Ce Discuri Sa Montam Pe Mitsubishi?

Directie, amortizoare, arcuri, bare anti-ruliu, discuri si placute de frana, etc.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
twee
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 26, 2008 3:19 am

Mesaj de twee » Mar Apr 02, 2013 7:12 pm

Eu mi-am montat un set de discuri si placute fata de la Nipparts, si sunt foarte multumit. Discurile au fost 300 RON amandoua iar placutele 200 RON.
In opinia mea (si aici ma refer pentru cei care nu vor sa schimbe caracteristicile originale ale masinii), Nipparts este cea mai buna solutie aftermarket pentru Mitsubishi intrucat ei sunt specializati in masini de origine asiatica.
Daca montati placute EBC va recomand sa luati si discuri de la ei ca sa evitati surprize neplacute.
Din proprie experienta va sugerez sa mergeti pe un SINGUR producator cand vine vorba de discuri si placute de frana intrucat ele sunt proiectate si testate sa functioneze ca pereche.

Avatar utilizator
marius_EVO
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 27, 2009 4:50 pm

Mesaj de marius_EVO » Mie Apr 03, 2013 12:04 am

in continuare ma preocupa schimbarea discurilor...in timp ce cautam etrieri noi de la alte modele pentru a avea acces la o arie mai mare de modele de discuri, am dat peste acest site : http://www.findpart.org/car/mitsubishi- ... di-d/10132

ce parere aveti?...am gasit discuri brembo, zimmerman, ate, etc

Avatar utilizator
twee
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 26, 2008 3:19 am

Mesaj de twee » Mie Apr 03, 2013 11:43 am

Cred ca esti putin offtopic si ar trebui sa incerci la tuning, acest topic este despre discuri stock si variante aftermarket, nu despre modificari la sistemul de franare!

Avatar utilizator
marius_EVO
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 27, 2009 4:50 pm

Mesaj de marius_EVO » Joi Apr 04, 2013 11:31 am

pai link-ul este despre alte alternative la discurile stock... adica discuri aftermarket

Avatar utilizator
twee
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 26, 2008 3:19 am

Mesaj de twee » Joi Apr 04, 2013 12:04 pm

Nu exista discuri aftermarket pentru Lancer de la Brembo, decat placute. Eu as cauta mai degraba in cataloagele de specialitate ale producatorilor de piese.

Avatar utilizator
marius_EVO
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 27, 2009 4:50 pm

Mesaj de marius_EVO » Joi Apr 04, 2013 3:24 pm

pai pe acel site sunt, m-am uitat la specificatii si sunt ce trebuie
acum sunt la birou si nu am timp sa ma uit pe internet asa mult, dar 80% din ce am vazut se potrivesc pe lancer 2.0 did

Avatar utilizator
alexutzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 18, 2008 12:25 am

Mesaj de alexutzu » Joi Iun 06, 2013 5:26 pm

http://www.discuri-frana.ro/detalii-dis ... 3881_.html

Astea se potrivesc. Le-am montat astazi pe masina la Racing Nick.

Avatar utilizator
mikael
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 04, 2010 12:48 pm

Mesaj de mikael » Mar Iul 09, 2013 7:20 am

Sal,

A venit vremea si la mine sa schimb discurile ( 80k ), doar ca din ce am citit pe aici nimeni nu spune nimic de ferodo. Nu ati gasit sau nu aveti o parete prea buna despre aceasta firma, fiindca eu am o oferta la discuri fata normale intre 315-386 ron si placutele la 115 ron fata si 140 spatele. Am gasit si discuri sport de la zimmerman la 750 ron.Iar niparts sunt parca mai ieftine.

Avatar utilizator
vasilec69
EVO I
Mesaje: 4
Membru din: Mar Apr 17, 2012 1:05 pm

Mesaj de vasilec69 » Joi Mar 06, 2014 8:03 pm

Salut!
Am schimbat si eu discurile originale cu unele NIPARTS(sper ca asa se scrie)care au tinut mai putin de 5000 km dupa care am luat de la brembo si dupa aproximativ 3000 de km dau aceleasi semne de oboseala.
La drum lung si franare normala apar trepidatii in volan.
Incep sa cred ca gresesc undeva la montaj,desi nu prea am stiu ce poti gresi.
Trepidatiile apar dupa un nr. de km, cand sunt noi totul este O.K.
Ma pregatesc sa le schimb din nou si sincer nu mai stiu ce sa iau.
A mai patit cineva?



Este vorba de Outlander 2.0 benzina

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Joi Mar 06, 2014 9:54 pm

Cum bre? Deja ai ras discurile? Placutele de care sunt?

Daca ai cheie dinamometrica fa prima strangere a discului pe butuc cu aia. La vreo saptamana verifici strangerea tot cu dinamometrica. Daca apar diferente mari (> 0,5 dani) schimbi suruburile si rectifici si filetul in butuc, de preferat cu alezor. Curata la perie de sarma in bormasina suprafetele de contact intre disc si butuc (chiar daca discurile sunt noi), apoi dai un strat de ulei proaspat sters cu carpa. Sa nu curga pe suprafata de franare!!!

Eu inca am originalele... cred (sper) ca mai tin pana la toamna.

Scrie răspuns

Înapoi la “Directie, Suspensii si Frane”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori