Actiune In Instanta Mitsubishi Romania

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
goangaus
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 29, 2007 5:28 pm

Mesaj de goangaus » Joi Apr 16, 2009 8:53 pm

QUOTE (nini @ Apr 16 2009, 08:09 PM) eu am impresia ca baietii de la service se cred atat de smecheri incat pot schimba legile fizicii dupa cum vor ei.
in legatura cu actiunea in instanta nu stiu ce sa zic, dar sistemul nostru judiciar difera de cel din alte tari mai civilizate.
sa te astepti la costuri mari pentru ca trebuie facuta o expertiza la masina de un expert al tau si de un expert al dealerului/service-ului, expertiza pe care tu va trebui sa o platesti, plus alte cheltuieli.
iti recomand sa stai de vorba cu un avocat bunicel si cu cineva de la protectia consumatorului inainte de a lua o hotarare finala.
O sa merg mai intai la protectia consumatorului, dar nu-mi fac mari sperante acolo.
Daca are cineva contacte la presa de specialitate va rog sa-mi trimiteti pe privat.

Avatar utilizator
Nahkri
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iul 14, 2008 10:21 pm

Mesaj de Nahkri » Joi Apr 16, 2009 10:17 pm

Mie personal mi se pare o initiativa buna si in fond incercarea moarte n-are,poate daca rominii ar fii mai uniti si in fapte si nu numa cu vorba si s-ar stringe mai multi cu masini cu probleme sa faca putin scandal poate s-ar invata si dealerii astia sa ia mai in serios clientii.

Toti se pling de ani ca dealeru e asa,ca servicu e asa,da ia cineva vreo masura?nu,toti bat din gura da cind e vorba sa se stringa sa faca ceva toata lumea tace si toti se duc sa-si rezolve singuri problema.

E clar ca la noi nesimtirea e mare si vad ca nici o criza cu vinzari scazute nu le schimba atitudinea,deci daca vrem o schimbare in atitudinea lor,tre sa facem si noi cumparatorii ceva,nu sa stam cu mainile in sin.

Da no asa e rominu,e primu la critica,da ultimu la actiune si in loc sa-l sprijine pe cel care in sfirsit face ceva,mai vine si cu critici de genu:n-are rost,n-ai nici o sansa etc.

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Vin Apr 17, 2009 12:30 am

eu va sugerez sa cautati directivele UE si ale Comisiei Europene referitoare la climatizarea din masini. Orice, specific, orice masina baga aer pe sus la o temperatura mai joasa decat pe jos. Este o impunere UE datorata gandirii ca, la un aer cald bagat pe sus, soferul se poate simti mult prea confortabil si prin urmare poate adormi.
Daca nu va convine mergeti la Bruxelles si plangeti-va acolo. Ca la Mitsubishi, diferenta de temperatura o fi mai mare... Posibil, nu va contrazic. Dar de data asta, eu sunt Gica Contra si va spun ca la mine nu face. Am sesizat si la mine ca pe sus aerul este mai scazut ca temperatura decat pe jos, insa niciodata n-a bagat pe sus aer rece, iar pe jos aer fierbinte (e o comparatie exagerata, pastrand proportiile).
Eu zic sa dati in judecata UE. Ce d***u i-a apucat sa dea directive de astea...

Avatar utilizator
goangaus
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 29, 2007 5:28 pm

Mesaj de goangaus » Vin Apr 17, 2009 9:35 am

QUOTE (Apple @ Apr 17 2009, 12:30 AM) eu va sugerez sa cautati directivele UE si ale Comisiei Europene referitoare la climatizarea din masini. Orice, specific, orice masina baga aer pe sus la o temperatura mai joasa decat pe jos. Este o impunere UE datorata gandirii ca, la un aer cald bagat pe sus, soferul se poate simti mult prea confortabil si prin urmare poate adormi.
Daca nu va convine mergeti la Bruxelles si plangeti-va acolo. Ca la Mitsubishi, diferenta de temperatura o fi mai mare... Posibil, nu va contrazic. Dar de data asta, eu sunt Gica Contra si va spun ca la mine nu face. Am sesizat si la mine ca pe sus aerul este mai scazut ca temperatura decat pe jos, insa niciodata n-a bagat pe sus aer rece, iar pe jos aer fierbinte (e o comparatie exagerata, pastrand proportiile).
Eu zic sa dati in judecata UE. Ce d***u i-a apucat sa dea directive de astea...
Eu zic sa te calmezi si sa folosesti un ton mai temperat. Daca pe tine nu te deranjeaza acest aspect nu inseamna ca pe altii nu-i deranjeaza.
Daca tot spui de directivele astea poate dai si un link.

Si daca aceste directive exista, inseamna ca nu sunt respectate de toti producatorii. Eu merg zi de zi cu un Focus 2008 care nu baga rece pe la geam.
Si inca ceva foarte important: la Lancer, baga rece doar pe pozitia dezaburire + picioare. In pozitia Dezaburire rapida baga cald pe la geam. Ce s-a intamplat cu directivele UE in aceasta pozitie?

Avatar utilizator
Lancerlot
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 28, 2008 11:27 am

Mesaj de Lancerlot » Vin Apr 17, 2009 11:08 am

Reamintesc ceva ce majoritatea stiti cu siguranta, dar sa avem imaginea mai clara inainte de a ne avanta in polemici:
1. Dezaburirea eficienta se face cu aerul rece venit de la unitatea A/C, deoarece este uscat (toata umiditatea pe care o avea inainte a fost condensata la trecerea peste aripioarele unitatii de racire). Aerul cald cu umiditatea naturala este mai putin eficient la dezaburire. Ideal ar fi aer uscat (trecut peste unitatea A/C) si cald, dar acest lucru nu se practica la autoturisme deoarece ar insemna racire (pentru condensarea apei), apoi incalzirea aerului.
2. Ca tot s-a pomenit de legile fizicii, pe unde se directioneaza aerul rece/cald? Pentru a uniformiza temperatura intr-un spatiu (casa sau habitaclu deopotriva), aerul rece se baga pe sus, aerul cald pe jos. Aerul rece fiind mai dens, in mod natural se lasa in jos. Aerul cald fiind mai putin dens, are tendinta sa se ridice si astfel se uniformizeaza. Daca s-ar directiona invers, s-ar putea ajunge le diferente de temperatura absurde, de genul 20 grade la picioare si 50 grade la nivelul capului. Nu cred ca e nevoie de directivele Consiliului Europei, nimeni nu s-ar simti bine la asfel de contraste.
3. Nu ma pot pronunta in legatura cu problema ridicata pt. Lancere de mai multe persoane, deoarece nu mi se pare ca ar fi si la masina mea. Ar trebui sa ne putem intalni cei care spun ca au aceasta problema cu altii care sustin ca nu o au. Atunci am vedea daca intr-adevar masinile se comporta diferit, ori avem perceptii subiective diferite pentru aceeasi situatie obiectiva.

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Vin Apr 17, 2009 11:21 am

NIste lamuriri sunt necesare!

1. Inainte de judecata, folositi ANPC! Fara o hartie scrisa de la ANPC nu puteti face NIMIC!
2. In loc sa faceti o asociatie, va recomand ca unul dintre voi sa se constituie in parte vatamata, ceilalti avind calitate de martori.

Daca vreti punctul meu personal de vedere, nu prea aveti ce face. Atita timp cit respectivele componente au fost schimbate in garantie, nu aveti obiectul procesului.

Avatar utilizator
goangaus
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 29, 2007 5:28 pm

Mesaj de goangaus » Vin Apr 17, 2009 11:36 am

QUOTE (Marty @ Apr 17 2009, 11:21 AM) NIste lamuriri sunt necesare!

1. Inainte de judecata, folositi ANPC! Fara o hartie scrisa de la ANPC nu puteti face NIMIC!
2. In loc sa faceti o asociatie, va recomand ca unul dintre voi sa se constituie in parte vatamata, ceilalti avind calitate de martori.

Daca vreti punctul meu personal de vedere, nu prea aveti ce face. Atita timp cit respectivele componente au fost schimbate in garantie, nu aveti obiectul procesului.
Nu conteaza ca s-au schimbat in garantie atata timp cat nu s-a rezolvat problema. Daca tu cumperi un televizor fara sunet, il schimbi pe garantie cu unul nou, si ala face la fel, inseamna ca nu mai ai ce face?

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Vin Apr 17, 2009 11:43 am

Problema respectiva o ai tu si inca citiva. Daca 5000 de oameni cumpara acelasi televizor ca si mine, iar eu si cu inca 5 reclamam ca nu ne place sunetul, iar ceilalti 4994 nu o fac, ce sa fie oare? Sunt eu surd sau are televizorul probleme?

Avatar utilizator
goangaus
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 29, 2007 5:28 pm

Mesaj de goangaus » Vin Apr 17, 2009 11:47 am

QUOTE (Marty @ Apr 17 2009, 11:43 AM) Problema respectiva o ai tu si inca citiva. Daca 5000 de oameni cumpara acelasi televizor ca si mine, iar eu si cu inca 5 reclamam ca nu ne place sunetul, iar ceilalti 4994 nu o fac, ce sa fie oare? Sunt eu surd sau are televizorul probleme?
Multi din cei 4994 dau caldura la maxim si comuta "clima automata" pe manual la viteza minima, ca sa nu inghete de frig. Daca nu exista multi reclamanti nu inseamna ca nu exista problema...

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Vin Apr 17, 2009 11:49 am

Am vrut sa editez, dar n-am mai apucat. Te rog frumos sa nu intelegi ca ma cert cu tine, imi exprim si eu propria opinie.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 31 vizitatori