Jante/ Anvelope Iarna Pentru Lancer Ralliart

Dimensiuni, tipuri, tire ratings, presiune in pneuri...
Avatar utilizator
wall
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 01, 2010 1:06 pm

Mesaj de wall » Sâm Dec 11, 2010 3:16 pm

O intrebare tehnica (am pus intrebarea si pe topicul cu lancer X, dar banuiesc ca cei care au Ralliart nu citesc neaparat acel topic)
Pe lancer ralliart 2011 (vine din fabrica dotat cu jante 18" 7JJ si anvelope 215/45R18) se potrivesc jantele de 16" de pe lancerul sedan normal, sau sunt probleme cu franele ceva mai mari de pe ralliart? (ar merge jante de 16" 6.5 JJ ET 46, 5x114.3, cu gaura centrala 67 si anvelope 205/60 R16)?
Multumesc

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Sâm Dec 11, 2010 6:34 pm

in primul rand trebuie sa te uiti in cartea masinii sa vezi ce alta dimensiune de roti mai poti monta, sau in manualul de utilizare unde sunt scrise dimensiunile jantei.
la frane nu cred sa fie probleme pt ca chiar azi m-am uitat la rotile mele (de 16) si intre marginea exterioara a discului si marginea interioara a jantei este destul loc

Avatar utilizator
wall
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 01, 2010 1:06 pm

Mesaj de wall » Sâm Dec 11, 2010 6:38 pm

Masina e pe la importator inca...vine in vreo 5 zile si ca sa nu mai astept apoi am zis sa-mi comand jantele si cauciucurile de acum. M-as uita dar din pacate nu am cartea inca. Ma gandesc ca poate mai sunt posesori de Ralliart care isi pun anvelope de iarna pe forum (ca doar nu au luat-o sa o folosesca doar vara)

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Sâm Dec 11, 2010 7:12 pm

atunci cel mai bine e sa dai un telefon la dealer, dar din cate stiu eu dimensiunea de : 18" 7JJ si anvelope 215/45R18 este montata si pe lancer echipate cu jante de 18, pe care se pot monta si cele de 16 cu specificatiile spuse de tine. eu zic ca se potrivesc.

Avatar utilizator
AlexL
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 21, 2010 10:08 pm

Mesaj de AlexL » Mar Dec 21, 2010 10:16 pm

Salut Nini,

Sunt posesor de Ralliart din Sept 2010. Dupa mooolte batai de cap, asta ar fi concluzia; Jante aliaj 16x6.5 + cauciucuri 205/60/R16. Am probat niste jante pe aceste dimensiuni si se potrivesc fara probleme.

Seara buna.

Avatar utilizator
wall
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 01, 2010 1:06 pm

Mesaj de wall » Mar Dec 21, 2010 10:29 pm

Azi mi-a venit si mie masina si cum am ajuns acasa cu ea am dat jos o roata si am montat janta de 16". O sa pun poze pe http://mitsu.ro/forum/index.php?showtopic=5620 ca sa se vada si spatiul ramas intre etrier si janta (cam 2 cm as zice eu). Ideea este ca se potrivesc. Jante de 16, 6.5". Anvelope 205/60/R16. Le montez definitiv (adica pentru iarna asta) dupa ce vin de la RAR.

Avatar utilizator
AlexL
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 21, 2010 10:08 pm

Mesaj de AlexL » Mar Dec 21, 2010 11:19 pm

Sara buna,

ce marca de jante + tip de pneuri ti-ai gasit? Evident, ma intereseaza preturile. Inca nu mi-am montat nimic, am asteptat sa treaca isteria cauciucurilor de iarna...

Apropo de intretinere daca esti tipicar, ai grija la urmatoarele aspecte:

1. Pragurile interioare de plastic - se zgarie imediat. Grija mare cu tocuri, talpi trase peste ele.

2. Materialul textil de pe pafonul interior - atentie la mape, dosare, genti, etc trecute peste scaune in fata sau in spate. Eu am atins plafonul cu un dosar iar materialul textil s-a "deranjat" sa zicem, lasand o dunga urata. Am incercat sa readuc zona afectata la aspectul intial, prin "pieptanare in raspar"....Fara succes. Zona are acum un aspect granulat diferit de restul materialului. Ma gandesc sa-l tapitez la un moment dat cu niste piele nappa ecologica, velour, etc.....

3. Ornamentele de bord - mult plastic, se zgarie usor. Nu incerca sa cureti praful in fiecare zi...mai ales in zona din jurul schimbatorului. Zgarieturile fine nu intarzie sa apara. Ia-ti o carpa din microfibre...

Daca mai "experimentez" ceva, te anunt...

Avatar utilizator
wall
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 01, 2010 1:06 pm

Mesaj de wall » Mie Dec 22, 2010 10:01 pm

Salut,
Anvelopele sunt Goodyear Ultra Grip 7+ 205/60/R16 -466 ron bucata. Jantele Rial Campo (sau Como...ceva de genul asta) 333 ron bucata. Amandoua de la anvelopejantepromotii.ro. Jante de tabla mi-a fost imposibil sa gasesc, asa ca am ales unele ieftine din aliaj.

Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Joi Dec 23, 2010 11:14 am

Jantele mai ieftine decat cauciucurile. Ai facut o afacere f. buna.

Avatar utilizator
wall
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 01, 2010 1:06 pm

Mesaj de wall » Mar Dec 28, 2010 8:50 pm

Azi am montat rotile de iarna, dupa ce am venit de la RAR. Se potrivesc de minune, nu-i nicio problema. Acum avem si alta aderenta ca deja-i zapada de 10 cm prin curte. Clar nu sunt probleme cu jante de 16. Si e si suspensia fericita. Am discutat si la RAR, ca sa trec alte dimensiuni de anvelope trebuie hartiuta de la dealer/importator si ei le trec in CIV.

Scrie răspuns

Înapoi la “Jante si Anvelope”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori