Parerea Voastra Vis-a-vis De New Lancer

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Scrie răspuns
Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Sâm Ian 23, 2010 7:13 pm

acum pe zapada asta e cel mai bine sa testezi daca ai astc.

Avatar utilizator
n.vasiliu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 05, 2009 6:18 pm

Mesaj de n.vasiliu » Sâm Ian 23, 2010 11:35 pm

ESP are sigur. Am luat o curba mai agresiv acum vreo 2 saptamani si imediat a inceput sa clipeasca masina "in derapaj" pe bord.....
Apoi TC-ul nu-mi dau seama cum sa-l testez... Pe zapada daca apas pedala la fund iar apare acea masinuta pe bord si taie din putere... sa fie asta tc-ul?

Avatar utilizator
goldeye3002
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 29, 2008 9:57 pm

Mesaj de goldeye3002 » Sâm Ian 23, 2010 11:49 pm

Se pare ca au aparut cateva dotari care pana acum nu erau pe nivelul de echipare invite, si anume:

- Q40 - Proiectoare de ceata integrate in bara fata
- Semnalizare vizuala pentru franarea de urgenta (Emergency Stop Signal)
- VS1 - Sistem de autoaprindere a farurilor si sezor de ploaie

Inainte la 1.8 benzina era invite A81, acum e invite A82 iar pretul a crescut cu aprox 600E cu TVA inclus sau mi se pare??. Ciudata tactica de vanzari, ei scumpesc masina pe cand altii le ieftinesc...

Avatar utilizator
marocanu2009
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 23, 2009 8:36 pm

Mesaj de marocanu2009 » Dum Ian 24, 2010 9:46 am

M-ASTC=ESP+ASR ESP-ul intra la curbe (ASC) iar ASR-ul (TCL) intra la suprainvartirea rotii.Acea optiune AK3 acum se numeste M-ASTC

Avatar utilizator
n.vasiliu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 05, 2009 6:18 pm

Mesaj de n.vasiliu » Dum Ian 24, 2010 11:24 am

Excelent. Deci m-am scos. Mersi

Avatar utilizator
goldeye3002
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 29, 2008 9:57 pm

Mesaj de goldeye3002 » Dum Ian 24, 2010 8:13 pm

ASC - Active Stability Control
M-ASTC - Mitsubishi Active Stability Traction Control

Ambele egal ESP la nemti, egal DSC la BMW etc.

Avatar utilizator
o_mores
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 03, 2010 6:14 pm

Mesaj de o_mores » Mie Feb 03, 2010 8:15 pm

Dupa cum mentionam si pe un pe un topic deja istorie (pe motiv ca s-a mai discutat) - maine ma duc sa vad un Lancer la un dealer local. Dealerul a facut buy back la masinuta - si o vinde acum la 25.000KM. E cu motor 1.5 cu nivelul al doilea de echipare.

Nu stiu ce asteptari sa am de la masina - inteleg ca dupa ce dai 15-16.000E nu e chiar ceea ce te astepti - dar cum eu dau mai putin ar trebui sa am o atitudine mai pozitiva...

Totusi nu-mi cumpar masina in fiecare zi si as vrea sa stiu daca fac o alegere buna cu noul Lancer fata de alte masini pe care mi le-as putea lua. Masina am inteles ca e stabila, motorul de 1.5 e destul de fiabil... de frumoasa e frumoasa... mai ramane senzatia din interior - zdranganeli - suieruturi la viteze mari etc.

Despre inteiror:

Cum am vazut mai multe masini in ultima vreme - nu stiu daca pot sa am parte de mai multa calitate pina-n 12.000E.

Interiorul de la un Passat 2007/2008 nu mi s-a parut mai calitativ - nu stiu cum zdrangane dar plasticul cel putin mi se pare ieftin - la usile din spate grosolan chiar. Numai ce am vazut ieri un Passat 2007 cu bord bicolor si zona de bord mai deschisa la culoare era cu vopseaua roasa pe alocuri iar butoanele de la CD erau albite deja pe margini..

Nici interiorul la un Golf Plus nu m-a impresionat plasticul stralucea a ieftin.

La C4 bordul e dintr-o textura moale, parca e burete acoperit cu o membrana fina - si mi-i ca daca-l agati cu ceva se taie ca o geaca de piele...

La Octavia II - cumparata in familie - dupa vreo jumatate de an s-au exfoliat unele ornamente "cromate", iar schimbatorul s-a albit pina-n 80.000KM. Era si printele primele iesite (2005). Am vazut ulterior Octavia 2 parca mai bine lucrate.

Mi-a placut interiorul la Kia Ceed, da senzatie de masina mai scumpa... dar prorpietarul mi-a spus ca-i scartie fix in zona centrala sub display...si prin spate la haion iar probleme...

La Fiat Linea iar e jale cu bordul, torpedoul nu e aliniat cum trebuie...

Opelurile 2005-2008 au toate bordul aproape identic. Plasticul nu pare cine stie ce...dar e destul de rezistent.

Cat despre insonorizare... Chiar asa de sonora e masina in comparatie cu altele? Ma refer la cele enumerate mai sus.

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Mie Feb 03, 2010 8:58 pm

Plasticele zdrangane rau, mai ales acum , si este foarte slab insonorizata .
Reorienteaza-te daca e foarte important aspectul asta pentru tine .

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mie Feb 03, 2010 9:16 pm

Fara sa para flame, dar "greierii" sunt primul criteriu in alegerea masinii? Pe bune? Restul le-ai calculat si par egale? Intreb asta fara sa iau apararea la Lancer insa probabil trebe vazut si la altii ce hibe au (ford-injectoare, vag - senzori , macar sunt ieftini fata de mitsu, citroen - electronica in general, peugeot - articulatii si tot ce tine de roti, etc...). Adica trebuie vazut ce conteaza cel mai mult la tine. Si eu vreau sa innoiesc masina dar cand am dat pe la altii pe forum, m-am speriat, raman la Matza mea pana strang bani de alta Matza sau o Honda/Mazda/Volvo ca restul par cam "sensibile".

Insonorizarea se rezolva cu 500 de euro daca nu esti multumit de cat are de asta zic ca poate trebe pusi mai multi factori in balanta. La mine siguranta, confort, costul si fiabilitatea sunt pe primul plan (si evident sa imi placa "look-ul").

Avatar utilizator
o_mores
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 03, 2010 6:14 pm

Mesaj de o_mores » Mie Feb 03, 2010 9:27 pm

Eu circul 70% prin oras - cam 1000KM pe luna maxim - 10-12K pe an. La rulajul asta cam orice masina trebuie sa faca fata. Avand in vedere ca masinile pe care le am vedere arata in mare masura la fel de bine - imi place mult si un Passat nou de ce sa nu recunosc - interiorul face diferenta... Motorul pe benzina sunt convins ca e silentios si fiabil. Oricum orice mi-as lua o sa fie pe benzina - iar la un motor pe benzina de orice neam ar fi - nu ar trebui sa puna probleme - am in vedere masini cu 1-2 maxim 3 ani vechime.


Deocamdata maine ma duc sa o vad fara nicio obligatie. Mai am o amica cu Lancer care si ea a zis ca "mmm... parca vechiul Opel Astra H era mai inchegat". Acum nu stiu ce sa zic pt mine oricum e un pas mare Lancerul... s-ar putea sa-mi placa asa cum e.

Cat despre reorientat ma tot reoreintez de vreo luna de m-am zapacit... Pe orice forum intri nu-ti mai vine sa iei masina...

Incep sa ma gandesc ca poate noi romanii suntem prea carcotasi. Ai mei si-au cumparat vreo 5 masini noi in 10 ani. Cum ei nu intrau pe forumuri si nici acum nu se omoara - nu au auzit discutii de greierasi, de plastice de etc. Erau foarte fericiti cu masina lor noua...

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 26 vizitatori