Ce Discuri Sa Montam Pe Mitsubishi?

Directie, amortizoare, arcuri, bare anti-ruliu, discuri si placute de frana, etc.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Vin Iun 12, 2015 8:44 am

Daca le fortezi in repetate randuri si le mai tocesti inca de 2 ori pe atat poate ca da. In mod normal nu, nici daca iei o balta dupa cateva frane...

Eu le-am schimbat la 200K pt ca erau urate, cu santuri circulare ca un disc vinil. Nu se ovalizasera, nu aveau fisuri sau alte bube.

Avatar utilizator
PROMitsu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 11:32 am

Mesaj de PROMitsu » Vin Iun 12, 2015 1:48 pm

Placutele vechi de pe fata (originale cred) le-am folosit 40.000 km. Si erau deja pe masina cand am luat-o. Deci se poate sa fi rezistat peste 50.000 km. Si mai aveau 1-2 mm. Deci as fi putut sa le mai tin cel putin cateva mii de km.
Nu stiu cat vor tine placutele Brembo. Dar daca tin 40-50.000 km nu stiu daca se merita sa astept atat ca sa schimb simultan placutele si discurile.
Probabil daca acum discurile au cam 22 de mm (este recomandat sa fie schimbate la 22.4 mm) peste 40-50.000 km vor avea aproximativ 21 de mm.

Alte posibile probleme in afara de cele de mai sus? Pot fi probleme la sistemul de franare daca uzura este mai mare?
Evident nu ma refer ca nu mai franeaza ca doar nu o sa merg cu o masina care nu mai are frane.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Dum Iun 14, 2015 3:28 pm

de curand am schimbat si eu la lancer atat placutele cat si discurile fata, cu ATE.
Pana acum sunt foarte multmit franeaza foarte bine, nu scartaie si nu mai ruginesc imediat la doua picaturi de ploaie.

ventelradu
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Dum Noi 04, 2018 11:51 am
Contact:

Re: Ce Discuri Sa Montam Pe Mitsubishi?

Mesaj de ventelradu » Mie Noi 07, 2018 7:34 pm

Am nevoie mare de un sfat. De aproape 1 an detin un lancer 2.0did. Totul functioneaza impecabil inafara de trepidatiile din volan la franare dupa ce se incalzesc putin discurile. Prima data am luat Ferodo cu placute Ferodo care au tinut exact 3000km dupa care iar au aparut trepidatiile. Am luat al doilea set de discuri si placute de data aceasta de la Textar care franeaza mult mai bine doar ca dupa 5000de km au aparut trepidatiile in volan. Nu am nici un joc in directie /suspensie . Jantele sunt pe 18' cu anvelope Nexen aproape noi perfect echilibrate si fara bolfe. Franarea e aceeasi pe fiecare roata am curatat toti etrierii fata +spate plus schimbat toate accesoriile de la etrieri. Discurile pe spate sunt in stare excelenta si placutele sunt noi textar. Fuzetele le-am curatat perfect si jantele la fel in locul unde e prinderea pe fuzeta.Ce imi mai ramane e sa iau si rulmentii pe fata completi si alte discuri plus placute sa fie cumva indoite fuzetele ??? nu mai stiu ce sa fac

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 72
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Ce Discuri Sa Montam Pe Mitsubishi?

Mesaj de Vic* » Joi Noi 15, 2018 8:32 pm

Din ce am auzit discurile aftermarket sunt din ce in ce mai prost facute, indiferent de marca. Si eu stau sa ma gandesc ce sa fac cu discurile cand le schimb. Ma gandesc sa pun originale.

Scrie răspuns

Înapoi la “Directie, Suspensii si Frane”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori