Placute de frana

Directie, amortizoare, arcuri, bare anti-ruliu, discuri si placute de frana, etc.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Lun Ian 26, 2015 4:03 pm

Placutele sunt identice din 2004 pana in prezent, iti faci griji pt o diferenta de notatie, nu inseamna nimic alea, toate placutele gasite sunt bune.

Eu am fost extrem de multumit de TRW pana acum, dar cand am schimbat si discurile am pus ATE+ATE. Nu am ce sa le reprosez nici acestora. BREMBO alea nu stiu daca sunt calitative, dar pretul e umflat rau, EXACT acelasi produs fiind vandut pe epiesa cu 130 roni!!!!!


Avatar utilizator
marocanu2009
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 23, 2009 8:36 pm

Mesaj de marocanu2009 » Lun Ian 26, 2015 4:31 pm

Alex, eu am postat site-ul lor pt ca e singurul unde apar a fi compatibile cu facelift-ul, defapt in afara de site-ul lor chiar si site-urile de afara nu dau placutele Brembo compatibile cu facelift-ul asta pt ca nu apare acest cod 4605A734 (la cele pe fata asta e) desi acest cod este dat si cross reference cu MR977117 cod cu care placutele Brembo sunt compatibile. Si eu am gasit in alte locuri cu niste preturi foarte bune apropiate de ce ai dat si tu dar nu vreau sa comand ceva si sa ma trezesc ca nu se potriveste, desi nu as vedea motivul sa nu se potriveasca ca e un facelift, nimic mai mult. Acum eu pe tine te intreb ce ai alege intre Brembo si Pagid. De asta am bani la momentul asta, daca as fi avut niste bani in plus imi luam Textar dar asa am ajuns la astea 2.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Lun Ian 26, 2015 4:52 pm

Ti-am zis ce folosesc eu. Nu pot sa ma pronunt intre cele 2, am instalat o data discuri si placute de frana brembo pe un aveo ce le ovalizase pe cele originale (defect de fabricatie), si le-a ovalizat si pe astea in scurt timp. Pagid n-am folosit dar daca ar fi sa-mi ascult inima as alege PAGID in fata brembo.

Cand dai comanda le oferi seria de sasiu, si este imposibil sa nu-ti nimereasca placutele compatibile. Eu zic sunt la fel toate placutele, am pus placute de V40/Carisma pe spate.... practic pt discurile de 256mm de pe fata de ce ar fi diferit?

Daca nu ai incredere sa iei de la epiesa, iti dau adresa unui magazin tot din bucuresti, un baiat profesionist care iti da garantat placutele corecte si care primeste si retur (testat cu piese scumpe, comandate prost de service). Preturile sunt cele ale pietei nu hiper-umflate, si daca gasesti undeva mai ieftin il poti ruga sa-ti faca contra-oferta.

Practic discuti cu un om nu cu un magazin, doar ca omul asta are magazin si lucreaza 100% legal cu facturi si tot ce trebuie. Sa platesti dublu pe niste placute altfel mi se pare...

Avatar utilizator
marocanu2009
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 23, 2009 8:36 pm

Mesaj de marocanu2009 » Lun Ian 26, 2015 4:58 pm

Pai lasa-mi te rog un pm cu detaliile omului si iau legatura cu el, o sa ma interesez si la epiesa, desi am comparat codurile cu cele de la pagid-uri si sunt aceleasi, si vorba aia corespund dimensiunile ca asta m-am tot uitat si eu.....Oricum sper sa o rezolv cat mai repede, adica mi-as dori sa am maine piesele ca sa ma si duc sa la montez pe masina

Avatar utilizator
Fantomas
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Dec 01, 2013 6:48 pm

Mesaj de Fantomas » Sâm Feb 28, 2015 10:48 am

Salutare

A venit vremea ca dupa 20.000 km facuti sa schimb placutele de pe fata ca au inceput sa faca zgomot.
Am TRW pe masina , si pot sa zic ca sunt destul de multumit de ele , dar vreau sa stiu daca cele de la HERTH BUSS , BREMBO ori FERODO sunt mai bune decat aceste TRW ? As merge tot pe ele pentru ca stiu cum se comporta , dar ar mi-ar placea o mica schimbare.
Sincer sa fiu TEXTAR as vrea sa achizitionez , dar nu prea gasesc

Daca are cineva pe masina sau a avut HERTH BUSS , BREMBO ori FERODO , va rog sa va da-ti cu pararea

Multumesc

Avatar utilizator
i2c
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 10, 2008 9:16 pm

Mesaj de i2c » Sâm Feb 28, 2015 10:54 pm

Salutare!

@Marocanu: Pagid e in aceeasi curte cu Ferodo, doar ca e varianta mai ieftina. La calitate banuiesc ca ar fi tot pe-acolo, poate o idee mai subtire.

@Fantomas: TEXTAR gasesti la fostul ingaraj.ro, actualul e24h.ro. Eu am luat de la ei acum 3-4 ani placute si discuri fata TEXTAR.
Fata de originalul TRW, TEXTAR a fost o solutie foarte silentioasa si cu foarte putin praf generat, franare foarte buna si parca foarte usor de dozat.
TRW-urile originale ale masinii au franat foarte bine, dar mi-au facut foarte foarte mult praf si foarte mult zgomot - eram la concurenta cu RATB-ul , iar discurile au fost foarte moi si placutele foarte tari, asa ca la schimbare a trebuit sa arunc tot.
Mai am o recomandare de facut la schimbarea discurilor si placutelor: daca tot au trecut 2-3-4 ani de cand n-ai umblat la lichidul de frana iti recomand sa-l schimbi si pe-acela. Nu costa mult nici lichidul, nici manopera. Nu stiu care-i sistemul la Lancer, insa la Colt ambreiajul e actionat tot cu lichidul de frana si a prins foarte bine si aerisirea pompei de ambreiaj.
Succes !

Avatar utilizator
Fantomas
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Dec 01, 2013 6:48 pm

Mesaj de Fantomas » Dum Mar 01, 2015 10:46 am

@i2c , multumesc pentru sfat si informatii , dar lichudul de frana a fost schimbat acum 25.000 si o sa vad daca mai este nevoie sau nu.Am sa merg pe TEXTAR daca gasesc daca nu .. ma orientez spre ATE , ca momentan asta am pe spate.

Avatar utilizator
m_mosu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iun 06, 2010 3:11 pm

Mesaj de m_mosu » Dum Mar 01, 2015 9:49 pm

Eu am folosit textar pana acum, la ultimul schimb, mai anul trecut a luat un set de Brembo. parca incepe sa se manifeste cam cu ”ovalizari” de discuri. Masina are acum 120.000 de km, n-am schimbat discurile pana acum si senzatia ca bate un pic in volan la franari la mai bruste au aparut dupa ce asta toamna am schimbat placutele si am pus Brembo. Sunt sau nu de vina placutele nu stiu, la schimbul urmator schimb si discurile si placutele!

Avatar utilizator
Scottishman
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Dec 07, 2014 4:51 pm

Mesaj de Scottishman » Dum Mar 01, 2015 11:40 pm

Mergeti pe ATE sau EBC. Singurele ce au ramas in top.

Avatar utilizator
AVD
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 20, 2010 2:55 pm

Mesaj de AVD » Mie Mar 11, 2015 6:37 pm

QUOTE (SickneS @ Apr 30 2009, 07:02 AM) as vrea sa stiu si eu cat v-a costat schimbarea placutelor de frana, pentru ca ieri am observat un zgomot foarte puternic in mers ca si cum ar freca fier pe fier, iar in momentul in care franam se intrerupea... posibil sa fie placutele de frana ? ahhh si se mai aude si un "uruit " in partea dreapta ca si cum ar fi dus un rulment ...


Salut,
in legatura cu "uruitul" acela, te intreb asa de curios daca a disparut dupa ce ai schimbat placutele de frana sau daca a fost dus rulmentul.
Multumesc.

Scrie răspuns

Înapoi la “Directie, Suspensii si Frane”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori