Placute de frana

Directie, amortizoare, arcuri, bare anti-ruliu, discuri si placute de frana, etc.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
fanto
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Sep 28, 2012 5:24 pm

Mesaj de fanto » Mar Oct 16, 2012 2:19 pm

Pietricele nu erau, placutele uzate 10-15% in cei 8000 km(cam le folosesc), discurile si etrierele(pistonasul) mancate de rugina, deci urmeaza schimbat discurile, daca stie cineva ceva bun dar nu exagerat de scump ar prinde bine putin ajutor.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mar Oct 16, 2012 2:35 pm

Pune o poza cu discurile. Ce anume e mancat de rugina? Buza si centrul ala fagure? E normal, nu afecteaza structura. Eu le-am schimbat la 176.000 ca se subtiasea si capatasera o bataie mai pronunata la franare. Nu erau ovalizate inca, dar fiind vorba de frane vroiam sa ma pot baza in orice moment pe ele.

Avatar utilizator
fanto
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Sep 28, 2012 5:24 pm

Mesaj de fanto » Mar Oct 16, 2012 11:45 pm

@Alex44 as pune cu cea mai mare placere poze cu orice de la masina, dar ca si mine trebuie sa mai astepti, Masina sta cuminte in Romania, eu undeva pe langa Malaezia...astept decembrie poate ajung acasa si o sa pun atunci si poze, problema este ca masina inaite de a o cumpara a fost stata cam 2 ani pe strazi pentru a fi admirata zic eu. Discurile spate sunt inca ok, problema de rugina e la cele fata care sunt ventilate. Ovalizate nu sunt, tocite chiar frumos dupa forma placutelor. Foarte afectat este fagurele la discurile fata care au ajuns cam la 2-3 mm. Tot de siguranta vreau si eu sa le schimb tinand cont ca masina a trecut de 84k km.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Mie Oct 17, 2012 9:56 pm

Pe mine textar m-au tinut cam 30.000, m-au aveau putina carne pe ele (cateva mii de km) cele originale m-au tinut 27.000 km pana au inceput sa huruie.

Avatar utilizator
valentin neagu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 04, 2011 6:11 pm

Mesaj de valentin neagu » Lun Noi 12, 2012 2:35 pm

salut baieti , am decis sa deschid acest new topic doearece nu ma pot hotara ce tip de placuta de frana ar trebui sa montez pe masina , mentionez ca am un lancer 2011 are cam 27000 km , benzinar 1,6, 117 kw .

As dori daca se poate din partea dvs sa-mi spuneti daca exista diferente de franare , calitate intre placutele originale Mitsu si cale after market gen Textar , ferodo ate sau alte tipuri .... .

Va intreb deoarece am sunat la mitsu service sa-mi spuna cit m-ar costa schimbul de placute doar fata, cu placute originale ale lor si eu mi-au dat un pret de am cazut pe spate 510 ron placutele + manopera 90 ron /ora fara tva . ....total cam vreo 650-670 de ron pentru in amarat de schimb de placute de frana , asta in cazul in care am intrat pe forum si am vazut preturile de la Coast care intradevar sunt oameni cumsecade , 132/ron placute TEXTAR si ferodo 160 /ron
= manopera 50 de ron / fara tva .


VOI CE ATI FACE IN LOCUL MEU ?

Multumesc anticipat pt raspunsuri

Avatar utilizator
razvante
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 01, 2011 5:14 am

Mesaj de razvante » Lun Noi 12, 2012 3:27 pm

Eu as lua placutele aftermarket si le-as monta la un service de cartier cu 25-30 de lei la un mecanic de incredere. La vechea masina am folosit(impreuna cu discuri brembo) placute ferodo premier si ma tineau intre 40-50k km. LA actuala vreau sa incerc textar pentru ca am auzit de bine despre ei. Destul de ok ca raport pret/calitate.
Trebuie insa sa iei in considerare si riscul ca noile placute sa nu se inteleaga prea bine cu discurile asa incat exista si riscul sa scartaie la franare pana se "acomodeaza".

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Lun Noi 12, 2012 9:20 pm

Eu as lua placute aftermarket de calitate si le-as monta in service mitsu.
EU am cumparat deja EBC green stuff cu 230RON dar inca nu le-am montat, cel mai probabil la anul le montez.

Avatar utilizator
m_mosu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iun 06, 2010 3:11 pm

Mesaj de m_mosu » Mar Noi 13, 2012 1:22 am

EBC am si eu pe masina,le-am luat de la cineva de pe sectiunea bursa,sigur gasesti anuntul pe acolo. le-am montat iarna trecuta si acum,cand am facut schimbul de roti le-am si inspectat pentru ca tot am dat rotile jos. arata f bine dupa 20000 km si s-au "inteles" foarte bine cu discurile "originale" ale masinii. schimbul de placute l-am facut cu 80 ron cu tot cu tva la un service de langa casa!

Avatar utilizator
ursul_bipolar
EVO I
Mesaje: 25
Membru din: Vin Iul 22, 2011 3:57 pm

Mesaj de ursul_bipolar » Mie Iul 10, 2013 10:38 am

La 33500 am schimbat si eu placutele originale pe Lancer X, erau aproape terminate. Am pus Textar, pana acum totul bine. Va spun cum se comporta dupa ce mai fac vreo 10k.

Avatar utilizator
dorianakis
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iul 20, 2008 12:26 am

Mesaj de dorianakis » Mar Mar 18, 2014 12:46 pm

Lancer clasic 1.6 - 76.000 Km schimbat discuri frana + placute frana punte fata.
Am fost la un service Mercedes (fost coleg scoala = manager) si mi-au recomandat TRW (au spus sa pun la fel cu echiparea originala).
150lei /buc discurile si 145 lei placutele, + un spray (15 lei) cu care au dat ei pe acolo. Manopera 100 lei. total 560 (am lasat 600 pentru ca s-au purtat frumos - m-au lasat sa ma uit + mi-au spalat si masina). Totul este ok placutele + discurile se comporta bine.
Totusi am cateva nelamuriri:
1. de unde au dedus ca placutele + discurile erau TRW (pe alea de le-au scos nu scria nimic)
2. de ce mi-au recomandat sa schimb si discurile (au motivat ca s-au subtiat si exista riscul sa se ovalizeze cand intru in prima balta).

Scrie răspuns

Înapoi la “Directie, Suspensii si Frane”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori