Nu Mai Pot Sa Ies Din Masina

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
5145h
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Aug 02, 2011 10:11 am

Mesaj de 5145h » Mar Iul 10, 2012 9:34 am

Salutare,

Am patit urmatorul lucru:

Datorita caldurii am lasat toate geamurile deschise la masina pentru a nu se incinge. Pentru o mai multa "siguranta" am incuiat si usile din cheie.
Amintindu-mi ca am uitat ceva in masina m-am intors, insa fara chei, am incercat varianta clasica de a deschide portiera dinauntru insa cand am tras de "clanta" (nu stiu cum sa numesc levierul ala de care deschizi portiera) s-a auzit si s-a simtit o mica pocnitura, ca si cum ceva din plastic s-a rupt.
Acum, cu siguranta pusa si fara ea, nu mai pot sa deschid portiera dinauntru. Trebuie sa deschid geamul si sa deschid din afara.
Cu alte cuvinte nu pot sa ies din masina daca nu deschid geamul.

S-a mai lovit cineva de aceasta problema?(stiti cumva si linkuri pe forum catre situatii similare?)
Se poate remedia in house sau trebuie sa apelez la reprezentanta?

Multumesc,
Cu stima.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mar Iul 10, 2012 10:49 am

Situatii similare n-am auzit si nici vazut, dar daca spui ca a fost si un sunet, sigur ti s-a rupt "clantza".

Cred ca se poate repara si in-house, atat timp cat ai o alta "clantza" utilizabila.

Avatar utilizator
tyty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Aug 02, 2009 1:47 am

Mesaj de tyty » Mar Iul 10, 2012 11:41 am

Poti sa dai fata de usa jos.
E foarte simplu. Parca erau niste poze pe aici. Cauta in tutorialele cu schimbarea difuzoarelor.
Cred ca ti-a sarit cablul care actioneaza siguranta de la usa din piesa de plastic.
Posibil de la caldura sa fi devenit plasticul mai maleabil si daca ai tras si mai brusc de parghie asta e.
Uite aici!

Avatar utilizator
5145h
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Aug 02, 2011 10:11 am

Mesaj de 5145h » Mar Iul 10, 2012 12:02 pm

Multumesc pentru info.

Avatar utilizator
5145h
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Aug 02, 2011 10:11 am

Mesaj de 5145h » Mie Iul 11, 2012 11:18 am

Salutare,

Am rezolvat problema.
Sarise o piesa din plastic cu ajutorul careia se prinde cablul ce face legatura intre levierul de deschidere din interior si mecanismul de deschidere, insa cel mai frumos e ca nu de pe levier ci de pe mecanism.
A trebuit sa desfac si mecanismul sa pot pune inapoi piesa din plastic si sa pun cablul.
Acum merge.

Multumesc pentru informatii.
O zi buna!
Se poate inchide.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori