Cruise Control Pe Lancer 1.5

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
alexutzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 18, 2008 12:25 am

Mesaj de alexutzu » Lun Mar 26, 2012 12:09 pm

Cautati un Lancer care are comenzi pe volan cu dauna, convingeti proprietarul sa va imprumute volanul si atunci se poate verifica daca se potriveste la montaj si daca in calculatorul masinii este introdus softul pt comenzile de volan.

Dupa care, asa cum explica Coobra, ramane riscul ca la un volan nou sa se declanseze airbag-ul...dar pana sa se incerce si cu un volan nou, primul pas ar fi sa se faca incercarea cu un volan care are sarit airbag-ul.

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Lun Mar 26, 2012 9:48 pm

De baietii de la ComfortAuto.ro ce stiti sa-mi spuneti, a incercat cineva ?
Am cautat pareri despre ei, baietii au review'uri pozitive, lumea e multumita, totul pare safe...

Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Lun Mar 26, 2012 10:06 pm

QUOTE (Malakai @ Mar 26 2012, 09:48 PM) De baietii de la ComfortAuto.ro ce stiti sa-mi spuneti

Prin 2010 mi-au cerut vreo 520lei pt un sistem cruise control de cee'd. m-am reorientat spre alte cheltuieli cu banii aia..

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Lun Mar 26, 2012 10:16 pm

Eu nu-s omul care sa planga ca nu are aia, aia, aia la masina, dar uite ca am inceput sa ravnesc dupa un Cruise Control...
Le-am dat un mail...

Avatar utilizator
livbest
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 04, 2010 7:31 pm

Mesaj de livbest » Joi Mar 29, 2012 12:02 am

Sunt si eu de mult timp interesat de acest tip de jucarie. Problema, se pare, dupa discutiile cvasi-interminabile de aici (a propos, forumul ala imi pare un izvor nesecat de informatii despre masinutele astea), concluzionate in textul cu rosu din primul post, e faptul ca principala problema la varianta 1.5 este ca ECU-ul nu are implementate functiile necesare, deci adio posibilitate instalare cu piese OEM. Am mai intrebat, ce-i drept, si eu anul trecut la comfortauto.ro, dar nefiind 100% sigur de investitie, nu am insistat. Mi s-a spus ca acel kit e certificat TUV si ISO si ca se poate asigura instalarea. Sincer, de cand cu incoltirea recenta a ierbii, ma cam impinge si pe mine sa mai fac ceva la masina. Malakai, daca ai ceva noutati, te-as ruga sa le impartasesti.

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Joi Mar 29, 2012 4:34 pm

Mi-au raspuns...
Se poate 100%...
E 900 si ceva de lei la care se adauga vreo 200 ron maneta, sau butoanele, (sunt mai multe modele, diferite preturi), la care se mai adauga montajul (inca vreo 200 ron). Investitia e aproape 1500 ron. Foarte mult din punctul meu de vedere.
Baietii mi-au trimis pe mail si un manual de montaj pentru Lancerul 1.5. Daca sunteti interesati, il urc...

Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Joi Mar 29, 2012 6:02 pm

QUOTE (Malakai @ Mar 29 2012, 04:34 PM) la care se adauga vreo 200 ron maneta, sau butoanele, (sunt mai multe modele, diferite preturi)

In concluzie dupa montarea dispozitivului comanda este pe butoane volan (precum OEM)
sau o maneta improvizata pe langa volan, undeva...?

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Joi Mar 29, 2012 7:34 pm

Cica butoanele OEM nu s-ar potrivi, dar se pot pune unele similare, tot pe volan, in acelasi locas.
Totusi, cica foarte multi dintre clienti opteaza la maneta (sau manete, ca-s vreo 2 modele parca) care se monteaza undeva sub semnalizare, fara sa incomodeze. Mie ideea de 2 manete in acel loc nu prea ma coafeaza, dar ma rog.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Joi Mar 29, 2012 8:15 pm

Poate fi si chestie de obisnuinta la urma-urmei. Eu am condus o singura masina care avea maneta pentru cruise control din fabrica si da, de fiecare data cand voiam sa semnalizez dadeam de ea.

Avatar utilizator
sabin.b
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 11, 2011 3:45 pm

Mesaj de sabin.b » Joi Mar 29, 2012 8:47 pm

Daca maneta e pozitionata ca la Peugeot, adica la indemana, dar mai jos, nu cred ca incurca. Am avut aproape 2 ani un Peugeot 206 si nici macar o data nu m-am incurcat in manete, deoarece erau bine gandite in ceea ce priveste pozitionarea. Insa parca tot mai la indemana sunt butoanele de pe volan.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori