Jante Lancer Clasic 1.6 Pentru Anvelope De Iarna

Dimensiuni, tipuri, tire ratings, presiune in pneuri...
Avatar utilizator
EvoX
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 27, 2007 7:22 pm

Mesaj de EvoX » Lun Noi 01, 2010 9:02 pm

QUOTE (driverx @ Oct 30 2010, 05:36 PM) Stiu ca schimbarea de cauciucuri costa. Si nu putin. Dar merita. Macar o data pe an sa mai echilibrezi rotile. Am mai vazut patiti care dupa terminarea iernii bucurosi si-au montat cauciucurile de vara inapoi cu tot cu jenti pe masina, dupa aia se urcara pe A3 si nu puteau merge nici cu 100 de la vibratii.

Prieteni, nu va suparati, dar o societate care se respecta iti verifica fiecare roata inainte de a o monta pe masina. Verificarea se refera atat la echilibrare, presiune cat si la masurarea adancimii profilului fiecarei anvelope toate aceste operatii urmate de o mica consiliere privind pozitia pe care trebuie sa fie montata fiecare roata. Totul e all-inclusive, no extracharge! Am plecat uluit de acolo...

In 2009 mi-am luat de la ei jante si anvelope noi (janta ENZO=63Euro, anvelopa TIGAR=180RON, Total=1800RON). La final fata de la casa a uitat ca vreau sa platesc cu cardul si mi-a taiat factura. Cum eu nu aveam destui bani la mine, sotia patronului s-a oferit sa ma duca cu masina ei la un bancomat pentru a scoate bani. Intre timp masina mea a fost spalata si parfumata si mi s-a comunicat ca acel serviciu era din partea casei si m-au rugat inca odata sa-i scuz pentru inconvenientul produs. Bineinteles ca de atunci Mitsu meu nu a mai vazut alt Service de Roti in afara de cel situat la Km 8, iesirea din Craiova spre Slatina. OUTSTANDING!!!
Succes la incaltat masina pentru sezonul rece. Stiu ca e dificil, insa efortul merita fiecare banutz.
Pa!

Avatar utilizator
PaulT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 10:07 pm

Mesaj de PaulT » Lun Noi 01, 2010 9:13 pm

Chiar ca este incredibil.. Din pacate la cam toate vulcanizarile pe unde am fost era nevoie sa le spun eu ce sa faca... Intr-adevar, asa ar trebui sa fie situatia la ORICE service de roti, dar din pacate realitatea este diametral opusa. Craiova e cam departe de Bucuresti, altfel merita facuta o vizita acolo.

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Mie Noi 03, 2010 11:35 am

Pentru ca si eu sunt in cautare de jante pentru un set de roti de iarna, ieri la un parc de dezemembrari, am gasit 3 jante de otel originale de pe un lancer classic 1.6. Dar mai am nevoie de o bucata.
Din cei de pe forum care mai au lancer classic cu motor de 1,6 si au schimbat jantele, nu mai are nimeni o janta de tabla disponibila? Chiar si una de aliaj as fi tentat sa iau, sa o pun in locul rotii de rezerva si sa folosesc janta de la roata de rezerva pentru completarea setului pentru rotile de iarna.

Apropo, stiti pe unde pot fi verificate jantele, sa nu ma trezesc ca sunt strambe sau ovalizate ?

Avatar utilizator
Vio63
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 03, 2009 5:11 pm

Mesaj de Vio63 » Mie Noi 03, 2010 7:06 pm

Pentru jante noi incercati la KORMETAL.Pretul este intre 900-1100 RON.Adresa:Muncii,vis-avis de patinoarul acoperit"23 August".Sau Ion Mihalache nr.14,tot noi pret 1100-1400 RON.Eu amgasit sh cu 400 RON de la un Colt lovit,dar nu le-am luat pentru ca nu ma lasat sa le verific.

Avatar utilizator
PaulT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 10:07 pm

Mesaj de PaulT » Mie Noi 03, 2010 8:14 pm

QUOTE (Sfinxul @ Nov 3 2010, 11:35 AM) Pentru ca si eu sunt in cautare de jante pentru un set de roti de iarna, ieri la un parc de dezemembrari, am gasit 3 jante de otel originale de pe un lancer classic 1.6. Dar mai am nevoie de o bucata.
Din cei de pe forum care mai au lancer classic cu motor de 1,6 si au schimbat jantele, nu mai are nimeni o janta de tabla disponibila? Chiar si una de aliaj as fi tentat sa iau, sa o pun in locul rotii de rezerva si sa folosesc janta de la roata de rezerva pentru completarea setului pentru rotile de iarna.

Apropo, stiti pe unde pot fi verificate jantele, sa nu ma trezesc ca sunt strambe sau ovalizate ?


De ce nu folosesti janta ta de tabla si tii pe post de rezerva o roata completa de vara? Nu e nici o problema.. Sau iti iei un kit de reparatie. Eu daca as gasi trei jante asa as proceda.

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Joi Noi 04, 2010 9:44 am

QUOTE (PaulT @ Nov 3 2010, 08:14 PM) De ce nu folosesti janta ta de tabla si tii pe post de rezerva o roata completa de vara? Nu e nici o problema.. Sau iti iei un kit de reparatie. Eu daca as gasi trei jante asa as proceda.

Le-am luat. Astazi incerc sa ajung cu ele la un atelier sa le verific daca sunt OK si pe urma o incalt cu anvelope de iarna.
Oricum, ramane valabila intrebarea. Daca are cineva disponibila o roata de rezerva ( otel sau chiar de aliaj) sunt dispus sa o cumpar.

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Joi Noi 04, 2010 9:58 am

QUOTE (Vio63 @ Nov 3 2010, 07:06 PM) Pentru jante noi incercati la KORMETAL.Pretul este intre 900-1100 RON.Adresa:Muncii,vis-avis de patinoarul acoperit"23 August".Sau Ion Mihalache nr.14,tot noi pret 1100-1400 RON.Eu amgasit sh cu 400 RON de la un Colt lovit,dar nu le-am luat pentru ca nu ma lasat sa le verific.

daca era coltul cuiva de pe splaiul unirii erau strambe rau de tot; le-am verificat eu; tot 400ron

Avatar utilizator
marius_lancer
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 10, 2008 9:26 am

Mesaj de marius_lancer » Joi Noi 04, 2010 11:13 am

uite ce se gaseste la Mitsubishi. Din cate stiu eu, sunt compatibile. Multi si-au pus jantele de 16 de la Colt pe Lancer Classic.

http://accesorii.mitsubishi-motors.ro/c ... 49-15.html

Pret client pachet (in EUR fara TVA)
Colt
195/50 R15
Pirelli
W210 Snow Control II
Otel
462

Eu, dupa mai mult de 5 ani, ma declar multumit cu 2 seturi de cauciucuri si setul original de jante.

Avatar utilizator
PaulT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 10:07 pm

Mesaj de PaulT » Joi Noi 04, 2010 9:00 pm

De potrivit se potrivesc. Ca dimensiuni as vrea insa 195/60/15 sai 185/65/15 si nu 195/50/15. Pretul cu tva iese pe la aproape 2500ron. Destul de mult.. Oricum, le-as da un telefon sa vad daca ofera si ceva dedicat Lancer Clasic. Nu prea e frumos ca nu au pomenit nimic de modelul asta..

Avatar utilizator
marius_lancer
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 10, 2008 9:26 am

Mesaj de marius_lancer » Vin Noi 05, 2010 9:17 am

Avantajul la 195/60/15 este ca poti folosi lanturi cu un risc mai mic in deteriorarea aripilor. Oricum e de remarca faptul ca Mitsubishi romania ofera si servicii la pachet.

Bravo Mitsubishi.

Scrie răspuns

Înapoi la “Jante si Anvelope”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori