Probleme Geometrie Mitsu Colt 2008

Directie, amortizoare, arcuri, bare anti-ruliu, discuri si placute de frana, etc.
Avatar utilizator
marocanu2009
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 23, 2009 8:36 pm

Mesaj de marocanu2009 » Mar Mai 20, 2014 2:56 pm

Salutare colegi forumisti, nu am mai postat de ceva vreme pe aici, insa ma simt nevoit sa o fac acum si din pacate cu o problema. Acum aproximativ o luna, am incercat sa fac geometria la masina.Problema este urmatoarea: masina apare pe verde cu parametrii si merge drept dupa reglare, insa volanul e stramb ( adica el trebuie sa stea stramb pentru ca masina sa mearga drept). Am fost in vreo 3 zile pe vreo 3 aparate, la 3-lea a reusit baiatul care era acolo sa o faca aproape perfect, dar nu luandu-se dupa aparat ci blocand volanul exact in contra directiei in care imi statea mie, a functionat!. Eh dupa vreo 3 saptamani, am fost nevoit sa fac un drum in afara Bucuresti-ului si am observat cu stupoare ca volanul meu acum statea in pozitia in care il blocase......Azi m-am dus la baiatul cu pricina, a incercat sa o regleze, iar e volanul stramb pe stanga......Oare ce ar putea fi? caseta? ceva stramb? stand in apropiere de Metalurgiei, m-am dus pana la dealer acolo, si doar ca sa imi verifice si sa regleze ceva mi-a cerut 180 ron. Eu vroiam doar o verificare, lasati naibii reglatul.A zis ca nu se poate.As dori daca puteti sa imi recomandati niste locuri pe unde as putea sa imi verific masina,sa ii dau de cap.Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mar Mai 20, 2014 3:35 pm

Volanul se blocheaza in pozitia PERFECT DREPT, si apoi se umbla la directie pt a le indrepta! Ce anume nu reusesc ei sa faca? Sa aduca rotile in planul corect cu volanul blocat pe drept?

Avatar utilizator
marocanu2009
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 23, 2009 8:36 pm

Mesaj de marocanu2009 » Mar Mai 20, 2014 3:57 pm

daca blocheaza volanul drept dupa reglare nu e drept ( pozitie spre stanga ) tocmai de asta spun ca el a blocat volanul in contra (blocat spre dreapta) numai asa a putut sa rezolve temporar problema. astazi vazand ca eu am venit cu masina si cu volanul blocat inspre pozitia in care blocase a incercat sa il dea inapoi si surpriza el a revenit spre stanga.....asa inca o treaba: am tot vazut pe multi postand preturi la reglat fata-spate la lancer, eu din ce stiu la colt pe spate nu se poate regla nimic, corecteaza-ma daca gresesc

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mar Mai 20, 2014 8:41 pm

Problema e de la standul lor, asta cu conditia sa nu fi dat tu intr-o gropa mare, bordure etc si sa fi strambat ceva pe la directie. Daca stii ca nu ai lovit nimic cu masina atunci insista sa iti faca bracajul pana iese correct.

Avatar utilizator
marocanu2009
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 23, 2009 8:36 pm

Mesaj de marocanu2009 » Mar Mai 20, 2014 9:33 pm

QUOTE (Flipper @ May 20 2014, 08:41 PM) Problema e de la standul lor, asta cu conditia sa nu fi dat tu intr-o gropa mare, bordure etc si sa fi strambat ceva pe la directie. Daca stii ca nu ai lovit nimic cu masina atunci insista sa iti faca bracajul pana iese correct.
Situatia este urmatoarea: eu am fost pe mai multe standuri. Masina a avut un eveniment acum cativa ani cand a fost lovita in roata, atunci fiind dati peste cap senzorii ABS (aveam ESP-ul aprins in bord in timp ce mergeam). Eu am tot intrebat atunci daca e totul ok acolo (amortizorul, bieleta) si au zis ca totul e ok, ultima data inainte de geometrie (acum vreo luna) am facut si un test de amortizoare si sunt ok (am pe spate unul putin mai slab dar nu iesit din parametrii).Legat de gropi, am mai luat, acum nu stiu cat de grave au fost (am luat una exact inainte de testul de amortizoare). Dar 3 standuri si toate 3 sa ma scoata cu deviatie de volan stanga e cam ciudat.In anii anteriori eu ma duceam sa fac geometria in locul meu obisnuit, oamenii bagau masina pe stand, ieseam in probe si ulterior mai reglau putin daca mai era nevoie (se mai intampla sa nu fie volanul chiar drept). Inaintea geometriilor de acum o luna masina a avut ultima geometrie in 2012. Anul asta a fost primul an in care oricat au incercat ei nu au mai putut sa puna volanul pe drept......si a fost si momentul in care eu am schimbat standul. Omul la care am fost ultima data a reusit sa imi puna volanul drept blocand pozitia spre dreapta insa m-am trezit de curand cu el exact in pozitia aia.Azi cand a incercat sa repuna volanul pe drept, iar am revenit la deviatia pe stanga.....eu sunt convins ca ceva pe la directie nu e ok, mi-as dori sa primesc recomandari legate de un loc unde sa ma duc si sa verific ca nu ma incanta sa dau 200 lei la reprezentanta pe asa ceva....ca aia ma obliga sa faca si geometria alaturi de verificare.

Avatar utilizator
Bucy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 19, 2008 8:16 pm

Mesaj de Bucy » Mie Mai 21, 2014 10:15 am

Salut, aceeasi problema am avut-o si eu, dar din fericire am rezolvat-o si anume am schimbat service-ul, recomand (http://www.glinserviceitp.ro/contact/) Iulian il cheama pe tip, iar costul este 50 (cred ca este corect) de lei geometrie completa. Eu i-am spus de problema, a pus masina pe stand, a reglat volanul, a facut o tura cu masina, a urcat-o iar pe stand a mai facut un reglaj, iar a facut o tura, si mi-a cerut numai 15 lei pt. ca nu a facut reglaje complete de geometrie. Inainte de reglaje sa-ti faca presiunea corespunzatoare in pneuri. O zi buna!

Avatar utilizator
marocanu2009
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 23, 2009 8:36 pm

Mesaj de marocanu2009 » Mie Mai 21, 2014 1:56 pm

QUOTE (Bucy @ May 21 2014, 10:15 AM) Salut, aceeasi problema am avut-o si eu, dar din fericire am rezolvat-o si anume am schimbat service-ul, recomand (http://www.glinserviceitp.ro/contact/) Iulian il cheama pe tip, iar costul este 50 (cred ca este corect) de lei geometrie completa. Eu i-am spus de problema, a pus masina pe stand, a reglat volanul, a facut o tura cu masina, a urcat-o iar pe stand a mai facut un reglaj, iar a facut o tura, si mi-a cerut numai 15 lei pt. ca nu a facut reglaje complete de geometrie. Inainte de reglaje sa-ti faca presiunea corespunzatoare in pneuri. O zi buna!
Eu am fost la concurenta de peste drum de ei )) adica la Auto Augusta.Sunt de acord cu ceea ce zici tu in conditiile in care eu mergeam la acelasi service, ori eu am incercat deja 3 standuri diferite fata de cel la care obisnuiam sa ma duc, toate cu acelasi rezultat: deviatie pe stanga.Baiatul de la Auto Augusta a reusit doar temporar sa faca ceva in sensul ca a blocat volanul cand a facut reglajele cateva grade pe dreapta, insa dupa ceva timp, iesind la drum lung am observat ca volanul imi statea exact in pozitia in care il blocase (desi initial el a fost centrat ca doar am mers ziua aia cu masina si pe un drum chiar drept).Daca omul blocheaza drept volanul, mie masina imi iese cu deviatia pe stanga, ieri incercand sa readuca volanul spre pozitia normala iar a ajuns la deviatia veche....Presiunea in pneuri mi-o fac eu constant si mai ales inainte sa merg la o geometrie.Pe mine ma bate gandul totusi sa verific masina, sa nu fie ceva in neregula pe la caseta, ori ceva strambat, dar nu vreau sa ma duc la reprezentanta sa ma jupoaie pentru o amarata de verificare tocmai de asta astept sugestii legate de un loc unde as putea sa merg sa verific treaba asta

Avatar utilizator
marocanu2009
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 23, 2009 8:36 pm

Mesaj de marocanu2009 » Sâm Aug 16, 2014 5:39 pm

QUOTE (Bucy @ May 21 2014, 10:15 AM) Salut, aceeasi problema am avut-o si eu, dar din fericire am rezolvat-o si anume am schimbat service-ul, recomand (http://www.glinserviceitp.ro/contact/) Iulian il cheama pe tip, iar costul este 50 (cred ca este corect) de lei geometrie completa. Eu i-am spus de problema, a pus masina pe stand, a reglat volanul, a facut o tura cu masina, a urcat-o iar pe stand a mai facut un reglaj, iar a facut o tura, si mi-a cerut numai 15 lei pt. ca nu a facut reglaje complete de geometrie. Inainte de reglaje sa-ti faca presiunea corespunzatoare in pneuri. O zi buna!

Ma bucur ca ti-am urmat sfatul si m-am dus la ei de data asta, insa cu cealalta masina care prezenta tot o dereglare pe stanga, a iesit bine geometria, acum o sa plec in concediu, dar cand revin duc si masina cu pricina poate o rezolva si pe aia . PS: nu stiu de ce dar multi nu vad chiar drept, noroc ca mi-am reglat eu volanul, ca mi-l punea stramb )

Avatar utilizator
RauL
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Noi 10, 2007 9:47 pm

Mesaj de RauL » Dum Noi 01, 2015 7:23 pm

QUOTE (Bucy @ May 21 2014, 09:15 AM) Salut, aceeasi problema am avut-o si eu, dar din fericire am rezolvat-o si anume am schimbat service-ul, recomand (http://www.glinserviceitp.ro/contact/) Iulian il cheama pe tip, iar costul este 50 (cred ca este corect) de lei geometrie completa. Eu i-am spus de problema, a pus masina pe stand, a reglat volanul, a facut o tura cu masina, a urcat-o iar pe stand a mai facut un reglaj, iar a facut o tura, si mi-a cerut numai 15 lei pt. ca nu a facut reglaje complete de geometrie. Inainte de reglaje sa-ti faca presiunea corespunzatoare in pneuri. O zi buna!

Salut, cum pot lua legatura cu Iulian, pe unde este serviceul....am facut in ultima luna de doua ori geometria si masina tot trage stanga..mc

Scrie răspuns

Înapoi la “Directie, Suspensii si Frane”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator