Ce Vrea Să Zică Mcar?

Dimensiuni, tipuri, tire ratings, presiune in pneuri...
Avatar utilizator
mitsuct
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Aug 22, 2009 12:38 pm

Mesaj de mitsuct » Dum Iun 13, 2010 10:40 pm

Mă bătea g?ndul cel necurat (c?nd o afla nevastă-mea ) s-o ?nzestrez tanti Mița cu jențile pe 19 care le au la v?nzare cei de la M Car dar am avut o surpriză, citez "La alegerea jantei/anvelopei va rugam sa verificati si sa respectati dimensiunea omologata inscrisa in cartea de identitate a masinii. Montarea lor prin nerespectarea acestora reprezinta alegerea clientului prin asumarea consecintelor." .
Nici ?n Cartea de identitate și nici ?n talon nu se vorbește de posibilitatea de a ?ncălța Mița cu jante pe 19 . Să ?nțeleg că dai o sacoșă de bani pe ele și există riscul de a nu fi compatibile ? Dacă există o astfel de posibilitate atunci de ce le mai comercializează pe site-ul cu accesorii pentru Mițe ?

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Dum Iun 13, 2010 11:45 pm

Jantele sunt compatibile 100% doar ca nu sunt trecute in cartea de identitate. Se pot trece cu o hartie de la dealer si si cu o vizita la RAR. Rotile in diametru sunt la fel ca cele pe 16 si pe 18. O sa ai probleme cu ele la verificarea tehnica in cazul in care nu le ai in carte. Mai nou nu se mai trec marimile cauciucurilor in talon, deci politia nu mai are ce sa comenteze. Pentru jantele de 19 eu ti-as recomanda sa iti iei ceva mai estetic din alta parte si vei iesi si mai ieftin.

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Mar Iun 15, 2010 11:45 am

Pe drumurile din RO eu iti sugerez sa te mai gandesti daca vrei sa-ti iei jante pe 19 cu balon 35 cat au cele comercializate de Mcar ( sau 40 ).

Avatar utilizator
mitsuct
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Aug 22, 2009 12:38 pm

Mesaj de mitsuct » Mie Iun 16, 2010 10:02 am

In ceea ce priveste impactul asupra rinichilor imi asum riscul . Nevasta-mea, singura care ar putea avea ceva de comentat cu privire la organele interne, are motorisca ei asa ca ... In ceea ce priveste look-ul si pretul sunt de acord ca as gasi ceva mai ieftin dar este o chestiune "de gustibus non disputando".

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Mie Iun 16, 2010 10:16 am

Nu ma intelege gresit, si mie imi plac foarte mult jantele pe 19 ( diamond ), am vrut sa le achizitionez ( au fost la oferta la un moment dat ) Dar faptul ca Romania e plina de gropi si drumuri denivelate ( si am si patit-o ) m-a facut sa ma razgandesc. Deci nu e vorba doar de confort ci si de probleme care pot aparea la masina.

Scrie răspuns

Înapoi la “Jante si Anvelope”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori