Un Lancer 2.0 Did Izbit De Stalp. Poze

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Joi Apr 19, 2012 2:08 pm

Pai vinovatul care ti-a taiat calea unde e? RCAul lui ar trebui sa suporte si reparatia masinii tale si a solentei si a stalpui daca e cazul.
Daca vinovatul a fugit dar ii sti numarul de inmatriculare tot e bine ca il gaseste politia. Mai poti sa iti repari masina pe casco cu regres pe RCAul vinovatului daca dai de el.

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Joi Apr 19, 2012 2:09 pm

daca nu l-a atins nu are ce sa-i faca. mai ales daca nu are nici martori...

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Joi Apr 19, 2012 2:13 pm

Bine ca nu a fost mai rau.

Daca habitaclu e integru, declansarea airbagurilor ar fi fost inutila. Deci masina si-a facut treaba asa cum trebuie. Bafta cu reparatiile, sa iasa ok.

Intelegem deci ca pentru Brasov un Colt va lua locul Lancerului?

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Joi Apr 19, 2012 2:14 pm

@ Flipper : Nu suporta ala nimic; ar fi suportat doar daca ar fi intrat Radu in el (reparatii Lancer, reparatii personale, permis suspendat, amenda politie), dar probabil ca simtul civic si constiinta au primat si nu l-au lasat asa ca a ales stalpul. Asadar ala nu poate fi acuzat de nimic.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Joi Apr 19, 2012 2:16 pm

Aia din punto ar trebui sa iti pupe mainile ca nu i-ai luat in coarne. Sa speram ca masina se repara repede,si iese ca noua, si nici polita ta nu o sa sufere prea mult

Daca tu nu ai nimic, nici dureri de incheieturi, nici de piept de la centura, sau de gat, atunci da, e clar ca e bine ca nu s-au deschis airbag-urile, altfel aveai fata vanata degeaba:P

Eu in 2 accidente diferite, o data a iesit masina mea dauna totala si odata cealalta masina dauna totala, fara sa sara airbag-urile. Pur si simplu se avariaza piese scumpe, cheie, care costa mai mult sa le inlocuiesti decat face masina. A da, si nici o rana pe nimeni. Deci se poate si mai rau fara sa sara airbag-urile.


Numai bine, si sa ai vesti cat mai bune pt noi curand

Avatar utilizator
Syber
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 25, 2011 5:53 pm

Mesaj de Syber » Joi Apr 19, 2012 7:27 pm

salut,

bine ca nu a patit nimeni nimic. Tabla se indreapta.
Capu sus si tot inainte.

La cat ai masina asigurata...in caz de dauna totala?

Avatar utilizator
PaulT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 10:07 pm

Mesaj de PaulT » Joi Apr 19, 2012 9:16 pm

QUOTE (andrei.pex @ Apr 19 2012, 01:12 PM) Iar pe mine ma enerveaza cel ce face pe desteptu dar in schimb nu demonstreze altceva decat contrar ... aviz amatorilor ( a se citi driverX )

Pana una alta singurele posturi logice, corecte si la obiect legate de modul in care trebuie sa se comporte sistemele de siguranta pentru a asigura o protectie optima ocupantilor sunt cele ale lui Flipper si driverx....

@radu-lancer - Bine ca ai scapat fara nici o zgarietura. Asta e cel mai important. Masina si-a facut exemplar treaba. Oricum, cred ca sansele sa fie declarata dauna totala sunt destul de mari.

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Joi Apr 19, 2012 9:36 pm

Salutare la lume. Acum am ajuns acasa si incep sa va scriu. Scuze daca este un text ceva mai lung. Cel care mi a taiat calea dus a fost nu l-am mai vazut . Nu am apucat sa vad decat masina, un Fiat Punto, stiu ca era culoarea albastra, in rest nu stiu nimik, nu am apucat sa vad numarul masinii nici din fata nici din spate pt ca, in fractiunea de secunda am decis daca sa intru in el, sa iasa cu victime, masuratori, etc sau daca intru eu in stalp.. Si am zis ca, mai bine decat sa intru eu in el, poate sa-l si rastorn , mai bine sa intru in stalp. Am tras stanga, am intrat pe contrasens ( m am uitat intai daca vine masina, tramvai) am urcat bordura desi eram cu frana la maxim,( bine ca nu a explodat cauciucul) am daramat un semn de oprirea interzisa, dupa care am intrat in stalpul de beton, crezand ca o sa ma opresc. Problema este ca, din stalp am ricosat in Solenza care statea, era parcata. Oricum in fractiunea de secunda am analizat solutia cea mai viabila, am vazut stalpul si acolo am zis sa ma opresc. . Oricum japoneza, a tinut cu mine. Cred ca daca eram in alta masina??.


Cred totusi ca la volan a fost o femeie. Nu am vazut decat culoarea. Nu sunt misogin, prietena mea cu Colt conduce bine dar, de ce cred ca a fost femeie. Daca va uitati la prima poza o sa vedeti o dubita alba cu Digi. Ganditi-va ca masina care mi a taiat calea venea din directia masinii cu Digi, iar cand am vazut-o era exact in drum, pe banda mea, banda1 de circulatie. Cand l-am vazut am tras stanga, sa-l ocolesc am intrat pe linia de tramvai ca sa-l ocolesc . Moment in care cel cu Fiat-ul a demarat cu rotile invartindu se in loc si a mers 1-2 metri dupa care s-a asezat exact in drumul meu , in fata mea pe linia de tramvai, pe care eram si eu, iar el acolo a ramas. Cand l ?am vazut in fata mea , in fractiunea de secunda trebuia sadecid. Asa ca am luat stalpul. Stiu doar ca am intrat in stalp voit ,doar sa nu fac victime. Dar pana acolo, cum am urcat pe bordura, cum am dat stalpul jos, nu stiu.

Am chemat si politia sa vada ce si cum despre accident , iar cand a vazut ca cel care mi a taiat calea avea semn de cedeaza trecerea a zis politia ca mai bine intram in el ,iar el era obligat sa plateasca si masina mea si Solenza. Asa mi a dat mie amenda de 140 Ron si 3 puncte amenda si 4 penalizare. Sau invers. Nu mai retin.


In schimb dupa impact, am dat centura jos, (care s-a tras ca si cum nu s-a intamplat nimik), am oprit motorul, si am vrut sa deschid usa sa vad aunele , moment imi care imi era o teama ca se blocase usa, ca stiu ca in marea majoritate a accidentelor usile se blocheaza, ma si vedeam cu Smurd ul cu descarcerarea. Usa s-a deshis fara probleme( nu stiu daca se armase alarma cand am plecat de acasa sa se inchida) si cand am vazaut ca eu sunt ok , prima reactie a fost sa ma gandesc doar ca nu pot ajunge la intalnirea cu voi de la Brasov.

Masina inauntru este intacta, nu are nimik. Daca nu era botul masinii avariat nici nu zici ca a fost accident.

Azi a venit cel de la Group Ama, inspectorul si a zis ca daca este dauna totala imi da 13.000 euro pe ea.Sper ca reparatiile sa nu coste atat. Eu am luat masina noua, din 2009 iunie cu 16372euro
Una peste alta eu sunt ok, nu vanatai , nu nimik , doar putin la miscari simt cum m-a tinut centura strans, simt urma centurii pe mine. Am iesit din masina sifonata cum ati vazut in poze asa cum m am urcat in ea de acasa. Dupa un asemenea impact credeam ca sunt Pa, dar ?? am iesit fara nimik. Sunt ok.

Acum merg cu masina prietenei un Colt, dar se vede diferenta. In Bucuresti Colt-ul la parcari este jos palaria, excelent, dar la demarari, se vede diferenta . Prietena are Colt 1.5 benzina 109CP. Ce sa mai, FAMILIA Mitsu

Mersi tuturor pentru incurajari si raspunsuri si o sa va tin la curent.


Acum pe seara am scos pozele. Sunt calde. Acum aveti tot sirul evenimentelor.
Fişiere ataşate
Imagine495.jpg
Imagine495.jpg (908.61 KiB) Vizualizat de 5018 ori
Imagine494.jpg
Imagine494.jpg (485.75 KiB) Vizualizat de 4978 ori
Imagine493.jpg
Imagine493.jpg (529.38 KiB) Vizualizat de 5011 ori
Imagine492.jpg
Imagine492.jpg (796.34 KiB) Vizualizat de 4967 ori
Imagine491.jpg
Imagine491.jpg (509.57 KiB) Vizualizat de 5001 ori

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Vin Apr 20, 2012 12:03 pm

Politia pentru ce ti-a dat amenda?

Eu zic ca mai bine sa iti dea dauna totala decat sa o repari ca nu mai iese ca din fabrica, si la cat e de taiat si sudat la sasiu sar putea sa ai surpriza ca apara rugina dupa cativa ani sau cine stie ce minune mia poti sa patesti.

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Vin Apr 20, 2012 12:29 pm

Nu stiu de ce mi a dat amenda, scrie in procesul verbal. O sa ma ut diseara si o sa ti spun.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori