JANTE DE TABLA PT LANCER 2008

Dimensiuni, tipuri, tire ratings, presiune in pneuri...
Avatar utilizator
paulie
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Aug 12, 2008 3:48 pm

Mesaj de paulie » Joi Oct 16, 2008 7:12 pm

Am o mare rugaminte, daca cineva poate sa-mi spuna unde pot gasi jante de tabla pt Lanceru 2008. Nu gasesc pe nicaieri. In plus daca as lua o janta cu aceleasi dimensiuni e posibil totusi sa nu se potriveasca cum trebuie. Exista oare alt model de masina Passat de ex la care jantele sa se potriveasca si pe lancer? Iar varianta cu rotile luate de la reprezentanta e total exclusa, pretul e nejustificat de mare. :!:

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Joi Oct 16, 2008 8:15 pm

daca vrei jante de tabla pentru iarna eu iti recomand sa iti iei un set de jenti din aliaj de la lassa. costa 261 lei bucata pe dimensiunea lancer-ului, adica cat o janta de tabla si sunt chiar frumusele. au magazin pe blvd basarabia dupa campia libertatii pe dreapta ( daca esti din bucuresti )
cred ca aceeasi solutie o sa adopt si eu.

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Joi Oct 16, 2008 8:44 pm

Care e treaba cu jantele de tabla pentru iarna ?
Celelalte se deterioreaza ?

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Joi Oct 16, 2008 9:23 pm

se recomnada jantele de tabla din mai multe motive:
- sunt mai rezistente pt ca iarna poti sa le lovesti mai repede ( zapada, santuri, etc ), sau sa le zgarii etc
- le schimbi mai repede daca ai cauciucurile de iarna pe jante de tabla, nu mai trebuie echilibrate, de fiecare data cand le schimbi si scapi de riscul de a distruge cauciucul datorita priceperii mecanicilor
- nu este recomandat ca un cauciuc sa fie scos de pe janta de multe ori pt ca se deterioreaza: lipit -presat-dezlipit -lipit etc.
si alte motive
acum depinde de fiecare daca este dispus sa cheltuie o suma de bani in plus, pentru ca investitia in jantele de tabla ( minim 1000 lei ) nu o scoti asa usor in 2-3 ani ci in mult mai mult.
daca alti colegi de forum mai au si alte argumente pro si contra folosirii jantelor de tabla iarna, cu toate ca s-a mai discutat si in alte topicuri acest aspect

Avatar utilizator
liviu77
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Vin Oct 10, 2008 10:13 am
Localitate: Galati

Mesaj de liviu77 » Vin Oct 17, 2008 11:42 am

Salut tuturor!!

Sunt proaspat sofer de Lancer si am urmatoarea nelamurire: ce fel de jante sunt cele de Lancer 2008? In manual scrie 16x6 1/2JJ. Nu gasesc nicaieri jante cu acest indicativ (macar cu cauciucurile treaba e mai simpla). Ma puteti lamuri si pe mine care ar fi echivalentul? Eu de fapt ce trebuie sa caut?

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Vin Oct 17, 2008 12:00 pm

Pe tine te intereseaza 16 x 6.5. JJ e forma "buzei" jantei.

Avatar utilizator
liviu77
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Vin Oct 10, 2008 10:13 am
Localitate: Galati

Mesaj de liviu77 » Vin Oct 17, 2008 12:11 pm

Mersi tare mult de ajutor. La dimensiunea asta toate sunt cu 5 gauri, sau pot avea surpriza sa gasesc si cu 4?

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Vin Oct 17, 2008 1:00 pm

Mai e important "spigot size" descris aici . Este vb de gaura din mijlocul jantei. Eu am probat o janta de tabla de passat tot pe 16 si tot 16x6.5 era. Se potrivea la prezoane, dar nu se potrivea la gaura din mijloc, care la lancer e mai mare.
Gasisem undeva dimensiunea exacta, dar nu mai tin minte. Daca mai gasesc o sa va dau link.
In general la un magazin unde se vand jante poate sa zica cu ce tipuri de masina sunt compatibile anumite jante.

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Vin Oct 17, 2008 6:51 pm

Mitsubishi (de obicei!) pune 67 la gaura de centrare.
cix, scuza-ma, da' p-asta cu janta de Passat care vine pe Lancer n-o cred. Poate ca te-a furat distanta de la janta la fuzeta. Intr-adevar, unele Passat-uri au 112,5 la distanta intre prezoane, da' inca nu exista vreo masina europeana (dupa cunostintele mele) care sa aiba 114.3

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Dum Oct 19, 2008 10:48 am

Era vb de un passat modelul vechi, pana in 2005. Eu am observat ca prezoanele au intrat in gaurile de la janta si s-a oprit la gaura aia din mijloc. Nu am stat sa fac masuratori
Jante se gasesc la centrele de anvelope mai mari si costa cam 250ron/bucata. Luni poate reusesc si eu sa fac comanda.

Scrie răspuns

Înapoi la “Jante si Anvelope”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori