Actiune In Instanta Mitsubishi Romania

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
goangaus
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 29, 2007 5:28 pm

Mesaj de goangaus » Joi Apr 16, 2009 10:30 am

Deschid acest topic pentru a vedea daca mai sunt posesori de Lancer sau alte modele foarte nemultumiti de masinile lor si care au ceva concret de reclamat, probleme care nu sunt amintite in specificatiile tehnice sau in manuale.

Eu am de gand sa initiez o actiune in instanta pentru:
- instalatie de climatizare
Motiv: in pozitia full AUTO si dezaburire + picioare sistemul furnizeaza aer rece pe la parbriz, indiferent daca eu setez temperatura 28 de grade in masina. In conditiile in care afara ploua sunt obligat sa folosesc pozitia dezaburire + picioare + AC pentru dezaburire, adica sunt obligat sa suport un curent de aer rece la nivelul capului. Nu exista alta alternativa. Acest lucru nu este normal, pot aduce exemple de masini care dezaburesc si cu aer cald, plus acte medicale cu recomandarea de evitare a aerului rece la nivelul capului. Plus ca acest comportament nu este descris in manualul de utilizare.
- radio
La schimbarea posturilor de radio, de cele mai multe ori, sistemul ramane blocat pe WAIT/SEARCHING in mijlocul orasului. Este prima masina la care patesc asa ceva. Bineinteles, acest lucru nu este descris in manualul de utilizare. Se pare ca de vina este sistemul AF, zic ei, care nu functioneaza in Bucuresti. Eh, uite ca se intampla si cu AF dezactivat. Dar pot aduce si masini la expertiza care cu AF ON nu au nici cea mai mica problema.

Mentionez ca si computerul de clima si radioul au fost schimbate pe garantie, fara rezolvarea problemei, deci nu mai am cum sa sper la vreo rezolvare in service. Este clar ca echipamentele sunt de proasta calitate.

La o suma inca nu m-am gandit, dar in functie de cati mai sunteti interesati putem merge mai departe sa discutam cu un avocat.
Bineinteles, lista de probleme este deschisa, cu mentiunea ca trebuie sa fie probleme ce pot fi probate cu acte.

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Joi Apr 16, 2009 11:53 am

Eu cred exagerezi. Rau de tot.

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Joi Apr 16, 2009 12:01 pm

De ce? Ca s-a saturat pe banii lui?

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Joi Apr 16, 2009 12:11 pm

In primul rand, la noi in romania instantele de judecata "sucks" mai ceva decat serviceurile Mitsubishi. In al doilea rand, nu cred ca un grup de oameni pot sa actioneze in judecata pe cineva daca nu sunt constituiti intr-o asociatie. Altfel spus fiecare reclamant trebuie sa initieze cate un proces separat.
In cazul in care am spus o prostie sa-mi fie iertata.

Avatar utilizator
goangaus
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 29, 2007 5:28 pm

Mesaj de goangaus » Joi Apr 16, 2009 12:16 pm

QUOTE (Apple @ Apr 16 2009, 11:53 AM) Eu cred exagerezi. Rau de tot.
Am postat aici sa intreb daca mai este cineva interesat, nu sa dau explicatii.

QUOTE (cix @ Apr 16 2009, 12:11 PM) In primul rand, la noi in romania instantele de judecata "sucks" mai ceva decat serviceurile Mitsubishi. In al doilea rand, nu cred ca un grup de oameni pot sa actioneze in judecata pe cineva daca nu sunt constituiti intr-o asociatie. Altfel spus fiecare reclamant trebuie sa initieze cate un proces separat.
In cazul in care am spus o prostie sa-mi fie iertata.
Sunt convins ca se poate gasi o modalitate de rezolvare in acest sens.
In cel mai rau caz infiintam si o asociatie, care e problema.

Avatar utilizator
Speedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:34 pm

Mesaj de Speedy » Joi Apr 16, 2009 12:38 pm

Nici eu nu cred ca vei rezolva ceva in instanta in Romania cu asa un proces. Mai rapid sa va strangeti mai multi sa trimiteti mailuri la mitsubishi japonia sau un fel de petitie ceva sa fie semnalata problema.

Eu, din fericire, nu ma numar printre ei desi ma mir. Cred ca a fost printre primele 10 lanceruri vandute in Romania. Nu am problema nici cu aerul, nici cu radioul. O am pe cea cu portbagajul dar o sa o rezolv la prima revizie. In rest, nu am greieri, a fost unul dar a disparut iar masina merge ok desi mi se pare ca papa destul ulei.

Sincer, iti urez succes si chiar as vrea sa sper ca rezolvi ceva caci nici mie nu mi-ar placea sa stau cu mainile in san in cazul tau.

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Joi Apr 16, 2009 1:04 pm

bai voi nu ganditi deloc. Ca sa faci o asociatie de proprietari la o anumita marca de masina, trebuie sa te recunoasca dealerul principal si importatorul. Abia atunci pui problema in alt mod. Daca voi continuati cu a striga la luna problemele voastre... e partea a doua si n-aveti decat. Insa atunci cand veti avea nevoie de recunoastere oficiala sa nu va asteptati sa o primiti in conditiile in care ganditi voi ca puteti rezolva problemele.

Avatar utilizator
goangaus
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 29, 2007 5:28 pm

Mesaj de goangaus » Joi Apr 16, 2009 1:18 pm

QUOTE (Apple @ Apr 16 2009, 01:04 PM) bai voi nu ganditi deloc. Ca sa faci o asociatie de proprietari la o anumita marca de masina, trebuie sa te recunoasca dealerul principal si importatorul. Abia atunci pui problema in alt mod. Daca voi continuati cu a striga la luna problemele voastre... e partea a doua si n-aveti decat. Insa atunci cand veti avea nevoie de recunoastere oficiala sa nu va asteptati sa o primiti in conditiile in care ganditi voi ca puteti rezolva problemele.

Cine a zis ca facem Asociatie de proprietari Mitsubishi, facem Asociatia Clientilor Mitsubishi NEMULTUMITI, ma doare-n cot ca nu ma recunoaste importatorul oficial. Avem personalitate juridica si ii putem actiona in instanta.
Dar hai sa nu mai vorbim vorbe si sa vedem daca mai este interesat cineva sau nu.

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Joi Apr 16, 2009 1:21 pm

n-are decat sa te doara in cot. Mult succes si asteptare placuta pentru rezolvarea problemelor tale.

Avatar utilizator
Lancerlot
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 28, 2008 11:27 am

Mesaj de Lancerlot » Joi Apr 16, 2009 2:06 pm

gaoangaus, ai simpatia si respectul meu pentru intentia de a face ceva, altceva decat doar a scrie pe forum, pentru rezolvarea nemultumirilor! Pun insa sub semnul intrebarii modalitatea pe care intetionezi sa o alegi. Ma fac putin avocatul diavolului si propun urmatorul scenariu: Asociatia "Huuuuoooo Mitsubishi Romania" a fost infiintata, are personalitate juridica si a intentat proces impotriva Mitsubishi Motors Romania. Ce doreste Asociatia? Sa demonstreze ca masinile Mitsu vandute in Romania sunt periculoase, nu se pot utiliza conform destinatiei, au defecte care pericliteaza siguranta proprie sau a altora, sau ce anume? Problemele pe care le-ai ridicat pot fi suparatoare (chiar sunt), dar nu sunt de calibrul pentru care masinile sa fie rechemate de producator. Nici nu veti putea demonstra ca aceste probleme sunt un fenomen de masa. Nici chiar in cadrul acestui Forum nu e consens. Reprezentantii producatorului nu vor avea nici o dificultate sa demonstreze ca acestea sunt probleme care intra sub incidenta garantiei si tot rahatul va fi transferat la asistenta din serviceuri. Ai fost la service, ti-au schimbat piesele si tot asa face? Iti vor spune sa mergi din nou, pana se rezolva, ori da-i in judecata pe cei de la service. Este problema lor. Mitsubishi Motors Romania este achitata si va cere despagubiri pentru ca a fost tarata in proces.
Te rog nu te infuria, pun problema la modul cum ar fi in instanta. Ideea e ca aceste probleme, daca nu pot fi demonstrate ca sunt defecte de fabricatie (si nu cred ca noi putem demonstra asa ceva, ar trebui macar sa avem acoperire pe tot mapamondul), atunci apartin de service si cu ei trebuie sa te razboiesti...

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori