Lancer Nou Pe Drumuri Mai Grele

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
santto
EVO I
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Ian 26, 2008 8:33 am

Mesaj de santto » Sâm Iun 19, 2010 2:14 pm

mergi pe lancer fara griji ...eu mai merg cu ea si pe drumuri de tara ( nu offroad gen youtube) sua cand ma duc pa picnik ex Bradet sau barajul vidraru ( dar pe drumuri laturalnice) ...pe unde a mers loganul am mers si eu ...masina nu este chiar atat de joasa ....poate nu inteleg eu notiunea ta de drum de tara sau de picnik ...daca pui niste poze ,ar fi tare bine . daca cu clio +4 adulti nu ai avut probleme cu garda , sigur 99,9 % nu vei avea probleme cu lancerul .

in privinta motorizarii....mergi pe 1.8 benzina sau 2 motorina , 1.5 este un pic cam mic pt masina asta si deja la primul test ai avut ceva dubii ....in rest este o masina buna si nu regret ca am cumparat-o si nu am menajat-o la capitolul caliattea drumului.

bafta si incearca sa negociezi

Avatar utilizator
vimp
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 18, 2010 6:02 pm
Contact:

Mesaj de vimp » Sâm Iun 19, 2010 4:15 pm

1,8 inseamna 2200Euro in plus cu tot cu taxa

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Sâm Iun 19, 2010 4:35 pm

Insist,desi o dai in 17.000 de euro deja. ASX, uita-te ce plina de optiuni e si varianta de baza, ai cam tot ce e elementar si tot ce tine de siguranta aproape...
Doar ca mai trebuie scobiti 2000 de euro. Mie imi pare un Best buy la ora actuala...

Avatar utilizator
vimp
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 18, 2010 6:02 pm
Contact:

Mesaj de vimp » Sâm Iun 19, 2010 7:24 pm

In momentul in care am spus "buget limitat" asa ramane. Pentru ca mai am si alte lucruri importante de facut (aminteam mai sus de o casa). Oricum m-am intins peste bugetul initial.
Asa, ca divagatie planuiesc ca peste vre-o 6-7 ani sa imi iau un 4x4 mai maricel (gen RAV4, Outlander, etc), cand vor mai creste copii si voi putea sta la cort prin munti.
In cautarea de acum am plecat initial pe Octavia Tour, apoi SX4, Duster, etc.

Avatar utilizator
Nahkri
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iul 14, 2008 10:21 pm

Mesaj de Nahkri » Sâm Iun 19, 2010 8:38 pm

Daca iei varianta Invite e ok si pentru drumuri mai rele,are genti de 16 si gume cu talon mai mare,mie nu mi se pare incomoda pe drum de tara.
La zgomot nu prea ai ce-i face eventual o insonorizare mai buna,oricum e ok pina la viteze de 125 km/h,dupa aceea creste mai mult,dar nu devine deranjat la drum lung.
Cit despre motor 1,5-109 cp e ok pentru greutatea masinii,doar ca intradevar trebuie turat ceva mai mult ca un benzinar european ca sa traga,lucru de altfel valabil si la cel de 1,8.Cit despre consum intradevar cel de 1,5 e mai economic.
O varianta ar fi sa astepti motoru nou de 1,6 benzina 115 cp,de pe asx,ar trebuii sa-l bage anu asta si pe lancer.

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Sâm Iun 19, 2010 10:08 pm

Fa efortul acela de 2000 in plus pentru ASX .( chiar si prima varianta - inform )
Merita , ca doar nu-ti iei in fiecare an masina . E perfecta pentru ce cauti tu , chiar daca nu e AWD .
Intarzii putin renovarile la apartament, sau casa , ce vrei tu .
Te va multumi pe deplin , e garantat .

Avatar utilizator
vimp
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 18, 2010 6:02 pm
Contact:

Mesaj de vimp » Sâm Iun 19, 2010 10:37 pm

Probabil ca merita dar este mai important sa ma mut cat mai curand la casa de dragul copiilor.
Pentru off-road ma gandesc sa dau Clio, sa mai pus ceva si sa imi iau ceva gen Jimny SH

Avatar utilizator
vimp
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 18, 2010 6:02 pm
Contact:

Mesaj de vimp » Sâm Iun 19, 2010 11:11 pm

QUOTE (Nahkri @ Jun 19 2010, 07:38 PM) Daca iei varianta Invite e ok si pentru drumuri mai rele,are genti de 16 si gume cu talon mai mare,mie nu mi se pare incomoda pe drum de tara.
Si invite si Inform au aceleasi dimensiuni la pneuri, conform site-ului oficial.
Ce nu sunt lamurit, dealerul zice ca la Inform nu am ASC desi pe site apare. Cum e?
PS. Un alt lucru care nu imi place la Lancer este faptul ca e nitel cam zgomotos.
Daca ma voi muta la casa probabil ca nr de Km care ii voi face pe drumuri "grele" se vor duce cam in 1000/an

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Dum Iun 20, 2010 12:55 am

Zgomotos este dieselul, benzinarul e chiar ok.
Posesor de varianta invite 1.5 de 2 saptamani cu 1500 de km la activ, lasand entuziasmul de masina noua la o parte iti pot zice ca varianta 1.5 este chiar satisfacatoare, Masina lucreaza cel mai bine peste 3000, asta e drept, dar face fata si pe drum rau (testat). Odata trecut de rodaj am inceput sa ma dau si eu la ea si sincer imi place... chiar nu regret 1.5'ul deloc desi cu un mic efort aveam bani de 1.8. M-am gandit totusi la drumurile noastre si la ce imi trebuie mie masina si am ales. Ca idee, nu recomand Inform. Pentru o mica suma in plus, dotarile in plus de pe Invite fac diferenta.

Gandeste-te bine, cantareste cu atentie... Bafta!

Avatar utilizator
vimp
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 18, 2010 6:02 pm
Contact:

Mesaj de vimp » Dum Iun 20, 2010 4:05 am

Invite are in plus AC automat, comenzi pe volan si restul chestii de design. Nu stiu daca merita, masina o iau sa ma folosesc de ea, nu stiu (deocamdata) daca merita diferenta de pret. Daca versiunea de baza nu are ASC-ul atunci merita.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori