Marker alb pentru cauciucuri

Dimensiuni, tipuri, tire ratings, presiune in pneuri...
Avatar utilizator
corina
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Noi 29, 2008 8:58 pm

Mesaj de corina » Sâm Noi 29, 2008 9:09 pm

buna,sant noua pe aici.ma bucur ca am dat de voi.va rog ajutati_ma si pe mine o "biata"fata care nu se prea pricepe la masini,dar o sa invat."cred".am un lancer 1,5 si nu_mi plac cauciucurile sant prea mici.205/60R1692H.vreau un pic mai mari sau mai late nu stiu,se pot schimba ?stric ceva? :?

Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Sâm Noi 29, 2008 11:23 pm

QUOTE (corina)buna,sant noua pe aici.ma bucur ca am dat de voi.va rog ajutati_ma si pe mine o "biata"fata care nu se prea pricepe la masini,dar o sa invat."cred".am un lancer 1,5 si nu_mi plac cauciucurile sant prea mici.205/60R1692H.vreau un pic mai mari sau mai late nu stiu,se pot schimba ?stric ceva? :?

Teoretic si practic se pot schimba insa trebuiesc multe modificari. Totul depinde cat de tare vrei "sa te intinzi".
In primul rand iti trebuiesc jante mai late. 8j cred ca ar fi de ajuns, suporta pana la 265/xx/Rxx. ET-ul trebuie sa fie cat mai negativ, preferabil -30 ca sa nu-ti agate in sub-ansamblele suspensiei. In functie de cat de late vrei gumele, trebuie sa te gandesti serios si la rezistenta transmisiei. Deja dupa un 255/xx/Rxx pot sa cedeze planetarele la un soc mai serios (ex: plecare de pe loc cu derapaj intr-o mica groapa din asfalt)
Daca pui anvelope mai late pe jantele actuale(talon mic) la un viraj mai strans ai toate sansele sa dejantezi (mai rau decat o explozie).
Acum depinde de cat de late vrei sa ai rotile si cati bani ai pregatiti pentru asta. La un 235 sau un 245, un set de jante cu anvelope costa de la 600 E in sus.

Avatar utilizator
Cristian Todea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Feb 21, 2008 9:26 pm

Mesaj de Cristian Todea » Dum Noi 30, 2008 5:24 am

Corina, depinde cum stai cu rinichii. jante mai mari inseamna talon mai mic la gume. Deci vei fi ca printesa din poveste care simtea bobul de mazare prin 7 plapumi. Daca nu te deranjeaza sa-ti faci rinichii praf pe drumurile noastre mioriticem doar cerul e limita. Ii urez bun venit fratelui Klez. Imi plac monstrii pe care ii posezi. M-as da si eu cu camionul tau prin cartier. :-) . Ihaaaa.

Avatar utilizator
corina
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Noi 29, 2008 8:58 pm

Mesaj de corina » Dum Noi 30, 2008 12:31 pm

Va multumesc pt. sfaturi.o sa ma duc maine la baietii de la tuning sa vad ce pot face.dar,in principiu se poate nu?!!! ar fi trebuit sa iau una mai puternica2000cm e buna si asadar,unde nu_i cap..... :-(

Avatar utilizator
zimbet
EVO I
Mesaje: 8
Membru din: Lun Iun 16, 2008 1:02 pm

Mesaj de zimbet » Dum Noi 30, 2008 4:03 pm

sfatul meu... :-) pe timp de iarna sa lasi asa... caci e mai bine sa ai cauciucul ingust pe R16... daca vrei cauciuc mai lat fara mari modificari... pui pe fata 225/45/R18 si pe spate 235-245/40-45/R18 (dar la cele din spate sa fii atenta, intreaba si tu pe cei cunosacatori - magazin de jenti si cauciucuri...)... bafta... (235 merge la sigur pe acelashi jane cum le ai pe fata...)...

Avatar utilizator
corina
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Noi 29, 2008 8:58 pm

Mesaj de corina » Dum Noi 30, 2008 6:47 pm

va multumesc baieti!!!!!!!!!!!!! !! :-D sunteti chiar dragalasi,imi faceam probleme ca o sa rade_ti de mine.pupici :oops:

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Mar Dec 02, 2008 8:56 pm

Bine ai venit, dragalas-o, 'tu-i mama ei de limba romana!

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Mar Dec 02, 2008 11:18 pm

golanule, ce-ai cu fata, ha?

Cazzo, non si po vivere con questi rumeni! )

poate nu stiai da' in bacau limba italiana a divinit principala, limba romana nu prea se mai vorbeste. )
Sii amoreee, ciauuuuu! )

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Ah, nu observasem ca-i concitadina cu sotia lu' Iri, numita Moni care umbla cu poseta-n cap.
Oricum, am auzit ca in curind o sa se schimbe niste denumiri de orase prin zona aia a tarii: Baccao, Gallazzo, etc.

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Mie Dec 03, 2008 12:16 am

QUOTE (Marty)Ah, nu observasem ca-i concitadina cu sotia lu' Iri, numita Moni care umbla cu poseta-n cap.
Oricum, am auzit ca in curind o sa se schimbe niste denumiri de orase prin zona aia a tarii: Baccao, Gallazzo, etc.

Da verro ?
Non stai scherzando ?

Bellisimooooo!!

In questo caso auguri a tutti italiani da Baccao e Gallazzo!

Scrie răspuns

Înapoi la “Jante si Anvelope”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori