Detalii Revizii

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
bv-lancer
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 22, 2011 5:28 pm

Mesaj de bv-lancer » Dum Noi 03, 2013 3:11 pm

De ce Castrol??? si ce fel?
La reprezentata stiu ca atat este pretul dar mi se pare cam scump, de aceea am intrebat cat costa la un service obisnuit manopera?
Si pana acum nu am gasit toate filtrele pe acelasi site. Pe epise.ro sunt preturi bune dar nu am gasit filtrul de aer! Ce marca mai recomandati la filtrul de aer??

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Lun Noi 04, 2013 6:10 pm

pentru filtre incearca la autozr1.ro si coastadeest.ro.

Avatar utilizator
bv-lancer
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 22, 2011 5:28 pm

Mesaj de bv-lancer » Mar Noi 05, 2013 7:01 pm

De ce Castrol??? si ce fel?
La reprezentata stiu ca atat este pretul dar mi se pare cam scump, de aceea am intrebat cat costa la un service obisnuit manopera?
Si pana acum nu am gasit toate filtrele pe acelasi site. Pe epise.ro sunt preturi bune dar nu am gasit filtrul de aer! Ce marca mai recomandati la filtrul de aer??

Avatar utilizator
bv-lancer
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 22, 2011 5:28 pm

Mesaj de bv-lancer » Mar Noi 12, 2013 9:19 pm

stie cineva daca lancerul diesel 2008 2.0l/140CP are filtru de particule????

Avatar utilizator
sobolanu'
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 07, 2007 4:51 pm

Mesaj de sobolanu' » Mie Noi 13, 2013 8:33 am

N-are !

Avatar utilizator
bv-lancer
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 22, 2011 5:28 pm

Mesaj de bv-lancer » Mie Noi 13, 2013 9:41 pm

Si atunci de ce e recomandat Mobil1 ESP formula??? Asa am tot gasit pe forum!
Ce ulei recomandati in acest caz (Lancer diesel 2008 2.0 140CP)??

Avatar utilizator
sobolanu'
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 07, 2007 4:51 pm

Mesaj de sobolanu' » Joi Noi 14, 2013 8:43 am

Baga Mobil linistit. Am incercat ( in 120k) tot felul de uleiuri. Asta mi s-a parut a lucra cel mai bine cu motorul asta.

Avatar utilizator
raduvicol
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 09, 2011 1:13 am

Mesaj de raduvicol » Mar Noi 26, 2013 12:05 pm

Salut am si eu o intrebare...Am 24.000 km dar masina tocmai a implinit 2 ani si imi apare ca trebuie sa fac revizia in bord de vreo luna poate chiar mai mult...La reprezentanta costa undeva intre 800-1200 lei si mi se pare foarte mult. Stie cineva daca comand si eu piesele aftermarket si merg la reprezenta pt manopera mai pierd garantie ? Ce pot face sa nu pierd garantia dar sa nu platesc atat de mult ? Este vreo varianta ? Multumesc

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mar Noi 26, 2013 12:31 pm

Pentru a nu pierde garantia trebuie sa faci la timp reviziile intr-un service autorizat pe marca ta.

Daca iti apare deja de o luna SI ceva indicatorul de revizie, e cam tarziu pt a-ti mai face griji pt garantie.Revizia se face la un anumit numar de kilometrii SAU un interval de timp (12 luni). Deci care vine primu, timpul sau kilometrajul. Din experienta (deci nu e sigur) se admit intarzieri de 1 luna sau 1000km.

Pt a scadea costul reviziei cumpara consumabile de calitate aftermarket si mergi cu ele la reprezentanta. Nu au voie sa te refuze, dar daca o fac cere-le in scris. Cu hartia in mana ii infunzi, e ilegal sa te refuze cat timp aduci consumabile adecvate. Cu uleiul e la fel, cauta sa respecti normele si ia-ti-l singur de unde gasesti mai ieftin.

Eu mi le iau de pe forsmart.ro (aduc piese pt orice masina, livreaza prin curier sau ridici de la "sediu")

Avatar utilizator
raduvicol
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 09, 2011 1:13 am

Mesaj de raduvicol » Mar Noi 26, 2013 12:38 pm

Prima revizie a fost facuta undeva la 13.000...e al doilea an si eu am 24.000...deci pana la 30.000 mai am..si masina a facut 2 ani pe 9 noiembrie...nu a trecut o luna..eu aveam revizia programata maine la reprezentanta...dar m`am gandit ca e prea multi bani si sa caut o alta varianta ..si am gasit aceste topicuri..la prima am dat undeva in jur de 1300 ron si mi se pare foarte mult. Acum am gasit topicul asta si vreau sa ies mai ieftin obligatoriu.
Cam cat dureaza sa vina piesele de pe site ? Si o alta intrebare daca le gasesc pe toate pe site`ul mentionat de tine.
As vrea as ma incadrez sa nu trec de o luna sa nu pierd garantia ! ms mult de informatii, esti de mare ajutor.
Eu sunt din Iasi, daca stie cineva vreun service la care pot face revizia ar fi super..

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori