Lancer Sedan Vs Sportback?

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
arsenal17
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 28, 2010 1:18 pm

Mesaj de arsenal17 » Dum Oct 02, 2011 11:00 pm

tb sa imi iau si eu un lancer si sunt in dilema, ce sa imi iau.sigur va fi benzina:)
mentionez ca am nevoie de spatiu, sunt marisor ( 1.85, 90-95 kg) multumesc!

Avatar utilizator
marius_EVO
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 27, 2009 4:50 pm

Mesaj de marius_EVO » Lun Oct 03, 2011 12:50 am

la interior sunt la fel....adica foarte spatioase....depinde de ce vrei sa mai bagi in masina pe langa tine....

mai depinde si de gusturi in materie de design.....sportback-ul e mai practic daca pleci des din oras cu multe bagaje....dar daca nu pleci si sedan-ul e o alternativa...la interior fiind la fel

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Lun Oct 03, 2011 8:10 am

Mie unul imi place mai mult sedanul, are si portbagajul ceva mai marisor. La sportback avantajul e gura mai mare a portbagajului, dar volumul e mai mic fata de sedan.

Avatar utilizator
sebasita
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 17, 2009 10:54 am

Mesaj de sebasita » Lun Oct 03, 2011 1:55 pm

pe tema asta din cate tin minte a mai fost un topic....insa daca nu il gasesti, mai povestim si aici:)
dpdmdv, sportback-ul e si mai frumos, si mai practic, chiar daca volumul portbagajului e mai mic. datorita configuratiei de hb, este mult mai accesibil portbagajul si mult mai usor de utilizat la capacitate maxima. plus, rabatarea scaunelor e mult mai practica si finisarea interiorului portbagajului e mult mai buna.
se va vorbi probabil mai mult de portbagaj, pentru ca aici e diferenta mare. in habitaclu e la fel.
singurul lucru ce nu imi place la sb e felul in care se vede toba de esapament. nu imi vine sa cred ca japonezilor li s-a parut ceva frumos:)).
pana la urma va fi optiunea ta....si asta e cel mai important. eu momentan nu am banii necesari sa fiu in dilema asta:))

Avatar utilizator
Andrei_Iasi
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 23, 2007 12:16 pm

Mesaj de Andrei_Iasi » Lun Oct 03, 2011 9:32 pm

salut,
eu am sportback . am masurat volumul portbagajului si este cam la fel.
pe net nu am gasit o valoare constanta (ba unii spun 344, ba unuii 455 , ba 500 ) . acum depinde cum e masurat volumul ("fundul" se mai lasa cativa cm si sa mareste capacitatea de incarcare. (poze comparative poti cauta pe mobile.de . cauti acolo si ai sa gasesti si poze cu porbagajul).
in caz de necesitate la sportback rabatezi banchetele si capacitatea de incarcare este "pana la plafon " fata de sedan. eu am copil mic si cand plec cu el din oras am f multe bagaje (carut, pat, haine , ....) incap fara probleme in portbagaj.
este insa o diferenta la bancheta din spate . la sedan sprijinul lateral este in totalitate din acelasi material ca si bancheta(practic este continuarea spatarului) pe cand la sportbak jumatate este din plastic fix. (pentru a putea rabata bancheta mai bine) .
ca si "bonus" primest bara fata care este un pic mai frumoasa decat la sedan.
eu sunt fan hatch-uri pentru ca le vad a fi ceva mai practice decat un sedan cand vine vorba de capacitate de incarcare (am avut colt si era fantastic. pentru lucruri de 1.90 e mai ok decat lancerul fie el sedan sau nu ).
bine, sportback-ul nu este un hatch "clasic" sa ii spunem (gen colt, golf, etc) ci un pic intre hatch si sedan.
recomand sportback-ul.

Avatar utilizator
dulciius
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Dec 18, 2008 2:12 pm

Mesaj de dulciius » Mar Oct 11, 2011 4:04 pm

Din fata sportback-ul arata un pic mai bine decat sedanul! Problema (stiu ca gusturile nu se dicuta dar e prea evident) este cat de hidos poate fi spatele...90% se aseamna cu cel de la Cielo sportback, masina vanduta cred ca in maxim 20 de unitati!
Asa ca sfatul meu, daca nu te deranjeaza lipsa oricarei insonorizari decente, mergi pe sedan!

Avatar utilizator
arsenal17
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 28, 2010 1:18 pm

Mesaj de arsenal17 » Joi Oct 20, 2011 11:08 pm

sedan cred ca va fi pana la urma. oricum, as lua masina pe benzina, dar nu ma pot decide intre motorul de 1.6 si 1.8. consuma 1.8-ul asa de mult pe cat se spune? am o nubira 1.6 si ma cam ingrozeste consumul. as vrea sa fie maxim cat consuma ea. mers frumos, schimbat pana la 3000 de ture ia cam 8- 8,5 in oras. in Botosani. afara tot asa , poate -1l. cum spuneti? m-am uitat si pe alte topicuri, masina as lua-o vara asta , daca Doamne Ajuta intru la buget la facultate multumesc!

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Vin Oct 21, 2011 9:32 am

1.8 consuma cam 2l in plus la 100km fata de 1.6. A mea mers normal in oras galati consuma 8-8,5 iar la drum intins 110-120 ia cam 6-6,5 la 150-160 ia cam 8l/100km. In bucuresti la ora de varf cam 10l/100km iar in weekend 7l/100km. Mers normal inseamna chimbat cam la 2500rpm. Recomand motoru lde 1.6 rca mai mic, casco mai ieftin, consum mai mic, impozit mai mic, putere decenta si arhi suficienta petru o utilizare de zi cu zi.

Avatar utilizator
arsenal17
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 28, 2010 1:18 pm

Mesaj de arsenal17 » Vin Oct 21, 2011 9:48 am

Si eu mi.as dori motorul tau, flip dar vreau echiparea instyle.nu stiu daca vine 1.6 le cu bi xenon si cu ecranul navi 30 gb...

Avatar utilizator
Andrei_Iasi
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 23, 2007 12:16 pm

Mesaj de Andrei_Iasi » Vin Oct 21, 2011 11:15 am

salut,
in buc 1.8-ul consum in jur de 10-12 (depinde de aglomeratie) .
in extraurban nu am scos mai jos de 7.4 . nu merg exagerat de sportiv dar nici extra economic.
mai exact . constant 100-110 , dar la depasiti , urcari cu depasiti .. nu vede sub 4000. asta este stilul meu economic de mers.
daca consumul este pe primul loc , ia-ti de 1.6. daca nu , ia de 1.8.
cam 1.5-2 l/100 consuma mai mult 1.8 decat 1.6.
am obtinut si un 6.5 de la mine pana la unirii dar la 11 noaptea si cu chin mare. (nici macar nu am mai incercat sa fac asta ) .

numai bine

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori