Probleme Discuri EBC

Directie, amortizoare, arcuri, bare anti-ruliu, discuri si placute de frana, etc.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
andrei.pex
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Oct 03, 2008 11:03 pm

Mesaj de andrei.pex » Joi Iul 15, 2010 9:02 pm

Intr`adevar am pus discuri TurboGroove pe fata si placute GreeStuff ( "racing" cum spune un clasic in viata ) dar astazi am avut cea mai neplacuta surpriza , anume ....am ramas fara frane ....tantaniiiiii
cei drept am fortat putin astazi mitsu din regie pana pe autostrada, grabit cei drept cand la un moment dat a inceput sa miroasa puternic a incins in masina , sa constat ca nu am nici un fel de frana iar cand m`am oprit sa fac si eu o constatre ochiometric asa discurile erau ROSIII ca biricheta de la masina iar dupa ce s`au racit s`au facut albastre

Si uite asa am reusit sa "coc" un set nou de placute + discuri ebc in m`ai putin de o saptamana

Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Joi Iul 15, 2010 9:12 pm

Doamne,doamne ...da' ce i-ai facut, tata ?! Oare cu alea stock se intampla la fel ?

Avatar utilizator
metal_militia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iul 05, 2009 9:59 pm

Mesaj de metal_militia » Joi Iul 15, 2010 11:47 pm

Bine ca sunt ventilate, striate si perforate...imi pare rau sa aud ca ai patit asa ceva. Au inceput sa se lase gradat sau au cazut de-o data si gata?
Cata garantie ai la ele?

Avatar utilizator
andrei.pex
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Oct 03, 2008 11:03 pm

Mesaj de andrei.pex » Vin Iul 16, 2010 12:46 am

@shadow: nu a facut nimic in mod deosebit ...pur si simplu ma grabeam , stim cu toti cum e sa te grabesti...mai mult de a2a si frana nu gasesti iar cu cele stock nu am patit niciodata asa ceva

@metalu: am simtit ca e ceva dubios cand au inceput sa scartaie ca trenu in gara si scoatea inca un sunet ciudata asa...ca si cum era fier pe fier cand calcam frana....un sunet puternic si gros...apoi....suplizzze...no frane pe la 80km/h si nu e tocmai un sentiment placut sa opresti cu frana de mana la viteza asta

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Vin Iul 16, 2010 8:26 am

mi-a povestit si mie la telefon ce si cum, sunt un pic surprins pentru ca aveam mai multa incredere in discurile astea, si in continuare cam cred ca e un defect de fabricatie care se poate intampla oricui.
sambata poate le si executam jos si mai de aproape poate om putea constata mai multe.
ce e important de mentionat e ca e fara frane si dupa ce s-au racit.

Avatar utilizator
gabitzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 24, 2007 4:04 pm

Mesaj de gabitzu » Vin Iul 16, 2010 11:32 am

Oare nu e o problema de lichid acum? Ma gandesc ca din moment ce inca are discurile si placutele si nu mai are frana in continuare e de la pistoane / lichidul de frana.
Imi pare rau sa aud asta Pex-ule, la mine nu s-a intamplat sa vad discurile rosii vreodata desi m-am mai grabit si eu...

Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Vin Iul 16, 2010 11:35 am

Ingrozitor ce povesteti tu aici :| SERIOS :phear:

Avatar utilizator
metal_militia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iul 05, 2009 9:59 pm

Mesaj de metal_militia » Vin Iul 16, 2010 12:27 pm

Cu postu asta tocmai le-ai inchis topicul de vanzari alora cu EBCu pe forumul asta
Oricum e bine ca ai reusit sa o opresti si ca n-ai patit nimic tu.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Vin Iul 16, 2010 12:49 pm

Incearca sa faci o aerisire acum. Vezi daca isi revin. Mai mult ca sigur ti-a fiert si lichidul de frana.

Avatar utilizator
tavitzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 24, 2010 10:29 am

Mesaj de tavitzu » Vin Iul 16, 2010 1:03 pm

Cred ca ai nevoie de niste Yellow stuff daca astea s-au incins asa repede...

Scrie răspuns

Înapoi la “Directie, Suspensii si Frane”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori