Imbunatatiri Lancer My2011

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
sabin.b
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 11, 2011 3:45 pm

Mesaj de sabin.b » Sâm Aug 27, 2011 10:42 am

Foarte mare idiotenie!!! Ma intreb daca la o viitoare modificare ("imbunatatire") a Lancerului vor ajunge sa puna manivela la geamul din dreapta. Nu de alta, dar sa fie o deosebire clara intre sofer si pasager, ca sa nu mai fie discutii... )
Apropo, oare in service nu s-ar putea activa acea functiune si la geamul dreapta?

Avatar utilizator
sabin.b
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 11, 2011 3:45 pm

Mesaj de sabin.b » Sâm Aug 27, 2011 10:48 am

Rog un moderator sa corecteze titlul acestui topic. Acel "inbunatatiri". Multumesc!

Avatar utilizator
Nahkri
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iul 14, 2008 10:21 pm

Mesaj de Nahkri » Sâm Aug 27, 2011 7:54 pm

Sincer decit sa scoata modificari de 2 lei la masina, mai bine ii mai tragea 1-2 straturi de vopsea sau de lac si o insonorizare ceva mai buna si era mai ok decit maruntisurile pe care le modifica ei.

Avatar utilizator
deyutzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Ian 08, 2011 10:39 pm
Contact:

Mesaj de deyutzu » Dum Aug 28, 2011 3:54 am

displayul central la modelul Lancer instyle 2011 este color si din pacate nici pe instyle nu se mai poate face nimic in privinta ridicarii automate a geamurilor:(doar un modul de alarma

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Lun Aug 29, 2011 8:12 pm

nici daca se monteaza un modul, de la lancerul 2007-2010?

Avatar utilizator
PaulAC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Aug 01, 2009 1:46 pm

Mesaj de PaulAC » Joi Sep 01, 2011 2:21 pm

Din ce am inteles eu e ceva din computerul de bord.Mi-au zic ca daca vreau, se rezolva, schimb computerul nou cu unul mai vechi . Poate ne lumineaza cineva pentru ca eu chiar nu ma pricep deloc.

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Lun Oct 24, 2011 8:52 pm

eu am intense si problema geamurilor e aceasi.

Avatar utilizator
AvionarU
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Mie Apr 21, 2010 12:47 am

Mesaj de AvionarU » Mar Noi 01, 2011 3:30 pm

am mers eu doua saptamani cu lancerul asta nou. Ce am remarcat diferit, fata de al meu:
1. geamurile. Am uitat geamurile deschise intr-o noapte, pentru ca nu sunt automate si nici nu se inchid din telecomanda. Ma obisnuisem sa apas butonul si sa se ridice. Groaznic.
2. Sunt inversate ceasurile de bord (parca) si iti arata la temperatura, deasupra, iti arata cand sa schimbi viteza cu doua sageti si scris (shift up/dows). Cat am condus-o nu mi-am dat seama pe ce sistem, uneori arata la 1700 ture, uneori la 2500.
3. Plastice mai dubioase un pic in interior. La cateva grade afara, scartaiau destul de dubios. Ca sa nu mai zic la geamuri, cand le urcai, daca le opreai la jumatea cursei, auzeai un scartait in usa de cel putin juma de secunda.
4. sistem audio mai slab un pic. Mi s-a parut ca nici radio-ul nu receptiona asa bine. Parere impartasita si de la pasagerul constant din dreapta
5. Ambreiaj mult mai moale si intarziere la acceleratie (discutabil)

Per total, faza cu geamurile e de rahat si m-am bucurat cand mi-am luat masina inapoi din service.

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Mie Noi 02, 2011 7:02 am

Treaba cu geamurile e nasoala...ai mare dreptate

Nu am prea multi km cu lancerul dar am vazut si eu ca turatia la care masina cere schimarea vitezei este "variabila"

Probabil tine de cat de tare apesi acceleratia in prima treapta...nu-mi dau inca seama.

Despre plastice si ambreiaj nu cred ca ai dreptate.

Avatar utilizator
sabin.b
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 11, 2011 3:45 pm

Mesaj de sabin.b » Vin Noi 11, 2011 6:55 pm

Treaba cu "Shift up/down" este, intr-adevar, variabila. Daca doar mangai acceleratia, iti va indica pe la 1700 de turatii sa schimbi in treapta superioare. Daca accelerezi mai hotarat, atunci iti arata dupa 2500 de turatii. De altfel, se poate verifica: daca esti la 1700 de turatii si apare "shift up", accelereaza brusc pana la podea si vei vedea ca dispare acel "shift up" si reapare abia dupa ce treci de 2500 de ture (chestie care se va intampla foarte repede daca te infigi in acceleratie hotarat )

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 24 vizitatori