Lancer 2.0 Did

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
blackpanther
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Dec 05, 2008 10:12 am

Mesaj de blackpanther » Mar Iun 01, 2010 9:15 am

Am citit in forum multe chestii de fabricatie despre acest lancer 2.0 DID. NUMAI CAROSERIA SI MICI ADITIONALE SUNT JAPONEZE. Motorele sunt vw, turbinele sunt de unica folosinta facute la noi iar cutiile de viteze, spre dezamagirea unora din forum care sperau ca sunt japoneze, sunt facute in frumoasa noastra Europa ( de exemplu eu am vazut discul de ambreiaj care era facut in Ungaria cu stanta MITSUBISHI ). Daca ai probleme cu cutia si esti pus sa platesti piesele, cum am vazut in forum, vei plati ca piese japoneze cu taxe cu tot de te ia inima.

Avatar utilizator
n.vasiliu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 05, 2009 6:18 pm

Mesaj de n.vasiliu » Mar Iun 01, 2010 9:54 am

Asa.... si? Noi ce sa raspundem?

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mar Iun 01, 2010 9:55 am

Se poate si mai rau. Made in China
Carisma mea e facuta in Olanda si e destul de tanc fata de altele...deci tot nu e japoneza.
Proiectarea si controlul calitatii e japonez si eu cred ca asta e important (desi mai dau si ei chics)...

Avatar utilizator
blackpanther
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Dec 05, 2008 10:12 am

Mesaj de blackpanther » Mar Iun 01, 2010 11:45 am

Nu raspundeti nimic. Totul a fost ca informare in general. Banul s-a dat si cu asta ramanem. Informarea este mai mult pentru cei care pe viitor vor sa-si cumpere asa ceva ( ESTE LA DECIZIA LOR ). Eu unul nu stiam de forum, m-am grabit si am furat-o. Daca stiam (pretul de 25500 Eu ) nici nu ma apropiam de ea. Din pacate dealerii ascund acest lucru si daca te uiti si in brosurile lor nici nu pomenesc asa ceva.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Mar Iun 01, 2010 12:20 pm

delearii nu ascund nimic.
nu cred ca stiu pan ala urma angajatii care-s producatorii fiecarei piese in parte.
pe de alta parte clientul nici nu doreste sa se intereseze ce si cum. este mult mai comod sa o "furam" cum zici tu, dupa care sa zicem ca dealerii sunt de vina.
dar tu aveai impresia ca mitsubishi are fabrica de discuri de ambreiaj?
dar ai impresia ca vreun producator auto are fabrica de asa ceva? sau de echipamnet de frana de exemplu? ba din contra, mitsubishi avand langa ei si pe mitsubisi electric si pe heavy industries, cred ca au cele mai multe componente fabricate de mitsubishi.
crezi ca bmw de exemplu are cutii de viteze bmw? te dezamagesc. sunt getrag sau zf. ambreiajele sunt sachs sau valeo. e posibil in unele cazuri sa nu existe diferenta decat de logo, valeo si sachs avand intelegere intre ei si producand unul pentru celalat. tu faci de cutare dimensiuni, eu fac de cutare si ne dam unii la altii sa avem game complete.
aveti atatea unelte la dispozitie sa va informati (mai ales acum cu internetul) si nu inteleg de ce nu o faceti. este foarte adevarat ca informatia ete diluata si poate fi si falsa, dar cu putina experienta (in a alege sursa de informatie), logica si rabdare, se obtine si informatia corecta.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mar Iun 01, 2010 12:37 pm

Scrie pe forum de cand s-a lansat ca motorul de 2.0 e provenienta VW. Deci nu era nimic nou si doar cine isi permite financiar, cumpara o masina fara sa studieze problema inainte...

Avatar utilizator
n.vasiliu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 05, 2009 6:18 pm

Mesaj de n.vasiliu » Joi Oct 07, 2010 1:01 pm

Apropos de asta cu motorul, am auzit divere povesti si sunt curios care e realitatea... motorul a fost facut la nemti si dus apoi la asamblat in Japonia...? Sau au avut cei de la Mitsu licenta de la VW si au fabricat ei motoarele?

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Joi Oct 07, 2010 1:13 pm

Motorul e VW de la mama lui din Germania. Sunt actibilde cu Achtung! in mai multe locuri. Cred ca daca ar fi fost asamblate in Japan ar fi scris "警告" .

Avatar utilizator
n.vasiliu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 05, 2009 6:18 pm

Mesaj de n.vasiliu » Joi Oct 07, 2010 1:14 pm

Alles klar :-)

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Joi Oct 07, 2010 1:25 pm

@coobra - daca tot vorbim despre asta, ai idee pajero 2004 unde a fost facut? e cumparat de nou din ungaria (se gasea cu, cutie manuala fata de romania unde se vindea cu automata).

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori