Probleme New Lancer. Discutii. Dezbateri.

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Vin Iun 16, 2017 11:20 am

Rezista, doar sa adaptezi viteza la noile conditii si nu te aventurezi la frane pe portiuni de asfalt denivelat, poate tine mai prost frana cand ai amortizoarele praf, roata va fi mai putin timp in contact cu solul.

Eu cand am schimbat amortizoarele fata am schimbat si arcurile, flansele cu rulmenti si bieletele anti-ruliu (se prindeau de amortizor), practic toate piesele pe care le-am demontat n-au mai ajuns inapoi pe masina (dar avea deja 240.000km deci nu prea mai meritau puse).

Cel mai bine e sa faci o constatare si sa vezi ce se impune a fi schimbat, si cat e demontata sa schimbi ce mai e prin zona.

Avatar utilizator
tyty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Aug 02, 2009 1:47 am

Mesaj de tyty » Vin Iun 23, 2017 10:13 pm

In legatura cu ABS-ul (a se vedea postarile precedente), m-am hotarat sa dau jos modulul.
Am gasit o firma in Anglia care le repara, unul nou e undeva la 2000+ euro.
Saptamana urmatoare ar trebui sa vina. Sper sa se rezolve

Avatar utilizator
Snex
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Aug 01, 2017 9:41 pm

Mesaj de Snex » Mar Aug 01, 2017 11:24 pm

Salutare și bine v-am găsit!
Am achizitionat de curand un Lancer sedan din 2015, 1.6 benzina. O sa revin cat de curand (după sesiunea foto:p) cu detalii si poze.
Deocamdata am o problema cu senzorii tpms (senzorii de presiune in roti). Masina a venit fara acesti senzori, si cu martorul din bord aprins. I-am pus astazi dar nu reusesc sa ii resetez sau ce anume trebuie facut.
Sfaturi?!

Ps: sper sa nu se mai fi vorbit despre asta dar caut se cateva ore bune. Orice informatie e binevenita. O seara faima!

Avatar utilizator
Vasea
EVO V
Mesaje: 496
Membru din: Joi Ian 02, 2014 1:32 pm
Localitate: IASI
Contact:

Mesaj de Vasea » Dum Aug 06, 2017 7:14 am

Bine ai venit ! deschide un topic la sectiunea MY LANCER, pune poze si date despre masina si o sa primesti raspunsuri mai rapide.

Avatar utilizator
Lanceretta
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Oct 26, 2015 2:16 pm

Mesaj de Lanceretta » Mar Aug 29, 2017 7:00 pm

QUOTE (Scottishman @ Sep 9 2015, 06:13 PM) Pentru cine-si aduce aminte de problema mea cu trancaneala pe spate : am schimbat pe garantie ambele amortizoare spate ( s-a dovedit baiat bun dealerul) insa...surprise ! zgomotul tot acolo este, identic si la fel.
Neavand bara stabilizatoare pe care sa o acuz, s-a gasit vinovatul, pana la proba contrarie : etrierele spate, si anume suportul bolturilor ovalizat, pare-se. S-a dat comanda de piese noi pentru ambele roti spate si de acum...multa rabdare.

Buna, si eu trancan la toate gropile si la toate denivelarile si mie mi-au spus acelasi lucru la ultima verificare la Mitsubishi Expozitiei: trebuie schimbat suportul de etrieri spate, dar a naibii este 100 EUR bucata fara TVA si evident fara manopera.
Asta dupa ce m-au jumulit inainte de bara stabilizatoare, bucse, rulmenti, discuri si placute, culisante etrieri - trancanitul este tot acolo, parca mai puternic.
Tu ai rezolvat zgomotul dupa ce ai schimbat suportii de etrieri?
Vreo recomandare de mecanic bun si corect? Sunt la un pas de a-mi schimba toata partea din spate a masinii...
Multumesc!

Avatar utilizator
santto
EVO I
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Ian 26, 2008 8:33 am

Mesaj de santto » Joi Noi 30, 2017 9:37 am

salut
ce tip de bec ar trebui sa cumpar pentru stopuri frana la un lancer 2008 ?
coduri/ recomandari ?

multumesc

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Joi Noi 30, 2017 2:43 pm

Bec cu dublu filament w21/5w, fara soclu (de tipul celui de pozitie...nu are soclu metalic)...de preferat ceva de calitate, philips sau osram

Avatar utilizator
ursul_bipolar
EVO I
Mesaje: 25
Membru din: Vin Iul 22, 2011 3:57 pm

Mesaj de ursul_bipolar » Joi Noi 30, 2017 9:39 pm

Sau poti incerca si Narva. De multe ori la durabilitate sunt peste osram sau philips.

Avatar utilizator
lukas75
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 20, 2008 5:33 pm

Mesaj de lukas75 » Mie Dec 20, 2017 4:14 pm

Am si eu o problema mai ciudat. A PLOUAT IN PORTBAGAJ pe langa senzori se pare si mi a distrus apa protectia atat de carton presat cat si cea de material. De asemenea lateralele alea originale de la portbagaj is praf s-au casat in 10 ani . Imi puteti da o idee unde si cum sa reconstitui si eu portbagaju cu aceste accesorii .... in catalog la dealer nu cred ca sunt nu le am vazut. Reface cineva tapiteria la portbagaj ? Hai sa zic ca iau un PFL de calitate si imi refac eu acea proetctie de lemn .... dar m-ar interesa lateralele .... e vreo sansa?


https://www.google.ro/search?q=portbaga ... J80WSmmVRM:

Avatar utilizator
sobolanu'
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 07, 2007 4:51 pm

Mesaj de sobolanu' » Mie Dec 20, 2017 8:38 pm

Buna intrebare si eu am aceeasi problema. Portbagajul masinii asteia parca a fost finisat in bataie de joc...

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 31 vizitatori