mine, dat fiind grosimea mai mare a paslei. El a folosit Dynamat parca. Eu sincer pt un efect si mai bun voi izola carenajul la roti cu Noise Liquidator de la STP si atunci cred ca zgomotul de la rulare chiar si la viteze peste 120 km/h nu va mai fi la fel de sesizabil. Pe interior nu m-am putut duce f mult sub pedalier cu materialul deoarece imi ridica f mult podeaua si nu mai ajungeam cu pedala la capat de cursa. Contactul cu solul e la roti si de acolo vine cea mai mare parte a zgomotului la rulare care deranjeaza. Ca si habitaclu acum e altceva, nu se mai aude la fel de afara, usile se inchid altfel, parca se aude totul indundat. Ce a fost mai greu s-a facut pana acum, restul il pot face si singur. Eu sunt multumit ca nu am rupt nimic, nu s-a zgariat nimic, chiar am mai eliminat din greieri ( in special la plasticul din spatele banchetei spate care la denivelari facea zgomote chidate). Eu unul sunt multumit de rezultat, oricum Mercedes S-Classe nu vom face niciodata din Lancer avand in vedere imbinarile, calitatea chederelor si cate cleme s-au folosit. Ideea e ca e mai bine ca inainte.

Avatar utilizator
Adriancar
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 15, 2008 3:38 pm

Mesaj de Adriancar » Mie Mai 14, 2014 3:47 pm

Va sugerez sa verificati in usi, daca nu se umezeste pasla ! Acum ceva timp am incercat si eu insonorizarea in usi cu pasla si am avut neplacuta surpriza sa va ca se umezeste copios !

Avatar utilizator
ursul_bipolar
EVO I
Mesaje: 25
Membru din: Vin Iul 22, 2011 3:57 pm

Mesaj de ursul_bipolar » Mie Mai 14, 2014 4:00 pm

Dar cine a zis ca vrea cineva sa faca din lancer mercedes? Lancer-ul e lancer... mult mai frumos si mai fiabil fata de arhi intalnitul, arhi laudatul, arhi cumparatul , arhi fiabilul si lista poate continua...mercedes.
Eu vreau lancerul asa cum e el, daca vroiam o anonima cum e mercedesa imi luam din aia. Lancer-ul e special, feeling-ul cand mergi cu masina asta e deosebit.

Avatar utilizator
mileaandrei175
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 05, 2014 12:22 am

Mesaj de mileaandrei175 » Mie Mai 14, 2014 4:10 pm

Mastersformariners si eu am facut izolatie la usi dar doar atat.Ne am putea vedea sambata duminica?

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 25 vizitatori