Vw Golf Vi - Jante Gti / 17"

Dimensiuni, tipuri, tire ratings, presiune in pneuri...
Avatar utilizator
Vlad021
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 25, 2009 12:15 pm

Mesaj de Vlad021 » Mie Noi 10, 2010 1:55 pm

Salut,
Imi cer scuze daca nu postez unde trebuie mai intai, am cautat pe forum o discutie asemanatoare dar nu am gasit nimic.
Am luat de curand pt mama un Golf VI din 2010 second hand. Masina am luat-o echipata cu jante de 17 de GTi cu gume subtiri de 45!
Intrebarea mea pt cunoscatori este: Sunt ok jantele de 17 si gume "mai mici" de 45 pt Golful asta? Masina va circula normal, nu numai pe asfalt ! de cate ori ma uit la aceste jante ma intreb daca nu cumva ar fi mai bine sa cumpar unele de 16, normale cu care masina a iesit pe poarta fabricii! Este masina mult mai expusa riscului de indoire/deterioarare a acestor jante ?
Multumesc frumos pt un eventual sfat.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mie Noi 10, 2010 2:10 pm

Daca masina va fi condusa de mama ta eu zic ca e mai bine sa ii pui pe 16.
Un motiv e ca un cauciuc cu talon mai mare, cum e cazul celor pe 16, absorb socurile mult mai bine, astfel masina va fi mai confortabila. Un talon de 45 este ceva mai expus la galme din cauza gropilor.
Sunt sigur ca gasesti pe cineva cu care sa faci un schimb si poate chiar primesti si o diferenta. Depinde de starea jantelor si a cauciucurilor actuale.

PS: Am mutat topicul tau in sectiunea jante si anvelope.

Avatar utilizator
AndreiS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 6:04 pm
Contact:

Mesaj de AndreiS » Mie Noi 10, 2010 10:57 pm

Cix-ul are dreptate...avand in vedere userul, confortul este primul argument in trecerea de la jante de 17 la cele de 16.
Un al doilea ar fi protejarea jantelor (imi este greu sa cred ca mama ta se va concentra asupra bordurilor de urcat sau asupra parcarilor paralel cu acestea,fara a le atinge / o stiu pe maica-mea ), protejarea anvelopelor, dar si cea a articulatiilor masinii, acestea trebuind sa preia din stresul provocat de socurile primite.
Chiar de curand am stat in paralel cu o kia ceed, in zona fantanilor la Unirea, o tipa draguta la volan, jante dragute de 17, banda ingusta de 45...nu vrei sa stii cum aratau...inca se vedeau vreo doua culori de borduri pe anvelopa si pe buza jantei...imi venea mie sa plang cand ma uitam la ele.

Avatar utilizator
Vlad021
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 25, 2009 12:15 pm

Mesaj de Vlad021 » Lun Noi 15, 2010 12:24 pm

Multumesc pt raspunsurile voastre, numai bine.

Scrie răspuns

Înapoi la “Jante si Anvelope”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori