Scartait la franare....

Directie, amortizoare, arcuri, bare anti-ruliu, discuri si placute de frana, etc.
Avatar utilizator
megh
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 06, 2007 12:02 pm

Mesaj de megh » Mar Noi 13, 2007 9:26 am

de lipsit nu au cum sa lipseasca, ci eventual sa nu le schimbe si sa le lase tot pe alea vechi... dar nu e cazul meu.. eu imi fac singur operatiile astea, inclusiv treaba cu placutele

Avatar utilizator
kosty000
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 23, 2008 9:36 pm

Mesaj de kosty000 » Dum Oct 05, 2008 7:00 pm

poate cineva sa-mi spuna si mie codul placutelor de franate fata pt un colt 1.3 decembrie 2004

Avatar utilizator
DeLaMare
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 26, 2008 7:32 pm
Contact:

Mesaj de DeLaMare » Dum Oct 19, 2008 8:18 pm

Salutare

Tot despre innegrirea jantelor vreau sa ma lamuresc si eu. Exista vreo diferenta intre placutele de fata si cele de spate la Outlander-ul model nou? Va intreb pentru ca la mine jantele fata se innegresc iar cele de spate raman curate. Nefiind un cunoscator incerc sa ma lamuresc. Poate sa fie o defectiiune a sistemului de franare, adica pe fata placutele dupa franare raman inca blocate pe disc sau nu este nici o defectiune iar sistemul de franare abs si control al directiei se fac rasponsabile de afumarea jantelor.

La service ma duc maine dar poate am noroc si de un raspuns de la voi pana atunci, pentru ca nu vreau sa cad pe mana unor 'meseriasi'

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Dum Oct 19, 2008 9:44 pm

Placutele de pe fata se uzeaza mai repede , da aceea nu se innegresc cele de pe spate. Cred ca la toate masinile se intampla la fel, nu e doar la a ta . o explicatie stiintifica nu stiu exact , dar am observatla toate masinile pe care le-am avut , si la masinile prietenilor , chiar si cele de pe strazi , acelasi fenomen de innegrire a jantelor. Si nu cred ca au toate probleme cu sistemul de franare .

Avatar utilizator
spatciuk
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Joi Sep 18, 2008 7:29 pm

Mesaj de spatciuk » Dum Oct 19, 2008 10:00 pm

si la mine se innegresc mai tare cele de pe fata, la ambele masini: peugeot 206 si mitsu lancer.

Avatar utilizator
DeBogdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 22, 2007 11:59 pm

Mesaj de DeBogdan » Lun Oct 20, 2008 1:22 am

Nu e nici o defectiune.
Placutele de frana se uzeaza...rezulta un praf de culoare neagra care se depune pe jante.
Este normal sa fie asa - placutele de frana au fost proiectate si realizate sa se uzeze.

Nu este de vine nici un producator, ci normele antipoluare - materiale fara asbest, plumb si alte alea...
Inegrireajantelor este un efect secundar minor.

Avatar utilizator
Speedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:34 pm

Mesaj de Speedy » Lun Oct 20, 2008 10:51 am

De curiozitate, pe lancerul nou avem senzor la placutele de frana care sa indice atunci cand acestea sunt aproape de uzura maxima?

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Lun Oct 20, 2008 11:32 am

QUOTE (Speedy)De curiozitate, pe lancerul nou avem senzor la placutele de frana care sa indice atunci cand acestea sunt aproape de uzura maxima?
Senzor nu au sigur. Zicea cineva pe-aici pe forum ca are ceva ca un diapazon care scoate un sunet cand se uzeaza aproape de tot.

Avatar utilizator
thor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 01, 2008 5:40 pm

Mesaj de thor » Lun Oct 20, 2008 11:39 am

Eu ziceam...este explicatia celor de la service Mcar la intrebarea mea cu privire la senzor.Ei mai spuneau ca atunci cand se aude acel scartait mai ai 3 mm de placutza.

Avatar utilizator
DeLaMare
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 26, 2008 7:32 pm
Contact:

Mesaj de DeLaMare » Lun Oct 20, 2008 12:29 pm

Salutare din nou


In privinta inegririi jantelor cunosc fenomenul. Cum stim cu totii, cum s-a scris si aici este un fenomen normal observat si la alte masini. Nu ma intelegeti gresit, nu sunt un mare cunoscator in mecanica dar chestiuni de baza si observatii sunt in stare sa fac si eu. Problema la mine este ca in comparatie, pe perioade de timp apropiate la aceeasi masina fenomenul acesta s-a amplificat. Acum jantele nu sunt doar prafuite sa zic asa, sunt pur si simplu negre k taciunele. Asa, capacitatea de franare este buna, nu se aude nici un zgomot care sa indice uzarea placutelor, discurile sunt mai fierbinti dar si asta este normal (normal,normal si temperaturile astea ma gandesc ca trebuie sa aibe anumite praguri care depasite trebuie sa indice o functionare anormala) --- in fine

Am fost in service

S-a facut un test de mers pentru a se constata daca se aude ceva sau nu (nu a fost cazul). S-a ridicat masina si dupa o inspectie vizuala rezultatul a fost ca placutele sunt consumate la jumatate (utilizate la 10 000km) iar inegrirea s-ar datora compozitiei lor (un material mai moale)

Am citit mai sus ceva scris despre placute moi discuri dure etc si in concluzie cred ca asta este problema

Scrie răspuns

Înapoi la “Directie, Suspensii si Frane”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori