Sfaturi Achizitionare Lancer

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
pityf
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 19, 2009 12:51 pm

Mesaj de pityf » Lun Feb 08, 2010 10:02 pm

Salut..........Visez de ceva timp la un lancer, sper ca, in cateva luni sa fiu posesorul unuia.
1. Doresc achizitinarea unui lancer 1.8 MT invite, prin programul rabla, cu ajutorul caruia anul acesta poti avea o reducere de aprox. 2700 euro, daca iau pretul pe care mi-l ofera dealerul Mit Motors Buc, e de 13017E fara TVA, (TVA aprox = cu Rabla); Problema care apare aici e : ca sa dea masina in fabricatie imi cere un avans de minim 10%, de unde stiu eu ca, pana cand ajunge masina in tara urca euro la 4.5 si pica progr rabla(care inca nici nu a intrat in vigoare), deja se ajunge la alte preturi, pe care nu m-i le mai permit( sa nu mai zic de taxa de prima inmatriculare de 1200 E); iar daca nu fac comanda repede, ei zic ca nu stiu in cate luni imi ajunge masina,( in fine ceva ce eu nu inteleg). Ceea ce doresc sa va intreb, daca v-ati luat masina in vreun mod asemanator, ani trecuti(prin progr rabla), cum ati procedat?

2. La ce dealari imi recomandati sa incerc negocierea unui pret mai bun, eventual sa imi ziceti daca voi a-ti avut ceva discont-uri, si ce va dat in plus fata de echiparea standard?


Sper ca am reusit sa ma fac inteles, as dori parerile voastre............................Multumesc

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Lun Feb 08, 2010 10:35 pm

avans de 10%? cateva luni pana vine masina? dar ce suntem in 2007 cand " duduia economia" si se vindeau masini pe sub mana ca pe vremea lui nea nicu?
eu zic sa schimbi dealerul.
cu privire la riscul valutar nu ai ce sa faci, ata e chiar risc, pierzi sau castig.
cu privire la rabla stai sa fie aprobat de guvern, sa intre in vigoare, sa se bage mitsubishi si sa-i fie alocate un numar de masini etc.
vezi daca nu se poate ca avansul sa fie constituit din cupoanele pentru rabla.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Mar Feb 09, 2010 8:35 am

daca nu ai pretentii mari la culoare, vino la mine ca iti dau de pe stoc.
avansul perceput este chiar mic in cazul unei comenzi externe.

Avatar utilizator
pityf
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 19, 2009 12:51 pm

Mesaj de pityf » Mar Feb 09, 2010 3:43 pm

Pai vezi tu ``nini``, dealerul din brasov, nici nu stia ca exista un lancer alb care e fabricat in ianuarie, cu livrare in martie, si mi-a cerut avans 30% ) ; referitor la progr rabla ai dreptate mai bine astept pana pe 20 feb, cand am inteles ca incepe, si dupa sa ma inscriu. Masina o achit cu banul jos, nu fac rate, (ias da avans si 50 %, numai sa stiu sigur ca sunt respectate niste cerinte). in contractul pe care il am de la ei, sunt niste clauze cu care nu sunt de acord, cu clauzele alea, nu as da nici 5% avans.




``coobra`` ce masini ai pe stoc?

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Mar Feb 09, 2010 4:39 pm

ai PM

Avatar utilizator
Fshhh
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 10, 2010 11:13 am

Mesaj de Fshhh » Mie Feb 10, 2010 11:37 am

Ma intereseaza si pe mine o comparatie intre Lancer Sport Sedan 1,5 Invite A82 si Lancer Sport Sedan 1,8 MIVEC Invite A86. Eu, ca tot omu care ar vrea putin mai multa putere la bani mai putini as fi optat pentru motoru de 1,8 (143 cai). Dar tot citind si informandu-ma, am ajuns sa sunt la diferiti dealeri. La un moment dat am sunat la Iricad, la Focsani, am vb ce am vb cu dealerul de acolo si sa ajunga la concluzia ca motoru de 1.5 e mai bun decat cel de 1,8. Principalul motiv pentru care a spus asta a fost ca are distributia pe lant la motoru de 1.5 iar la ala de 1.8 pe curea. Poate sa imi spuna cineva daca este adevarat, nu de alta, dar pe alte forumuri am vazut ca zice ca motoru de 1.8 are distributie pe lant...
In plus imi mai spune ca motoru de 1.5 e mai "nervos", ceea ce mi se pare extrem de ciudat. Cum poate fi un motor cu 109 cai fi mai "nervos" deact unu cu 143 de cai.
Vad k esti in tema cum s-ar spune Cobra, sfatuieste-ma si pe mine in ceea ce priveste alegerea mea, 1.5 sau 1.8...
Mersi mult

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Mie Feb 10, 2010 11:44 am

amandoua sunt pe lant. deci schimba dealerul ca ala sigur se pricepe.
eu am 1.5 dar pe colt si inclin sa cred ca sunt cel putin la fel de rapid ca lancerul, dar eu am masina mai usoara.
parerea mea e sa mergi spre cel de 1.8.
1.5 e mai nervos daca il turezi in gol poate, ca-s componentele interne mai usoare

Avatar utilizator
Fshhh
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 10, 2010 11:13 am

Mesaj de Fshhh » Mie Feb 10, 2010 11:47 am

Dar despre fiabilitatea motorului ce-mi poti spune, alt dealer, de la ploiesti tot incearca sa ma convinga sa iau ala de 1.5 si tot nu inteleg de ce. Sunt chiar foarte hotarat la Lancer dar de fiecare data cand tind spre o varianta se gaseste cineva sa-mi spuna ca cealalta e mai buna...

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Mie Feb 10, 2010 12:26 pm

ce pot sa iti spun este ca din 2004 de cand se vinde motorizarea de 1.5 in romania, eu am cumparat prima garnitura de chiuloasa, deci nici un motor stricat pana acum (eu il desfac sa ii aduc modificari, nu ca e stricat)
si cred ca cel de 1.8 e la fel de fiabil.

Avatar utilizator
Fshhh
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 10, 2010 11:13 am

Mesaj de Fshhh » Mie Feb 10, 2010 1:03 pm

Pai te intreb asha, daca ai fi in locul meu, ce ai alege? 1.8 sau 1.5, principalele motive pt care vreau 1.8 sunt puterea si nivelul de echipare A82 care ma atrage cu ce are pe el. Pretul, dupa calculele mele e de 15 500 cu tot cu tva si cu oferta de acum, mai putin vopseaua care am inteles k e inca 320 euro fara tva. Ai lua Lancerul cu motor de 1.8 sau te-ai orienta spre altceva. Incearca sa gandesti la rece si nu ca un dealer Mitsubishi ) (daca poti)
Mersi

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori