Scartait la franare....

Directie, amortizoare, arcuri, bare anti-ruliu, discuri si placute de frana, etc.
Avatar utilizator
Speedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:34 pm

Mesaj de Speedy » Joi Noi 13, 2008 11:24 pm

Cat te-au costat?

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Joi Noi 13, 2008 11:47 pm

Ba nene, ia sa ma uit si eu la placute ma ca vad ca si tu, si alex, le schimbati.
Cand am fost in august in service erau bune ,cica bune bune si am cam acelasi nr de km ca voi (25.000km)
Cum la voi sau dus si la mine sunt bune ?

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Vin Noi 14, 2008 8:38 am

...

Avatar utilizator
Speedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:34 pm

Mesaj de Speedy » Vin Noi 14, 2008 12:11 pm

QUOTE (COObra)placutele au fost cam 200 roni.....nu stiu la leu ca inca nu le-am platit

Decat 250 euro cat iti ia in service Cel putin atat mi-au cerut mie la mcar pe un set de fatza.

Avatar utilizator
Cristian Stancu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Sep 22, 2008 5:55 pm

Mesaj de Cristian Stancu » Lun Noi 17, 2008 5:32 pm

QUOTE (Cristi)Ba nene, ia sa ma uit si eu la placute ma ca vad ca si tu, si alex, le schimbati.
Cand am fost in august in service erau bune ,cica bune bune si am cam acelasi nr de km ca voi (25.000km)
Cum la voi sau dus si la mine sunt bune ?

am schimbat placutele la 20.000 km si erau foitza.

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Vin Noi 21, 2008 11:28 pm

azi am fost la mcar in service si printre altele am cerut si verificarea placutelor de frana.
cele de pe fata ar mai fi mers 2000 km, cele pe spate sunt consumate in proportie de 60%.
masina are 25.000 km si in concluzie placutele sunt inca OK.

ca 2000 km, ca 1000 km.....am cerut sa imi puna placute noi, d-alea ecologice de care comercializeaza ei.

- set placute frana fata colt : 380.72 RON tva inclus
- manopera: 1.20 ore = 107.10 RON tva inclus
- total: 487.82 RON

Deocamdata nu franeaza bine dar e normal, trebuie sa se rodeze putin.

Avatar utilizator
awbdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 24, 2008 8:46 pm

Mesaj de awbdan » Sâm Noi 22, 2008 9:44 am

100 ron manopera??? mamaaaaa!!! sa mor eu daca mai franez !!! daca s o intampla ceva am motiv...ce vrei domle- sa dau 500 ron pe placute ( care n au scartait 45k si vor scartai dupa 6k??)
A ! inca ceva, chestia cu diapazonul ..cu lamela de otel care vibreaza o aveam eu la smartul meu for two fabricatie 2001 ai fi zis ca puteau in 7 ani sa mqai inventeze si ei ceva nou.
Eu unul , cred, sunt printre putinii norocosi de aici...n am avut probleme cu masinuta, e luata in sept 2007 are in acest moment 47 000 km, prietenii de pe forum stiu ca merg :roll: destul de aiurea , in afara de ulei si filtre nu i am schimbat nimic, ar trebui cauciucuri in iarna asta , prefer sa merg cu banii de cauciucuri la munte de revelion si sa folosesc o skoda fabia ( de servici!!! - de vanatoare ar spune altii !!!) , nu mi se pare rentabil ptr 3 luni de iarna o investitie de 500 euro.
Despre scartait voi spuneti de - praf,lubrifiant, banda adeziva- intrebarea care ar trebui pusa e aceea - pana a schimba placutele sau pana a face 6000 sau 10000 km ce a fost acolo la placute??? praf sigur a fost, lubrifiant?? banda ?? sinur n a fost...atunci???daca dai 150 ron si nu mai face zgomot 3 zile nu se cheama ca ar trebui sa ti dea banii inapoi???

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Sâm Noi 22, 2008 5:55 pm

100 ron manopera e mult ?
Depinde de locatie, de realitatea la care se raporteaza fiecare...si de venituri bineinteles, dar cu exceptia service-urilor low-cost din aceeasi gama cu zborurile low-cost, fauna de la plecari/sosiri din aeroportul baneasa, hainele sh, tdi-urile aduse din germania sau nu, manelele, Nicolae Romulus Mailat, capsunarii, fratii jmenarii, samsarii, bisnitarii, samd...preturile cam astea sunt in RO la firmele "cu sigla".
Eu prefer sa dau 100 ron pentru un schimbat de placute, dar sa fie lucrarea OK.
Nu am incredere in nenea de la coltul blocului care repara harburile la juma' de cartier, iar eu nu am timp de pierdut cu prostii din astea.
Daca germanii ar gandi ca romanii, service-urile ar da faliment!
Daca romanii ar gandi ca germanii nu am mai avea ce comenta de service-uri si de preturile lor!
In fine...

Legat de probleme la masina...poti avea si 100.000 km fara sa fi vazut service-ul, dar depinde de mai multe...daca circuli in bucuresti in proportie de 95%, atunci ajungi in service si fara sa vrei ...mai ales cand circuli aiurea.

Placutele inca nu scartaie si acum franeaza bine.
Sunt OK!

Roti de iarna sunt intr-adevar necesare cand e inghet, cand ninge si in special celor care pleaca pe la munte sau prin tara.
Eu am mers doua ierni cu pneurile de vara si nu mai vreau...

Avatar utilizator
awbdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 24, 2008 8:46 pm

Mesaj de awbdan » Sâm Noi 22, 2008 6:36 pm

Cristi sa nu ma intelegi gresit , ora de manopera (tehnologica , :twisted: ) imi pare o prostie . Nu e chestia de bani , dar nici sa iei 1,5 ore manopera ptr schimb de placute...oricum nici altii nu sunt mai ieftini, eu vb de principiu, tarifele in service -garantie sunt enorm de mari. Binenteles ca unii si au luat masina sa o tina in garaj si daca au masina nu si mai platesc intretinerea la timp -sa nu mai vb de bani de benzina.Eu mi am luat masina sa merg cu ea, fapt demonstrat si de nr de km facuti intr un an, nu inseamna ca daca am bani trebuie ca altii sa mi ia mai mult decat face si nici sa nu faca treaba de calitate. Daca prefer sa mi schimb singur placutele de frana sau uleiul nu inseamna ca sunt zgarcit sau n am bani - uneori poate insemna ca o fac din pasiune sau chiar pentru simplul motiv ca nu mai am incredere in service...

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Sâm Noi 22, 2008 6:58 pm

Corect!
Aici sunt de acord!
Cine se pricepe, are placerea si timpul necesar pentru asa ceva... bravo lui!

Ora tehnologica...cred ca a fost inventata pentru a acoperi pierderile.
De exemplu lucrarea X dureaza in mod real 1 ora, dar se factureaza...sa zicem 3 ore pentru situatia in care, daca vor apare probleme ulterioare, clientul se va intoarce cu masina, service-ul va fi obligat sa elimine gratis problemele aparute si se va mai lucra fara sa se mai incaseze nimic.
In situatia asta service-ul nu pierde nimic pentru ca deja a facturat 3 ore.
Daca clientul nu se mai intoarce...asta e, profit mai mare!
Strategia asta se aplica in multe alte domenii care presupun servicii client.

PS. Placutele originale care au fost schimbate pe coltu meu sunt made in germany. Marca, nu se mai desluseste.

Scrie răspuns

Înapoi la “Directie, Suspensii si Frane”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori