Imi Iau Lancer. Ce Trebuie Sa Stiu?

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Nahkri
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iul 14, 2008 10:21 pm

Mesaj de Nahkri » Sâm Aug 27, 2011 7:53 pm

Elementele de design specificate de tine se pot monta pe varianta cea mai slaba:Inform,se gasesc si praguri si eleron si colti pt bara din fatza la preturi mult mai accesibile decit cele practicate de dealeri.
Sistemu Rockford teoretic ar trebuii sa se poata monta,dar nu cred ca dealeru vinde separat,oricum daca vrei sistem audio mai bun sint si variante mai bune decit Rockfordu.

Avatar utilizator
EmiSeven
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iul 05, 2011 11:52 pm

Mesaj de EmiSeven » Sâm Aug 27, 2011 11:47 pm

Sistemul audio care vine de la fabrica mi se pare mult mai ok decat ..un butoi decupat la capete si pus un difuzor pe el:) plus ca nu tre sa te mai agiti cu cablaraie si presupun ca la bani .. nu e mare diferenta.In legatura cu acesoriile - exemplu cu varianta de baza l-am ales pentru ca mi s-a parut cel mai plauzibil,am sunat la dealer odata si mia explicat el ceva cum ca ... sistemul MMCS nu vine decat pe varianta de top adica...instyle, nu l-am mai frecat la melodie ca si asa il exasperasem.La inceput credeam ca sistemul audio RF vine cu MMCS,ulterior m-am lamurit.
Alta intrebare...de unde se pot achizitiona acele accesori, care spui ca sunt la fel ca la dealeri numa ca mai ieftine ? si... cine le monteaza? nu ca nu m-as pricepe dar ...e vorba de garantie si toate nebuniile alea :-?

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Dum Aug 28, 2011 9:12 am

daca vrei garantie tot la dealer trebuie sa le montezi.
sa zicem ca o sa gasesti in alta parte mai ieftin dar cei de la dealer or sa zica ca ei iti monteaza pe masina accesoriile tale dar nu raspund pentru garantie pentru ca nu sunt produsele lor si aceste produse iti pot afecta garantia masinii- eu asa am patit cu niste amarate de proiectoare pentru ceata.
daca vrei muzica adevarata sunt destule firme serioase care se ocupa cu asa ceva, iar din punctul meu de vedere daca sunt autorizate RAR nu ar trebui sa iti afecteze garantia masinii.
de asemenea daca vrei sa schimbi sistemul audio, va trebui sa iti iei ceva cu dvd player, pentru ca altceva nu se va potrivi in bord si trebuie sa stii ca se gasesc rame adaptoare pentru unitati audio/video speciale pt lancer. se gasesc si dvd playere/navigatie speciale pentru lancer care vin cu tot cu rama adaptoare dar scot sunet de calitate mediu,
eu nu ti-as recomanda varianta inform ia macar invite nu pt ca invite are mp3 iar inform doar cd, - pentru ca asta se schimba cel mai usor- ci pentru celelalte dotari care ar costa mult mai mult sa le montezi ulterior.

Avatar utilizator
Nahkri
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iul 14, 2008 10:21 pm

Mesaj de Nahkri » Dum Aug 28, 2011 10:38 pm

Sincer ma indoiesc ca 1 eleron sau praguri laterale necumparate si nemontate la ei pot afecta garantia masinii.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Lun Aug 29, 2011 8:10 pm

nu m-am referit la aceste accesorii, ci la sistemul audio.

Avatar utilizator
EmiSeven
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iul 05, 2011 11:52 pm

Mesaj de EmiSeven » Lun Aug 29, 2011 8:58 pm

Da,sunt serios pe ganduri daca sa mai achizitionez lanceru sau nu ... am auzit de problema cu sunetu ...la multa lume,chiar azi am zarit pe cineva la vulcanizare cu un lancer modificat umpic,aceiasi problema cu sunetu la ..100-130 la ora,cei drept pe diesel.Masina imi place enorm de mult cu toate ca la 20k mam uitat la skoda ...iti dau aia si placuta din lemn pe bord.. in fine alta treaba.Daca e cineva atat de amabil sa imi ofere niste detalii despre intretinere as fi mai mult decat recunoscator.
Ma gandesc logic...se strica ceva stai o luna pana vine vaporu cu piesa,la neamt daca ma supar intro saptamana ajung pe jos....Tipu de la vulcanizare mia zis ca o revizie ajunge pe la 11 12 milioane, asta la 15 mii de km,mult foarte mult.OK astept cu nerabdare bunavointa unui membru.Va multumesc

Avatar utilizator
66RRR
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 19, 2010 1:01 pm

Mesaj de 66RRR » Lun Aug 29, 2011 9:14 pm

Unde, Dumnezeu, a platit cineva 1100-1200 lei pe o revizie?
Revizia de aproape 3 ani (50.000km) m-a costat pe mine, cu o oferta la ulei + filtru ulei, 450 lei, astazi de dimineata.
In mod normal, fara oferte, la 1.8 benzina, CVT, ma ducea (primele doua revizii) 750 lei - filtru polen, filtru ulei, 5 l ulei.

Nici despre antifonare nu stiu ce sa spun, mie ori nu mi se pare suparator sunetul care se aude (daca s-o auzii asa grav) la viteze de peste 100km/h, ori chiar ca a mea nu face urat si am noroc. Si crede-ma ca vin de pe o Bora 2004-2008 si apoi Passat B6 2008-2010, deci stiu ce e antifonarea serioasa.

Sfatul meu, daca nu te deranjeaza consumul si aspectul interiorului (destul de spartan), cumpar-o!
Cu toate astea, iti pot da un milion de motive ca sa cumperi alta masina, DAR NU BLAMAND-O PE ACEASTA, CI EVIDENTIIND CALITATILE CELORLALTE!

Bafta!

Avatar utilizator
EmiSeven
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iul 05, 2011 11:52 pm

Mesaj de EmiSeven » Lun Aug 29, 2011 10:22 pm

hai sa zicem ca interior "spartan"bine spus nu ar fi o problema atat de mare .. de comoditate nu te intreb pentru ca voi merge si eu in curand la un test drive, dar.... consumul? asa la ritm de constanta si cu un mers sa zicem mai sportiv cam are ar fi?

Avatar utilizator
66RRR
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 19, 2010 1:01 pm

Mesaj de 66RRR » Mar Aug 30, 2011 9:22 am

Arunca un ochi in topicul consum Lancer ca sa iti faci o idee.

Pe de alta parte (si sper sa nu imi sara nimeni in cap) eu am avut un soc (si inca nu mi-a trecut) in momentul in care am vazut cat imi consuma Lancer-ul meu si asta pentru ca "venisem" de pe un Passat B6 1.9 TDI 105 CP, caruia ii puneam motorina de 50 lei/saptamana, pe acest Mitsubishi 1.8 benzina 143 CP + CVT, caruia ii pun benzina de 200 lei/saptamana. Iar drumurile pe care le fac sunt cam aceleasi si ma refer la condus urban in proportie de peste 80%/saptamana.

Bafta!

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mar Aug 30, 2011 5:47 pm

66RRR ia in calcul ca pretul a mai crescut intretimp la carburanti, deci comparatia e irelevanta. Lancerul de 1.8 consuma maxim dublu fata de passat 1.9 tdi. Deci daca passatul lua cam 6-7 in oras asta pun pariu ca nu ia mai mult de 12-13 si asta asa oleaca umflat. Acum 2-3 ani cand probabil zici tu ca mergeai cu passatul litru lde combustibil era cam 3,5-4 lei acum e 5,5 lei cam cu 50% mai scump.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 27 vizitatori