Cat De Mult Afecteaza Marimea Cauciucului Consumul?

Dimensiuni, tipuri, tire ratings, presiune in pneuri...
Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mie Mai 27, 2009 12:14 pm

Deschid acest topic cu urmatoarea intrebare: masinuta mea (Carisma 1.6i) incalcata cu jante de tabla + capace + gume Toyo Roadpro 185*65/R15 88H scotea un consum mixt de maxim 7.5 l/100km (scoate si 6.8 la o adica, depinde de ponderea urban/extraurban) insa de vreo saptamana am incaltat-o cu jante de aliaj (modelul de pe Lancer Classic), tot de 15 si cu gume Toyo Proxes CF1 insa 195*65/R15 91H (sau V parca) si observ o crestere a consumului, parerea mea semnificativa, adica la ultimul test de pompa a iesit 9.11l/100km. Este normal ca la o diferenta nu prea mare dupa parerea mea, ca acele roti de tractoras (oricum sunt mai late) sa sara consumul cu mai mult de 1.5 l/100km, in conditiile in care, in principiu am mers pe aceleasi drumuri/acelasi stil de mers ..... ?
Mie imi pare cam mult, adica in viata mea nu am avut consum mixt de 8l/100km darmite peste 9?
Mentionez ca ambele tipuri de gume sunt evident de vara, cu mentiunea ca cele puse acum sunt potrivite pentru ploaie deci teoretic au carnea putin mai moale si au indice de greutate mai mare (asta oricum inseamna gume mai bune), insa oricum, si cu carnea lor ceva mai moale, tot am scos un consum mai prost decat scot cu cele de iarna care sunt tot 195*65/R15 88H, insa Dunlop. Sau jantele de aliaj sunt mai grele decat cele de tabla?

Curios ...are cineva vreo idee?

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Dum Mai 31, 2009 11:34 am

Dupa cum mi-a spus Andrei_RC (mersi ), circuferinta rotii se modifica la roti mai mari (clar!) deci si distanta parcursa nu mai este aceeasi, deci testul de pompa oricum este mincinos. Calculand la mine diferentele, am observat un test de pompa de 7.84l/100km la o distanta de 302 km din care cam 250 km extraurban (drum bun si prost, deci nu drum intins constant) si 50 km urban iar la rectificare cu 3.09% conform calculatorului, distanta reala a iesit de 311.33 km, iar consumul de 7.6l/100km, ceea ce este un consum rezonabil, nu mai este asa de mare. Data trecuta am parcurs si mult dealuri, iar la urcat cu roti mai mari, se justifica un consum mai mare diferential, decat la un drum cu o planeitate sau cu urcat-coborat relativ constant. Urmarim...dar cred ca a fost datorita faptului ca am urcat mai mult iar la urcat, orice roata mai mare scoate un consum cam aiurea (daca nu si cobori acel deal ).

Avatar utilizator
calvaree
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 06, 2010 5:32 pm

Mesaj de calvaree » Dum Apr 18, 2010 7:21 pm

saltare...desi sunt vechi postarile...am si eu o nelamurire...am primit de la cineva 4 gume m+s nu mai stiu marca ceva nemtesc oricum....sunt de 195/75 r14 mi se potrivesc daca iau cele scrise in cartea de identitate...si ma gandeam si eu la aceeasi chestie,oare nu imi creste consumul....eu am acuma 185/65 r 14....si e ok consumu....oare sa le schimb pe celelalte?oricum tre sa le schimb pt ca astea sunt de iarna,si sunt noi doar de iarna asta....ce parere aveti sunt bune alea sau sa imi iau altele....
si am gasit si 4 jenti dar inka nu stiu daca se potrivesc,am probat pana acuma o gramada de jenti,am si primit 4 cadou cu cauciucurile dar nu imi merg la prindere...
si acuma am dat de 4 si tipul a zis ca is de mitsubishi tre sa merg sa vad mai ales dat fiind pretul...undeva la 120 euro...sunt scumpe?din aliaj spitzate...poate reusesc sa fac o poza sa postez....

Avatar utilizator
Mawsynram
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 10:06 am
Contact:

Mesaj de Mawsynram » Dum Apr 18, 2010 8:43 pm

Stie cineva care este greutatea jantelor de lancer classic fara gume?

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Joi Apr 22, 2010 2:30 pm

@calvaree

Current wheel/tyre : 185/65/14
New wheel/tyre : 195/75/14
Current RR: 298.05mm
New RR: 324.05mm
Current circumference:1872.7mm
New circumference:2036.06mm
Difference in circumference:163.36mm or 8.72 %
So when your speedo reads 70mph, you're actually travelling at 76.1mph

Read more: http://www.carbibles.com/tyre_bible_pg4 ... z0lpaE5Eqr

Eu zic ca e o mareee diferenta

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Joi Apr 22, 2010 6:19 pm

QUOTE (calvaree @ Apr 18 2010, 06:21 PM) i tipul a zis ca is de mitsubishi tre sa merg sa vad mai ales dat fiind pretul...undeva la 120 euro...sunt scumpe?din aliaj spitzate...poate reusesc sa fac o poza sa postez....
Parca la 200 de euro le avea cristibna pe ale lui care sunt originale si sunt de Lancer Classic si se pupa perfect cu Carisma. Eu cu acelasi model am incaltat-o pe a mea acum vreun an, vezi pe la jurnalul meu cum da pe masina. Deci eu cred ca ar merita asteptat un pic si plus eu cam prefer firmele mari de jante sua cele de original datorita faptului ca sunt si rezistente, prietenii stiu de ce, mai iei si gropi cu viteza si atunci se face diferenta. Vezi ce e cu alea si daca nu sunt ok, mai bine mai sapa de niste jante de Lancer CLassic, merg perfect si eu cred ca merita 50 de euro una...

Scrie răspuns

Înapoi la “Jante si Anvelope”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori