Anvelope Iarna

Dimensiuni, tipuri, tire ratings, presiune in pneuri...
Scrie răspuns
Avatar utilizator
zimbet
EVO I
Mesaje: 8
Membru din: Lun Iun 16, 2008 1:02 pm

Mesaj de zimbet » Mie Oct 22, 2008 8:40 pm

modelu asta nu l-am gasit pe cauciucuridirect...

uitatva la astea: http://ssl.delti.com/cgi-bin/rshop.pl?d ... =Wi&Achse=
ce ziceti...
Nankang SV-1 Winter Plus 205/60 R16 92H TW

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Mie Oct 22, 2008 8:47 pm

Te rog frumos, recunoaste ca ma iei la misto! La doar 14 lei in plus per bucata, ai Falken si Hankook, iar tu vrei sa iei Nankang? Clar, ma iei la misto! :?

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Mie Oct 22, 2008 8:57 pm

ZIMBET, nu e recomandat sa pui pe lancer cauciucuri pe dimensiunea 205/55/r16, chiar daca sunt mai ieftine, iar motive sunt mai multe, acest aspect s-a mai discutat pe forum, cred ca chiar pe acest topic.

Avatar utilizator
zimbet
EVO I
Mesaje: 8
Membru din: Lun Iun 16, 2008 1:02 pm

Mesaj de zimbet » Mie Oct 22, 2008 9:00 pm

QUOTE (nini)ZIMBET, nu e recomandat sa pui pe lancer cauciucuri pe dimensiunea 205/55/r16, chiar daca sunt mai ieftine, iar motive sunt mai multe, acest aspect s-a mai discutat pe forum, cred ca chiar pe acest topic.

ms... (acest topic e umplut de speed_chisinau 50% si nu am avut chef sa citesc tot)

Marty - eu ma uit la teste... pretul e pe locul 2...

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Mie Oct 22, 2008 9:45 pm

Zimbet , cauta alta marca de anvelope. Gama de anvelope bune este destul de larga , dar ce ai cu saraca masina si vrei sa-i pui Nankang ? ( a trebuit sa ma uit sa vad cum se scrie ). Pe bune acum , mai repede pun Dayton pe masina decat astea. Hankook sunt o alegere mult mai buna dintre cele 3 enumerate mai sus ( falken si astea cu N ). Exista site-uri unde poti vedea ce anvelope sa-ti pui , daca vrei alta dimensiune, adica un convertor. Verifica acolo pentru alte dimensiuni daca te bate gandul. ( ex http://www.tyresave.co.uk/tyresize.html )

Avatar utilizator
zimbet
EVO I
Mesaje: 8
Membru din: Lun Iun 16, 2008 1:02 pm

Mesaj de zimbet » Mie Oct 22, 2008 11:36 pm

muaaaaaaaaaaaa a sarit lumea peste mine )
deci eu am pus modelu ala ca mi-a placut ce rezultate a optinut la teste, sincer nici de Daytoen nici de Hankook nu prea am auzit...

de Falker,Khumo, Goodyear, Brigestone, Continental, Yokohama, etc... am auzit... eu doar v-am intrebat ce ar fi bine de pus... calitate/pret

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Joi Oct 23, 2008 12:58 am

Nu am sarit pe tine , iti spuneam sa te mai gandesti .
Dayton sunt facute de Bridgestonesi sunt destul de bune. Eu pe Lancer am avut 2 ierni anvelope Dayton de iarna, constrans de imprejurari am ajuns sa mi le iau. Pe 21 dec nu prea ai optiuni .
Dar am trecut de 2 ierni , cu multe drumuri la munte , cu bine. Acum am pe ambele masini Nokian.
Nu te orienta doar dupa pret si desen la profil. Incearca sa-ti iei ceva mai cu renume in anvelope .
@Nini : elementul ala e vital iarna ( anvelopa ). Referitor la ce mai spuneai, eu am ales 3D in detrimentul lui 3M iarna trecuta pt masina, ceva legat de notele obtinute m-a facut sa le aleg, si a fost ok alegerea. Am avut cu ani in urma ( vreo 6 )si UG , dar 6 , nu 7 si pot spune ca sunt excelente ca anvelope de iarna. Banuiesc ca si UG7 sunt la fel de bune , poate chiar mai bune.

Avatar utilizator
zimbet
EVO I
Mesaje: 8
Membru din: Lun Iun 16, 2008 1:02 pm

Mesaj de zimbet » Joi Oct 23, 2008 9:54 am

ms Cristi...

apropo stie cineva ce prezinta urmatoarele produse:
Falken Eurowinter HS-437 205/60 R16 92H
Falken HS-439 205/60 R16 96H XL

da ma vad pana la urma ca intru intr-un magazin si imi iau ce-mi pica sub mana )

Avatar utilizator
Nahkri
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iul 14, 2008 10:21 pm

Mesaj de Nahkri » Joi Oct 23, 2008 8:20 pm

Nankang sint taiwaneze deci probabil ceva mai bune decit cele chinezesti. http://www.nankang.com.tw/main.php Nu stiu pe nimeni sa fii avut asa ca nu stiu cum sint.

Falken pe de alta parte sint japoneze http://www.falken-europe.com/ a avut un amic pe o masina sh adusa din Germania gume de iarna Falken si a fost multumit de ele.HS-439 ma gindeam si eu sa-mi iau.

Oricum aproape orice guma de iarna e superioara pe zapada uneia de vara chiar daca nu e facuta de un mare producator.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Joi Oct 23, 2008 9:13 pm

stiu ca iarna unul din elementele vitale este cauciucul, de aceea si pana acum am avut si la cealata masina cauciucuri de iarna. pana acum eu am avut cauciucuri lassa, au fost buna nu am ce sa le reprosez, dar acum schimband masina as schimba si cauciucurile, ca de au crescut pretentiile.
cat despre ug7 teoretic ar trebui sa fie mai bune decat ug6. eu am cautat si pana la urma cred ca o sa-mi cumpar ug7, pt ca am gasit o promotie si sunt undeva la 300 lei, in conditiile in care pretul mediu al acestor anvelope este undeva intre 360-400lei.

Scrie răspuns

Înapoi la “Jante si Anvelope”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 27 vizitatori