Distributie 2.0 Did 2008

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
haimi
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iul 11, 2013 10:57 pm
Contact:

Mesaj de haimi » Dum Aug 04, 2013 11:17 pm

salut
sunt proaspat detinator de un superb Lancer 1.8 DID MIVEC M/T Intense si v-as ruga sa-mi spuneti daca distributia este pe lant sau nu?!!!.....
multumesc

Avatar utilizator
ciprian_dobretrifan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 20, 2009 5:35 pm

Mesaj de ciprian_dobretrifan » Mar Sep 17, 2013 7:26 am

Salut,

Am aflat si eu de curand de la MCAR ca odata cu distributia, pe langa pompa de apa ar mai fi de schimbat si fulie alternator + curea alternator. Voi ati auzit de asa ceva ? Chiar e de schimbat si asta ?

Mersi,
Ciprian

Avatar utilizator
fanto
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Sep 28, 2012 5:24 pm

Mesaj de fanto » Dum Oct 13, 2013 7:28 pm

@lucim eu din cate stiu distributia se schimba undeva la 100.000 km de siguranta e mai bine la 80.000 km iar la ani pentru motoarele pe benzina max 5 ani iar diesel max 4 ani. Am dat si eu distributia jos la 74.000 km, toate curelele coapte schimbat rolele si toate filtrele si uleiurile. La mine erau coapte curelele deoarece masina a fost stata pe marginea drumului cam 1 an.

Avatar utilizator
andrei_B
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 24, 2009 12:38 pm

Mesaj de andrei_B » Mie Sep 20, 2017 11:50 am

Salut.aveti idee cat a costat manopera in cazul in care ati avut voi piesele voastre? Si cat a durat timpul de executie ?
Multumesc

Avatar utilizator
sobolanu'
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 07, 2007 4:51 pm

Mesaj de sobolanu' » Mie Sep 20, 2017 9:12 pm

8-16, in jur de 800 parca.

Avatar utilizator
rue
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 20, 2009 6:48 pm

Mesaj de rue » Mar Sep 26, 2017 5:55 pm

In Timisoara e un service unde si la Matiz si la Outlander manopera a fost tot 240 lei. Nu stiu acum daca a mai crescut.

Avatar utilizator
andrei_B
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 24, 2009 12:38 pm

Mesaj de andrei_B » Vin Oct 20, 2017 2:03 pm

salutari ,

Stiti cumva daca odata cu schimbarea distributiei se recomanda si schimbarea curelei de accesorii ( sau curea de transmisie cum este trecuta pe epiesa.ro) ?

La modul general, aceasta curea de accesorii are un interval de timp la care trebuie schimbata ?

multumesc

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Vin Oct 20, 2017 9:00 pm

Da, este indicat sa se schimbe si cureaua de accesorii precum si rola intinzator a acesteia.
La cat costa si daca tot se umbla la distributie este si pacat sa nu o schimbi.

Ca si interval de schimb, este acelasi ca si la distributie 120.000 km sau 5 ani conform cartii tehnice sau mai devreme daca se doreste.
La fel, daca se doreste sau daca este necesar se poate schimba independent de distributie.

Avatar utilizator
mihaipreo
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Ian 25, 2014 10:42 pm

Mesaj de mihaipreo » Lun Noi 27, 2017 9:55 am

Salut

poate sunt putin off-topic, dar mie mi-a crescut consumul cu aproximativ 1 litru / 100 km dupa ce am schimbat distributia la Outlander 2.0 diesel.
a mai patit cineva asta sau puteti sa imi recomandati pe cineva care poate sa testeze parametrii motorului?
pana acum am incercat fara succes la service-urile mitsubishi de pe expozitiei si la cel de pe bucuresti - ploiesti. mi-au spus ca totul e reglat corect
am incercat si la un service independent de VW dar se pare ca software de testare de VW nu comunica cu ECU mitsubishi.

PS Diferenta de consum nu este excesiva dar ma deranjeaza, in principiu, ca e o problema si nu o pot repara. Asa ca orice sugestie este binevenita
merci
mihai


Avatar utilizator
rue
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 20, 2009 6:48 pm

Mesaj de rue » Mar Noi 28, 2017 3:55 pm

Vezi ca un consum mai mare corespunde si schimbarii de gume pe iarna si a frigului de afara unde regimul de functionare cred ca poate influenta.
Mai e sansa la primavara sa vezi daca revine.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 23 vizitatori