Ce Discuri Sa Montam Pe Mitsubishi?

Directie, amortizoare, arcuri, bare anti-ruliu, discuri si placute de frana, etc.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Joi Aug 12, 2010 9:47 am

Salut.
Am observat ca au inceput unii colegi sa aiba dubii asupra marcii si tipului de disc care ar trebui montat pe Mitsubishi.
Haideti sa discutam ce anume am pune pe masina, ce marci ar fi mai bune.
Cine a avut experiente e binevenit sa ne povesteasca.
Dupa problemele discutate despre o anumita marca, eu ajung la ideea ca mai bine stock. Dar e doar parerea mea.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Joi Aug 12, 2010 1:23 pm

Eu am pus pe fata Delphi. Nu a fost alegerea mea . Fata de cele stock, imi par mai slabe la franare (desi nu bag mana in foc ca nu's de vina placutele de frana). Au vreo 20-25 de mii de km si nu s-au ovalizat sau alte nebunii. Sunt niste discuri OK care isi fac treaba...

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Joi Aug 12, 2010 5:11 pm

Daca cele stock nu sunt slabe, atunci mai bine ramai pe ele dar schimbi furtunasele cu unele ranforsate. Acelea vor elimina pierderea de presiune, si vei avea frane mai puternice! Eu am 140.000 cu coltul meu plasticat si inca merge pe discurile originale. La anul, cand le voi schimba, tot OE va primi. Pana acum nu am avut neplacerea de a trai pe pielea mea pierderea eficientei de franare, asa ca nu pot justifica discuri after market, sport, gaurite, cu santuri, floricele, turbo, yellow, racing, sau alte nebuneli. Atata timp cat ABS-ul e fortat sa intervina consider ca forta dezvoltata de sistemul de franare este arhi-suficienta.

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Joi Aug 12, 2010 6:01 pm

pe fata un set EBC(nipparts) si un set zimmermann stricate cu placute EBC greenstuff
cele originale au fost rectificate de doua ori de M-car(la 1200km si 24000 km parca)
acum masina e in service si a primit set fata/spate de discuri/placute Brembo.
Astept cu nerabdare sa vad cum se manifesta
nu merg nici tare, nici pe drumuri proaste, nici masina nu o spal foarte des si in niciun caz dupa un drum care sa solicite prea mult discurile.
eu inclin sa cred ca, asa cum se intampla la multe produse importate in romania, si discurile pot fi de calitate mai proasta decat cele din alte parti.

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Vin Aug 27, 2010 5:40 pm

BREMBO pe fata, placute Ferrodo, lichid 5.1

Avatar utilizator
AndreiS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 6:04 pm
Contact:

Mesaj de AndreiS » Mie Sep 22, 2010 9:28 pm

QUOTE (adictoma @ Aug 12 2010, 06:01 PM) pe fata un set EBC(nipparts) si un set zimmermann stricate cu placute EBC greenstuff
cele originale au fost rectificate de doua ori de M-car(la 1200km si 24000 km parca)
acum masina e in service si a primit set fata/spate de discuri/placute Brembo.
Astept cu nerabdare sa vad cum se manifesta
nu merg nici tare, nici pe drumuri proaste, nici masina nu o spal foarte des si in niciun caz dupa un drum care sa solicite prea mult discurile.
eu inclin sa cred ca, asa cum se intampla la multe produse importate in romania, si discurile pot fi de calitate mai proasta decat cele din alte parti.
salut.
Cat te-au costat brembo-urile?
Mai ai discurile pe care le-ai inlocuit?
Poate gasesc unele cu mai multa "carne"...

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Joi Sep 23, 2010 9:50 am

nu stiu doar brembo-urile fiindca le-am luat cu tot cu placute fata/spate si montaj - 1800
le am pe alea vechi, ebc, folosite 1000 km

apropos, am fost ieri la un service destul de cochet undeva pe mosilor sa imi masoare discurile. au ambele toleranta de 0.3(miimi....sau ce or fi). din ce mi-au spus, incepe sa joace volanul de la 0.8 in sus, iar orice disc are un mic joc, chiar de nou. cica ce se intampla la mine nu este de la disc. mi-a aruncat-o ca ar putea fi pompa de abs, ca au mai avut un astfel de caz la o alta masina, dar nu imi pot garanta si nu imi recomanda sa o schimb decat dupa ce o verifica la reprezentanta, ca ar fi cei mai in masura sa-si dea cu parerea.

Avatar utilizator
EvoX
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 27, 2007 7:22 pm

Mesaj de EvoX » Joi Oct 14, 2010 8:01 pm

QUOTE (adictoma @ Sep 23 2010, 09:50 AM) nu stiu doar brembo-urile fiindca le-am luat cu tot cu placute fata/spate si montaj - 1800

1800 RON sau EURO?

Eu am cautat frane Brembo pentru Mitsu 1,6 SDN pe net si mi-a dat cu virgula. Cica de la 2.0l in sus. Am fost si la un magazin de piese auto si a catat si ala, ca era amator de o comanda, a dat si telefoane, insa nimic. Franele mele sunt OK pentru ca nu am rulat decat 23.000 km, insa asa... de high quality, ma gandeam sa le schimb. Unde le-ai gasit? Chiar sunt interesat.
Multam

Avatar utilizator
Andrei-evo
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 16, 2010 1:16 pm

Mesaj de Andrei-evo » Lun Oct 18, 2010 11:08 am

gasiti tot ce vreti la ''nicu curse'', discuri placute etc , bani sa aveti tot de acolo ma aprovizionez si eu la evo .

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Lun Oct 18, 2010 12:26 pm

QUOTE (EvoX @ Oct 14 2010, 08:01 PM) 1800 RON sau EURO?

Eu am cautat frane Brembo pentru Mitsu 1,6 SDN pe net si mi-a dat cu virgula. Cica de la 2.0l in sus. Am fost si la un magazin de piese auto si a catat si ala, ca era amator de o comanda, a dat si telefoane, insa nimic. Franele mele sunt OK pentru ca nu am rulat decat 23.000 km, insa asa... de high quality, ma gandeam sa le schimb. Unde le-ai gasit? Chiar sunt interesat.
Multam

ron

Scrie răspuns

Înapoi la “Directie, Suspensii si Frane”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori