Planeitate discuri de frina - cine este si ce vrea ea

Directie, amortizoare, arcuri, bare anti-ruliu, discuri si placute de frana, etc.
Avatar utilizator
body
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 21, 2007 9:28 am

Mesaj de body » Mar Aug 25, 2009 8:08 am

Daca ai stii de cat de mult timp NU se mai fabrica placute cu azbest in componenta !

Avatar utilizator
pitonul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 24, 2009 5:10 pm

Mesaj de pitonul » Mar Aug 25, 2009 9:11 am

Poate cele pe care le foloseste mitsubishi nu mai au azbest dar te asibur ca la alte marci inca se mai foloseste , recunosc ca nu am analizat componenta placutelor pe care le fol mitsubishi , dar in mod sigur daca nu mai este azbest este altceva care sa nu ia foc pt ca si azbestul acelasi rol il avea.
Oricum am mai aflat ceva

QUOTE (pitonul @ Aug 25 2009, 09:10 AM) Poate cele pe care le foloseste mitsubishi nu mai au azbest dar te asibur ca la alte marci inca se mai foloseste , recunosc ca nu am analizat componenta placutelor pe care le fol mitsubishi , dar in mod sigur daca nu mai este azbest este altceva care sa nu ia foc pt ca si azbestul acelasi rol il avea.
Oricum am mai aflat ceva
cred ca te referi la asa zisele placute ecologice?!?!?

Avatar utilizator
body
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 21, 2007 9:28 am

Mesaj de body » Mar Aug 25, 2009 9:38 am

Din cate stiu , toate placutele comercializate in UE nu mai au azbest in componenta !

Avatar utilizator
apetreicatalin67
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 27, 2009 7:15 pm

Mesaj de apetreicatalin67 » Lun Sep 28, 2009 6:58 pm

buna seara.Sant si eu un posesor de l200 si am cu el 93000km fara probleme.Acum ma lasa placutele de frana;scartaie; si nu stiu de unde sa cumpar si de care.Originale am gasit la 1300ron dar am gasit si turcesti la 40s sant constient ca nu o sa ma tina cat originalele dar un 40000km ma v-or tine.Voi ce sfat dati ?

Avatar utilizator
crisstiann
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Dec 14, 2008 5:40 pm

Mesaj de crisstiann » Dum Oct 11, 2009 7:42 pm

sal, cred ca ti-ai luat deja placutele..... eu mi-am luat TEXTAR la vreo 4mil perechea si sunt tare incantat de ele....... bine eu am outlander, dar banuiesc ca pt. L200 nu sunt diferite, sau nu e diferenta mare. dak mai are cineva vreo sursa de consumabile......sa posteze pa undeva pe aici.. cred ca e offftopic...

Avatar utilizator
IAN
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 20, 2010 2:16 pm
Contact:

Mesaj de IAN » Lun Noi 15, 2010 3:21 pm

QUOTE (metal_militia @ Aug 15 2009, 06:57 PM) La mine trepideaza usoooor de tot, foarte vag volanul pe franari tari la peste 100km/h. Acum nu stiu cum face la ceilalti, dar pe mine nu ma deranjeaza deloc si cred ca este normal sa faca asa.

Salut!
Sunt un nou posesor de Mitsubishi Outlander model 2006 -2.4 litri benzina
Am observat ca la viteze de peste 50 km/ora ,atunci cind pun frina trepideaza volanul (mie mi se pare destul de tare ,daca fac comparatie cu alta masina).
Am citit topicurile ,intrebarea este :pentru defectul descris mai sus este suficient sa schimbi discurile si evenutual placutele?

Multumesc,

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Lun Noi 15, 2010 7:48 pm

Salut,
schimbarea sau rectificarea discurilor ar trebui sa remedieze problema.

Avatar utilizator
IAN
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 20, 2010 2:16 pm
Contact:

Mesaj de IAN » Joi Noi 18, 2010 9:38 pm

Multumesc Andrei.
Ai perfecta dreptate.
Ieri am fost la MIT Motors Expozitiei -Bucuresti si am facut revizia de 45,000 km(apropos sunt posesorul Outlanderului doar de 1 saptamina)
Au rectificat discurile -au masurat grosimea si este aprox.60% din cea maxima)si acum totul pare perfect(adica volanul nu mai trepideaza)
In schimb la frinare se aude un usor huruit.
In schimb nu m-am obisnuit cu aerul climatic.
Marti ma duc din nou la o testere si verificare
Baga aer rece chiar daca il setez la 24 grade !
Sigur nu vreau sa fac o comparatie deplasata cu Audi(dublu climatronic automat ) ,care dimineata pus pe 22 grade (afara sunt 11 grade) baga intii cald apoi cu timpul baga si rece cind e cazul(cu clima pus ape AUTO)
La Mitsu totul pus pe AUTO si setata clima la 24 grade in schimb baga rece rece rece
Dar o sa postez asta in alta sectiune
Inca o data multumesc

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Vin Noi 19, 2010 1:50 pm

Pneru putin, IAN.

Multi km fara alte probleme sau incidente!

Scrie răspuns

Înapoi la “Directie, Suspensii si Frane”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori