Ce Discuri Sa Montam Pe Mitsubishi?

Directie, amortizoare, arcuri, bare anti-ruliu, discuri si placute de frana, etc.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Joi Aug 18, 2011 12:01 am

Pe Colt , au vreo 3000km , pana acum is ok

Avatar utilizator
danielclaudiu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Feb 07, 2011 1:15 am

Mesaj de danielclaudiu » Sâm Sep 17, 2011 12:42 am

salut! vad ca nu a mai venit nimeni cu idei si pareri despre frane pentru noul lancer ! eu am gasit pe ebay ( in sua) http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayI ... AMEWAX%3AI , kit ul de frane fata spate. desi s a mai discutat, poate stie cineva sa ma lamureasca daca se potrivesc pe lancerul meu de 1,8 cvt,facut pt europa.

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Lun Oct 03, 2011 2:59 pm

Salut,

La urmatoarea revizie de 60 000 km trebuie sa schimb discurile fata. Ce imi recomandati si mie? Am un lancer , noul model 2009 DI D . Am inteles ca discurile sunt ventilate doar fata, spate nu sunt. Voi ce aveti pe masina?

Avatar utilizator
Directoru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Ian 12, 2010 8:56 pm

Mesaj de Directoru » Lun Oct 03, 2011 8:49 pm

Eu as merge pe Brembo sau ATE.

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Mar Oct 04, 2011 1:45 pm

QUOTE (radu-lancer @ Oct 3 2011, 02:59 PM) Voi ce aveti pe masina?Praf, gainat, muste....
De ce nu-l intrebi pe Nicu Curse, doar pe masina ta pui numa' piese de competitie importate de unicul importator al curselor de raliu, Nicu Curse? Noi suntem d-astia mai amariti, cu Ate, Brembo, Zimmerman... fiecare cu ce poate.

Avatar utilizator
marius_EVO
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 27, 2009 4:50 pm

Mesaj de marius_EVO » Sâm Oct 22, 2011 6:51 pm

o intrebare...nu radeti, sau injurati..doar intreb:

pot pune pe fata discuri de la alta marca...au tot 5x114.3, dar sunt mai performante ???...mai vroiam de'asemenea sa pun discurile cu etrierii de pe fata pe spate, dupa ce i-as fi schimbat(daca merge)...dar am inteles ca nu se pot schimba intre ei

as vrea sa stiu daca fac acest swap la discuri la ce ar trebui sa fiu atent in afara de prindere

multumesc mult !!!

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Sâm Oct 22, 2011 8:54 pm

Si discurile se centreaza pe butuc, deci ar trebui sa aibe aceeasi gaura centrala.Daca pui discuri mai mari ca diametru cel mai probabil nu vor incapea in etrier. Daca sunt mult mai groase e posibil ca pistonul sa nu se retraga destul in etrier cu placute noi si sa nu le poti monta, sau sa iti frece? Daca pui discuri si etrieri mai mari si pe spate cel mai probabil va trebui sa umblii la repartitia fortei de franare (bias).

In ce sens sunt mai performante? De ce vrei sa le schimbi, e forta de franare insuficienta? Ca eu la ambele masini daca franez brusc intra ABS-ul, deci e forta arhi-suficienta. La smart am pus si furtunele ranforsate dar doar pt ca erau protocalii.

Avatar utilizator
marius_EVO
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 27, 2009 4:50 pm

Mesaj de marius_EVO » Sâm Oct 22, 2011 9:06 pm

cu tot cu etrieri am de gand sa le schimb.....voi face un upgrade la putere si vreau si frane mai bune...si am gasit o oferta care zic eu ca e ok pe franele pe fata...trebuiesa vad daca diametrul este de 67



pe fata va ramane ce am..ca nu se poate face swap fata spate..nici la discuri macar...si nu am gasit si pt acolo o oferta

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Dum Oct 23, 2011 6:47 pm

Degeaba pui frana mia mari daca nu ai aderenta mia buna la roata(cauciucuri mia late). La la franele actuale iti intra absul inseamna ca si astea reusesc sa iti blocheze roata. Concluzianuare rost sa mai bagi bani in frane.
Discurile de pe fata nu se vor potrivi pe spate dincauza sistemului franei de mana care e pe saboti si actioneaza in interiorul discului.

Avatar utilizator
marius_EVO
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 27, 2009 4:50 pm

Mesaj de marius_EVO » Dum Oct 23, 2011 9:29 pm

cu swapul de pe fata pe spate m-am linistit ..pe fata vor fi alte jante si gume ori 225/40/18 ori 235/40/18...as fi vrut 245..dar vad ca e de furca cu ele ca nu prea incap si ma las pagubas

Scrie răspuns

Înapoi la “Directie, Suspensii si Frane”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori