Aripioare Patrate Sub Masina

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
Bozgoru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 04, 2008 2:37 am

Mesaj de Bozgoru » Dum Mar 29, 2009 3:25 pm

Salutare ! Am un Lancer 1.8 -2009... si am observat acu vreo saptamana cand am vrut sa urc o bordura.. nu prea inalta ca se aude un harsaiit sub masina... m-am dat jos inebunit.. am crezut ca am lovit planetarele ceva.. disperat.. si cand ma uit... sunt doua aripioare patrate cam in dreptul rotilor din fatza cam la 30 cm dsitanta fatza de roti.. care sincer... nu le vad nici o folosinta.. dar cei de la mitsubishi mi-au spus ca sunt pentru protectia a nu stiu ce... dar na... protectie protectie.. dar sa nu mai pot urca nimic..? nu pot urca nici o rampa denivelata acuma ca ma busesc cu ele.. mai are cineva problema asta?

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Dum Mar 29, 2009 5:10 pm

Aripioarele alea sunt pozitionate in asa fel incat sa stii daca poti sau nu urca bordurile sau parca langa borduri, etc... Atunci cand atingi cu ele vei sti ca esti la limita cu a urca bordura respectiva.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Dum Mar 29, 2009 6:43 pm

nu au rol de protectie propiu zis, ci mai mult de avertizare, daca atingi cu ele borduri, obstacole, etc. este posibil sa atingi si alta componenta a masinii, deoarece, ele sunt pozotionate la inaltimea la care este amplasata componenta cea mai de jos a masinii. ( nu stiu daca m-am exprimat corect si pe inteles )

Avatar utilizator
SickneS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 13, 2008 12:53 pm

Mesaj de SickneS » Lun Mar 30, 2009 2:23 am

ce ti s-a intamplat tie Bozgoru mi se intampla mie cam des, deh putine locuri de parcare in Craiova si trebuie sa mai urci si cate o bordura ceva.
nu-ti face griji nu e problema, deaia sunt acolo sa-ti spuna "stop, nu-i mai da mai departe"

Avatar utilizator
spatciuk
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Joi Sep 18, 2008 7:29 pm

Mesaj de spatciuk » Lun Mar 30, 2009 2:04 pm

confirm, au rol de avertizare, sunt din plastic flexibil, de obicei se rup in timp (2-3 ani) daca le harsai des...

Avatar utilizator
goldeye3002
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 29, 2008 9:57 pm

Mesaj de goldeye3002 » Lun Mar 30, 2009 2:14 pm

Hmm, eu stiu ca au alt rol, si anume: cand treci printr-o baltoaca, sa nu sara apa de la cauciuc in fata si apoi sa iti vina pe parbriz si sa nu mai vezi nimic. Prelungirile alea ai sa observi sa sunt exact in fata la roata. Eu asta rol stiam ca il au.

Avatar utilizator
altuning
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 06, 2008 12:50 pm

Mesaj de altuning » Lun Mar 30, 2009 3:46 pm

Si eu am frecat cu ele, mai ales cand parchezi la bordura cu botul care e destul de lung.
Poate sunt pt a nu arunca apa/noroi, dar macar stii ca ceva nu e bine ;-) cand freci cu ele.

Avatar utilizator
Bozgoru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 04, 2008 2:37 am

Mesaj de Bozgoru » Mar Mar 31, 2009 3:21 am

pentru goldeye... nu-s aparatoare de noroi.. alea sunt la roti.. astea de care zic eu sunt sub masina... oricum am inteles de la ceilalti.. ca sunt un fel de avertizare s anu dau mai invata ca lovesc altceva.. ms frumos

Avatar utilizator
goldeye3002
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 29, 2008 9:57 pm

Mesaj de goldeye3002 » Joi Apr 09, 2009 10:05 am

Eu imi mentin opinia. Treci prin apa cu putina viteza si ai sa vezi ca nu iti sare apa pe capota/parbriz. Apoi ia o masina fara acele aripioare si fa acelasi lucru.
Stiu si eu ce sunt aparatorile de noroi, alea sunt in spatele rotii pe aripa/prag.
Acum stau sa ma gandesc de ce alte masini au aceste aripioare in in fata rotilor din spate....are cineva vreo idee?

Avatar utilizator
Florin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 27, 2008 8:56 pm

Mesaj de Florin » Mie Mai 13, 2009 9:40 pm

Am si eu la Honda aripioare de-alea... prima data cand am auzit zgomotul m-am impacientat si eu - da' mi-a trecut repede cand am vazut despre ce e vorba.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori