Amortizoare - De Care?

Directie, amortizoare, arcuri, bare anti-ruliu, discuri si placute de frana, etc.
Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Mar Feb 23, 2016 8:31 pm

Bun... si ce recomanzi?

Avatar utilizator
LauCalin
EVO I
Mesaje: 10
Membru din: Dum Sep 28, 2014 11:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesaj de LauCalin » Mar Feb 23, 2016 11:00 pm

Tocmai asta e. Eu nu ma asteptam ca Sachs pe care le am acum sa cedeze dupa nici 40000 de km. Am auzit si eu de Kayaba ca ar fi ok si pentru ca astea sunt mai scumpe. Dar uite ca te poti "arde" chiar si asa.
Mecanicii mi-au spus sa las masina in pace ca nu car cu ea si singurul incovenient ar fi efectul "a la Logan". Dar nu mă impac cu treaba asta. Desi anul trecut am schimbat plăcutele de frana tot din incapatanarea mea. Poate ca ar fi bine ca măcar acum sa le urmez sfatul si sa ma calmez.

Avatar utilizator
vmarian
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 05, 2014 8:40 pm

Mesaj de vmarian » Mie Feb 24, 2016 7:50 am

Din pacate n-as putea sa recomand nimic din ce se fabrica in zilele noastre, nimic nu mai se face sa reziste prea mult, si nu ma refer doar la amortizoare...
Sachs am pe un Transporter de 3 ani si inca se tin bine, altele nu am testat pana acum, decat Bilstein care le foloseam la Dacie si erau jalnice ! Am mai avut un Astra F din 93' pe care l-am dus la remat cu amortizoarele originale in stare buna dupa 22 de ani ! GM scria pe ele, dar nu stiu de ce producator erau fabricate...
Cea mai mare nemultumire pe care o am, este ca nu mai se fabrica amortizoare pe ulei. Pt cineva care circula ca mine 90 % doar prin Bucurestiul asta plin de gropi, amortizoarele pe gaz mi se par prea rigide ! Nu am nevoie de stabilitate, mai mult as prefera sa nu mai imi clantane dintii in gura la fiecare sina de tramvai )

Scrie răspuns

Înapoi la “Directie, Suspensii si Frane”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori