Placute de frana

Directie, amortizoare, arcuri, bare anti-ruliu, discuri si placute de frana, etc.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
AVD
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 20, 2010 2:55 pm

Mesaj de AVD » Mie Mar 18, 2015 2:15 pm

QUOTE (m_mosu @ Mar 1 2015, 09:49 PM) Eu am folosit textar pana acum, la ultimul schimb, mai anul trecut a luat un set de Brembo. parca incepe sa se manifeste cam cu ”ovalizari” de discuri. Masina are acum 120.000 de km, n-am schimbat discurile pana acum si senzatia ca bate un pic in volan la franari la mai bruste au aparut dupa ce asta toamna am schimbat placutele si am pus Brembo. Sunt sau nu de vina placutele nu stiu, la schimbul urmator schimb si discurile si placutele!


La fel facea si la mine, insa bataile acelea in volan au disparut dupa ce mi-am reechilibrat rotile (pierdusem din plumburi). La viteza mai mare fara sa franez nu imi tremura volanul ca sa imi dau seama de la inceput despre ce este vorba.

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 72
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de Vic* » Dum Apr 26, 2015 11:35 am

Ce parere aveti despre placutele de frana Breck? A pus cineva pe masina? Am inteles ca sunt facute de Lumag in Polonia.

Avatar utilizator
dan4e
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Joi Iul 17, 2014 4:11 pm

Mesaj de dan4e » Lun Apr 11, 2016 7:47 pm

Imi pare rau sa spun ca nu am inteles nimic din acest topic. In sensul ca sunt foarte multe pareri despre subiect, dar fara o concluzie clara, ok, e forum. Am fost la reprezentanta acum vreo 2 saptamani sa profit de asa zisa oferta de verificare de primavara moca. Printre altele mi s-a spus ca placutele de frana trebuie schimbate, avand doar vreo 2mm ramasi. Adica am 33 kkm, deci ce sa spun, masina condusa in principal in oras, linistit. Oricum, zic sa-mi faca o oferta. Oferta vine fara discount afisat, dar zic ca safety first. Dar totusi, 488 ron placute fata oe fara tva plus manopera 96 ron fara tva. Asa ca, va rog, ce ziceti sa fac? Eu ma cam gandesc ca datorita faptului ca nu mai e in garantie asx-ul, sa ma duc la un service multimarca verificat oarecum de mine prin prieteni, si sa vad care e treaba. Acum franeaza ok, uneori scartie discret, no problem.
Da, multumesc pentru viitor eventual feedback.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Lun Apr 11, 2016 9:44 pm

Eu am pus placute EBC greenstuff si am cu ele peste 30.000km franeaza la fel de bine ca cele OEM. Acum 2 ani un set oem costa 500ROn eu am luat EBC de pe acest forum cu ~230RON si le-am montat la reprezentanta. Cumpara fara retineri pacute aftermarket dar nu chiar pe cele mai ieftine.

Avatar utilizator
ursul_bipolar
EVO I
Mesaje: 25
Membru din: Vin Iul 22, 2011 3:57 pm

Mesaj de ursul_bipolar » Joi Apr 14, 2016 9:52 am

Textar (107 lei) puse la 33k, acum am 68k si sunt la jumate. Mers combinat oras-afara.

Scrie răspuns

Înapoi la “Directie, Suspensii si Frane”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori