Din Ce Material E Tapiteria Din "piele Neagra"?

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
shocs
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 6:57 pm

Mesaj de shocs » Lun Ian 11, 2010 8:21 pm

Nu inteleg ce se intampla cu mitsubishi in ultimul timp. E o marca consacrata, masina japoneza vorba aia dar vad ca apar din ce in ce mai multe probleme, ba cu vopseaua, ba cu interiorul mai nou. Sunt curios ce parere au si alte forumuri din afara tarii despre lancer, poate noua ne trimit toate rebuturile lor.

Avatar utilizator
brooklyn
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 23, 2009 2:08 pm

Mesaj de brooklyn » Mar Ian 12, 2010 2:04 am

m a uitat eu pe alte forumuri unde i se spune "mitsubishitty"..asta cam spune tot..in state au obtinut remedierea problemei cu criblura care sare pe aripa si usa din spate;) cu o folie anti-criblura montata in cadrul garantiei..

QUOTE (BUGHY @ Jan 11 2010, 07:03 PM) Si eu am o retinere pentru pielea - p@#*^ de pe volan si schimbatorul de viteze .
Asemanator cu " v-ati urcat si dat jos din masina prea des " , ma gandesc sa schimb mai rar vitezele si sa tin cat mai putin mana pe volan ...

Nu stiam ce sa fac pana acum. Sa fiu cat mai atent cu ea , sau s-o supun cat mai multor "teste" cat timp e in garantie ?

Poti sa folosesti ca un precedent , cazul unui user care a patit ceva asemanator cu schimbatorul de viteze , si fost schimbat pe garantie .
De aici si nedumerirea mea in exploatarea masinii in conditii normale sa zicem .
La mitsu devine din ce in ce mai anormal ...

cred ca va fi folosit ca precedent cazul in care castig in instata..poate mai scadem un pic pretul de achizitie...si poate, daca o patesc pe scara mai larga, invata sa-si respecte clintii si obligatiile

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Mar Ian 12, 2010 10:35 am

de succesul tau depindem noi ! bafta !

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Mar Ian 12, 2010 7:00 pm

user-ul care a avut probleme cu pielicica de pe schimbator ... http://mitsu.ro/forum/index.php?showtop ... 0&start=20

Poate te ajuta cu ceva . Nu stiu daca intra in aceiasi categorie de pielicica .
Dar in prezentarea masinii cu scopul vanzarii acesteia , nu se specifica tipurile de piele din masina , deci este o piele generala , nu ?
Altfel trebuia specificat :
Volan - piele fina de OUA de cocos de munte ( ca sa citez un clasic ..)
Schimbator - piele , de fapt pielicica cu proprietati de decojire ...
Scaun - piele foarte fragila, fara a se cunoaste provenienta acesteia....

Avatar utilizator
metal_militia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iul 05, 2009 9:59 pm

Mesaj de metal_militia » Mar Ian 12, 2010 7:14 pm

Si la clasic mi s-a cojit pielea de pe schimbator, scaunele au un pic riduri dar le dau cu crema si daca nu ma asez cateva ore isi revine. Volanul de evo este impecabil. Si astea la 44.000km. Totusi cred ca este piele de animal mort, nu artificiala. Am vrut sa schimb maciuca pe garantie, dar o tot dadeau cotita si nu am avut timp si rabdare sa ma lupt cu ei, asa ca am lasat-o in pace ca nu e grav.

Avatar utilizator
brooklyn
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 23, 2009 2:08 pm

Mesaj de brooklyn » Mar Ian 12, 2010 7:24 pm

de curiozitate da un tel la dealer sau service si intreaba daca e piele sau nu la clasic? m as mira sa stie raspunsul..

Avatar utilizator
metal_militia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iul 05, 2009 9:59 pm

Mesaj de metal_militia » Mar Ian 12, 2010 7:27 pm

Cand mai am drum pe langa service intru sa intreb...dar nu imi face placere sa trec pe acolo, ma bucur ca am scapat de garantie

Avatar utilizator
brooklyn
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 23, 2009 2:08 pm

Mesaj de brooklyn » Mar Ian 12, 2010 7:30 pm

a mai avut sau mai are cineva problema cu tapiteria (strict tapiterie) in afara de mine si cix?sau stie cineva ceva "oficial" legat de material?

azi am sunat iar la service la pitesti ..ca astept raspunsul lor legat de material sa incep actiunea:)) si degeaba..ca nenea inca astepta raspuns de la mcar care astepta raspuns din olanda..oare?? doamne..in ce lume traim..d abia ma abtin sa nu injur..
cred ca o sa fac ca in reclama aia la telefonie..il sun zilnic si pe nenea de la garantie si pe director..sa i intreb de vorba..nu de alta ..dar de ce sa mi fac doar eu draci?)

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mar Ian 12, 2010 8:47 pm

Pai vezi ca pentru proces, trebuie sa formulezi o cerere scrisa catre ei si sa iti dea raspunsul tot in scris, ca daca nu o sa fie doar o poveste pe care o sa i-o spui tu judecatorului. Dupa cum am zis si mai sus se poate sa ai surpriza ca pe sezut si spatar sa fie chiar piele. Acelea sunt zonele de contact cel mai frecvent. Eu am studiat dupa propria experienta materialul si dupa textura eu zic ca e chiar piele. Pe spatele spatarului se vede clar ca nu e piele de animal. Cred ca problema ei este doar una de prelucrare si din cauza asta se deterioreaza usor.

Eu am 47k km si nu s-a deteriorat decat acolo in partea stanga a spatarului de la scaunul soferului. Mai sunt cateva zgarieturi pe volan, dar alea sunt de la verigheta. Schimbatorul original e ca nou - asta pentru ca sta in sertar

Avatar utilizator
Nahkri
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iul 14, 2008 10:21 pm

Mesaj de Nahkri » Mar Ian 12, 2010 10:06 pm

La banii cit costa lancerul ma indoiesc ca e piele de animal,in general in industria auto se foloseste pielea sintetica,probabil de aia nu specifica ca e sintetica ca toate lumea o foloseste.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori