Recall New Lancer

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Adriancar
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 15, 2008 3:38 pm

Mesaj de Adriancar » Lun Aug 31, 2009 4:28 pm

Din pacate am raspuns fara ca acesta sa apara .
Regret dar nu dispun de timpul necesar scrierii de cate trei ori a unui post pana cand acesta sa fie editat pe forum.

Avatar utilizator
spatciuk
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Joi Sep 18, 2008 7:29 pm

Mesaj de spatciuk » Dum Sep 06, 2009 2:20 pm

nu stiu daca este o rechemare in adevaratul sens al cuvantului.

eu am fost saptamana asta cu masina la revizia de 1 an si mi s-a inlocuit o garnitura (sau valva?) de la pompa de frana pe garantie si la directiva producatorului.

adica nu te cheama la service, dar daca te prind acolo si ai masina in garantie iti schimba acea garnitura obligatoriu si gratuit.

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Mar Sep 15, 2009 3:20 pm

mai pe romaneste este vrb de masinile Lancer cu CVT sau SST, motorizare 1,8 si 2.0 benzina.
doar cutie automata. Si doar 684 de masini. atat. asa ca linistiti-va.


PS: Uitati si un link. http://www.vosa.gov.uk/vosa/apps/recall ... =Blank&tx=

Avatar utilizator
Lancerlot
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 28, 2008 11:27 am

Mesaj de Lancerlot » Vin Sep 18, 2009 3:30 pm

Azi am fost in service si am cerut schimbarea acelei garnituri (valve, sau ce-o fi) de la servofrana pe baza ordinului de recall. Tipul de la receptie nu parea sa fie in tema cu asta, asa ca mi-a luat talonul sa vada seria masinii si a verificat pe computer.
Concluzia a fost ca pentru seria masinii mele nu este nici o interventie tehnica obligatorie.
Adica nu sunt printre cei 684 alesi

Avatar utilizator
laudia1975
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 05, 2008 8:50 am
Contact:

Mesaj de laudia1975 » Mie Noi 18, 2009 6:36 am

PRESS RELEASE:

Vehicle Make / Model: 2008-2009
Model Year(s): MITSUBISHI / LANCER
MITSUBISHI / LANCER EVOLUTION

NHTSA CAMPAIGN ID Number: 09V435000

Summary:

MITSUBISHI IS RECALLING MODEL YEAR 2008-2009 LANCER AND LANCER EVOLUTION VEHICLES ORIGINALLY SOLD IN OR CURRENTLY REGISTERED IN THE STATES OF CONNECTICUT, DELAWARE, ILLINOIS, INDIANA, IOWA, KENTUCKY, MAINE, MARYLAND, MASSACHUSETTS, MICHIGAN, MINNESOTA, MISSOURI, NEW HAMPSHIRE, NEW JERSEY, NEW YORK, OHIO, PENNSYLVANIA, RHODE ISLAND, VERMONT, VIRGINIA, WEST VIRGINIA, WISCONSIN AND DISTRICT OF COLUMBIA. IN AREAS WHERE HEAVY ROAD SALT IS USED IN THE WINTER, A LONG TERM EXPOSURE TO A MIXTURE OF MELTED SNOW WITH SALT THROWN UP BY THE OTHER VEHICLES ON THE ROAD MAY CAUSE A WATER-SALT MIXTURE TO ADHERE TO THE FRONT IMPACT SENSORS.

Consequence:

THIS COATING OVER TIME MAY CAUSE CORROSION OR THE SENSOR. IN THE EVENT OF A VEHICLES CRASH OF THE TYPE THAT WOULD DEPLOY THE AIRBAGS THIS TYPE OF SHORT-CIRCUIT MAY CAUSE A DELAY IN THE DEPLOYMENT OF THE AIRBAGS WHICH COULD RESULT IN DRIVER OR PASSENGER INJURY.

Remedy:

DEALERS WILL INSTALL NEW FRONT AIRBAG SENSORS THAT HAVE IMPROVED CORROSION RESISTANCE. THIS SERVICE WILL BE PERFORMED FREE OF CHARGE. THE SAFETY RECALL IS EXPECTED TO BEGIN ON OR BEFORE NOVEMBER 27, 2009. OWNERS MAY CONTACT MITSUBISHI CUSTOMER RELATIONS DEPARTMENT AT 888-648-7820.

Nota: Cu siguranta Mitsubishi Romania va merge pe burta si de data aceasta!

Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Mie Noi 18, 2009 9:03 am

Deci din ce inteleg, noi nu suntem vizati,nu ? Ca astia prin Bucuresti iarna trecuta n-au aruncat sare, sau cel putin nu ca in anii trecuti...

Avatar utilizator
laudia1975
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 05, 2008 8:50 am
Contact:

Mesaj de laudia1975 » Mie Noi 18, 2009 4:44 pm

Eu incep sa cred ca Mitsubishi nu prea da atentie pietei din UE in genere nu numai din Romania. Inca mai caut acest recall pentru acest senzor pe forumurile rusesti. Australia sare din discutie pentru ca ei nu au acest risc "de sare" iar restul continentelor probabil ca se inscriu in aceiasi clasa de importanta cu Europa. Asa ca la noi nu se va auzi niciodata vreun recall indiferent cat de grav ar fi . Doar daca fereasca Dumnezeu unul din noi o s-o pateasca si va mai avea sansa sa-i dea in judecata .

Avatar utilizator
magila
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 14, 2009 11:55 am

Mesaj de magila » Joi Noi 19, 2009 6:53 pm

Pana la urma care este scopul topicului? Eu nu prea lesin de grija celor din Delaware. La mine franele functioneaza extraordinar de bine in orice conditii ca de altfel intreaga masina. Am 15.000 km si am desfacut etrierul spate dreapta, iar placutele arata foarte bine (ca si discul dealtfel), dar poate sunt eu un caz fericit. In ce priveste completarea cu lichid de frana pentru a avea o cursa mai lunga a placutelor - asta cred ca este o gluma. Vasul de lichid de frana are rol de compensare in caz de variatii de temperatura a lichidului din instalatie, respectiv in cazul pierderilor de lichid, nu scade nivelul in timpul franarii indiferent de gradul de uzura a placutelor. In legatura cu placutele ecologice: inainte, in componenta placutelor intrau plumb si azbest - materiale cancerigene. Astazi majoritatea producatorilor folosesc alte materiale precum stibnitul, Kevlarul sau Twaronul cu acelasi rol: coeficient de frecare ridicat si proprietati de disipare a caldurii - asta nu inseamna ca sunt mai slabe calitativ decat cele cu azbest.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Joi Noi 19, 2009 8:44 pm

Pai tu daca vrei sa vezi starea placutelor te uiti la roata din spate? Pai pana o sa sesizezi o usoara tocire a discului pe spate si a placutelor o sa schimbi cel putin 3 randuri pe fata. Ia mai arunca o privire si pe fata.
On topic: poate e sau nu adevarat ca europa e lasata mai la urma, dar eu nu mi-as face griji ca s-au preocupat de ei si de noi nu. Eu zic ca daca recall-ul este pentru o anumita zona este ori pentru ca au fost livrate in zona aia cateva loturi cu un defect, ori pentru ca acolo se folosesc pentru dezapezire niste materiale mai speciale. Nu va mai ganditi imediat ca ei au organizat o petrecere si pe noi nu ne-au chemat

Avatar utilizator
laudia1975
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 05, 2008 8:50 am
Contact:

Mesaj de laudia1975 » Joi Noi 19, 2009 9:02 pm

Ar mai fi o explicatie pentru care noi nu suntem chemati la "petrecere". Normale "CE"!

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori