Vopsea Lancer 2008

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Scrie răspuns
Avatar utilizator
sgae
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 05, 2009 9:35 am

Mesaj de sgae » Lun Ian 05, 2009 10:03 am

Am un Lancer de anul acesta, adica 2008. Este negru. Prime recomandare este sa nu va cumparati Lanecr negru!!!!! Poate alte masini negre , da dar Lancer negru nu. si aici nu ma refer la culoarea negra care este oricum pretentioasa. Adica se murdareste usor practic la orice masina. Ma refer la vopseaua neagra de la masinile Mitsubishi Lancer din 2008. In primul rand a venit zgariata din start. Am refuzat-o si mi-au adus-o a doua zi acasa ca sa nu o mai pot refuza. Remediasera cate ceva dar nu totul. Am crezut ca s-a intamplat ...... dar ma inselam. Ajunge sa o atingi murdara fiind si se zgarie. Am fost la munte cu ea si , ma rog dadusera cu antiderapant. Cand am ajuns acasa avea poarte multe ciupituri de la nisipul de pe drum. Sunt dezamagit. Sincer. Mi-a placut masina dar calitatea lasa de dorit. Nu este permis , chiar daca este cea mai ieftina din gama, repet nu este permis sa se intample asa ceva. Stratul de vopsea este atat de subtire incat se vede (in jona ciupiturilo ) tabla..... Am avut masini mai slabe si fara pretentii mari dar asa ceva nu s-a intamplat. Nu vreau sa spun lucryri grele dar atentie sa nu luati plasa. O am de sapte luni si deja imi pare rau....... O data m-am oprit sa discut cu cineva ceva. Am pus un dosar pe capota din fata si l-am rasfoit. Dupa terminarea discutiei capota era zgariata. Nu mai insist...... La supernova care o am a iesit rugina de sub vopsea dupa 7 ani , si am indoit tabla cu un popic dintr-o parcare dar vopseaua nu a sarit si nici tabla nu se vede. Daca mai exista asemenea experiente negative scrieti-mi . Eu oricum vreau sa intreb la ce se refera garantia masinii.

Avatar utilizator
vvede
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 26, 2007 8:36 pm

Mesaj de vvede » Lun Ian 05, 2009 10:34 am

Salut,
Imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat insa acest lucru se datoreaza vopselei care este utilizata.
Mai exact vopseaua care se foloseste acum pe masini este ecologica (bazata pe apa daca nu ma insel). Problema se manifesta la multe masini (marci) nu numai Lancer (Opel Astra, Honda Accord/Civic, Renault Clio - asta din ce am vazut/seziat eu)

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Lun Ian 05, 2009 11:56 am

Si eu am observat acelasi lucru la masina mea... o am de vreo 2 - 3 luni... deja pe capota are vreo 3-4 ciupituri iar pe aripa stanga ... s-a zgariat de la brazi cand am fost sa-mi cumpar si eu unul.

Avatar utilizator
teo_paul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 29, 2008 2:09 pm

Mesaj de teo_paul » Lun Ian 05, 2009 1:43 pm

QUOTE (Vibe @ Jan 5 2009, 11:56 AM) Si eu am observat acelasi lucru la masina mea... o am de vreo 2 - 3 luni... deja pe capota are vreo 3-4 ciupituri iar pe aripa stanga ... s-a zgariat de la brazi cand am fost sa-mi cumpar si eu unul.

Daaa, vopseaua e de 2 lei...
La Logan pe vremuri era proasta vopseaua, dar pe langa asta era calitatea I.
Am cateva zgarieturi fine pe usa din dreapta (probabil de la alte usi deschise aiurea) si se vede chitul alb pe dedesupt.
Iar ciobitura de pe fundul portbagajului imi arata clar un strat de vopsea ce bate recordurile Guiness (ale berii, normal) ca subtirime. Asta e, vopsea subtire pe tabla subtire...ca doar nu puteau sa puna vopsea groasa, sa antifoneze doamne fereste masina....

P.S. Noroc ca e argintie a mea si micile zgarieturi nu prea se vad, iar lacul alb de dedesubt se confunda usor cu vopseaua...la alte culori cred ca e jale.

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Lun Ian 05, 2009 1:46 pm

O sa folosesc Casco foarte des se pare

Avatar utilizator
sgae
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 05, 2009 9:35 am

Mesaj de sgae » Lun Ian 05, 2009 2:23 pm

Vad ca suntem salvatorii pamantului. Deja ma simt mult mai bine avand in vedere ca vopseaua este ecologica. Nici nu ma gandeam ca salvarea pamantului incepe cu vopseaua masinii mele. Parerea mea este ca acestea sunt reduceri de costuri. Asa facea si Ceusescu. Tineti minte ca daca vroiai sa dai drumul la caldura la dacia 1410 ramaneai cu butonul in mana..... La fel pateai si la ventilator. Sau la bateriile de la baie ramanei cu robinetul care era din plastic..... Nu imi inchipuiam asa ceva. Si asta nu inseamna ca ma impac cu asa ceva. Poate sa fie si vopsea gin-ecologica... Nici nu a trecut un ciclu primavara vara toamna iarna ca masina mea este deja ciupita si zgariata..... Dar dupa 5 ani. Repet marfa de slaba calitate. A si inca ceva: daca as lucra la Mitsubishi as sta cu ochii pe astfel de forumuri si in momentul in care as vedea vreo nemultumire as incerca sa intervin.......;P

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Lun Ian 05, 2009 3:01 pm

Chiar nu inteleg de ce nu intra si persoane din staff-ul dealerilor pe forum ( sunt cativa dar tot mai inactivi ). Nu cred ca o sa-i traga nimeni la raspundere ca nu ei au construit masina .

Avatar utilizator
lukas75
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 20, 2008 5:33 pm

Mesaj de lukas75 » Lun Ian 05, 2009 4:23 pm

Eu am culoare rosu pe lancer 2008 invite dar spre norocu meu asemenea pb cu vopseaua sau zgarietrurile nu am constatat inca......... si o tin in strada nu in garaj sau curte ............ si am bagat o si prin drum de 20 km de criblura la dus 20 la intors de am zis ca nu mai scap cu ea de acolo neciublita in 100 de locuri ...

Aparatorile de noroi sa fie cat de cat solutia? Eu am peste tot puse suplimentar dar nu cred ca au asa mare efect .........

In schimb mi s-a ciublit parbrizu de la un renault megan la drum intins si viteza cam mare 130 km/h ......... si am luat o drept in fata ........... deocamdata e doar ciublit daca se extinde casco mamii ei ......

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mar Ian 06, 2009 3:20 pm

@sgae & @Vibe: sunt convins ca din partea fiecarui dealer este cel putin o persoana care citeste forumul, iar in unele cazuri pur si simplu nu le este permis sa intervina. Cei care detin acest drept au de regula functii mari, deci implicit si interese mai mari. Si de obicei, dupa o astfel de interventie se concluzioneaza ca este vb de utilizare necorespunzatoare.

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Mar Ian 06, 2009 3:44 pm

am masina din iunie, vreo 14 mii km, am mers aproape in fiecare wkd in ialomita unde vara sunt o gramada de insecte care-si lasa organele pe vopsea, am mers tot in vara pana in maramures (soare, ploaie, praf prin sate, insecte etc) plus spalatul masinii la fiecare 2 sapt dar vad ca se mentine f bine vopseaua (cred ca am vazut de prea multe ori reclama la taft)sau cum naiba se numeste...fara rautate dar sper sa nu pateasca ceva...doare daca vezi o masina asa frumoasa cu vopseaua luata

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori