Fuzeta+portfuzeta+amortizor

Directie, amortizoare, arcuri, bare anti-ruliu, discuri si placute de frana, etc.
Avatar utilizator
nec
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 07, 2012 12:21 am

Mesaj de nec » Mar Oct 14, 2014 8:59 am

Salut!
Am un Lancer 2008 si recent am avut parte de un eveniment...si anume un 'domn' cu o masina de Germania si permis luat in cipru m-a lovit pe DN1...mai tarziu constatand ca nu are nici asigurare....in fine...povestea e lunga....ce e de retinut e ca deocamdata trebuie sa imi fac masina pe banii mei. Impactul a fost pe roata din spate stanga. Cei de la geometrie roti mi-au spus ca e indoita Fuzeta si Portfuzeta si ar trebui schimbat si amortizorul. S-a aprins si becul de ASC in bord.
Intrebarea e urmatoarea....ar fi mai bine daca as lua amortizor+fuzeta+portfuzeta din dezmembrari? Dupa ce le schimb se va stinge becul de ASC din bord? Nu am gasit in niciun magazin de piese fuzeta sau portfuzeta. Mai au si alte nume? Sincer nu prea stiu cum arata.

Am nevoie daca puteti de cateva sugestii...


Multumesc mult,
nec

Avatar utilizator
adispan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Sep 01, 2014 7:08 am

Mesaj de adispan » Mar Oct 14, 2014 10:50 am

Ideal ar fi sa inlocuiesti ambele amortizoare spate, cu unele noi. Pentru siguranta rularii.
Fuzeta este "butucul" rotii spate.
Port-fuzeta este bratul longitudinal in care se monteaza butucul. I se mai spune "tirant".
Poate ii gasesti pe unii la dezmembrari care sa iti dea butucul+bratul complet, sa nu te chinui cu montajul butucului in brat.

Bafta.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mar Oct 14, 2014 10:52 pm

Tebuie sa vezi de ce se aprinde ASCul. Poate fi senzorul de rotire al rotii distrus sau cablul interupt etc. Deobicei se vede daca o pui pe tester. Daca ai casco scapi repede si usor, daca nu vezi ca exissta un fond sau ceva de genu la care pot apela cei loviti de soferii fara RCA dar probabil ca birocratia te va omora.

Avatar utilizator
cojack
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 22, 2010 12:01 am

Mesaj de cojack » Joi Oct 16, 2014 7:47 pm

eu iti recomand sa cauti piesele pe Autokarma . eu de acolo mi`am luat amortizoarele fata si aveau cel mai bun pret/calitate de pe piata 600 lei ambele de la kaiaba.
parerea mea este ca din dezmembrari nu gasesti piesele atat de ieftine incat sa merite sa le iei de acolo(decat sa economisesti acuma 200 lei mai bine ii dai si scapi de o grija).
bafta la reparat!

Avatar utilizator
rue
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 20, 2009 6:48 pm

Mesaj de rue » Lun Iul 10, 2017 1:46 pm

La un Outlander 2.0 did mi-a zis de la service ca portfuzeta de 2.2 e complet diferita de cea de 2.0 did si au constatat asta acum la montaj.
Nu credeam (si nici ei) ca e diferenta la nivel de fuzeta/portfuzeta intre motorizari.

Scrie răspuns

Înapoi la “Directie, Suspensii si Frane”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator