Scartait La Volan Si/sau Coloana Directie

Directie, amortizoare, arcuri, bare anti-ruliu, discuri si placute de frana, etc.
Avatar utilizator
Marius GLG
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Aug 27, 2016 4:52 am

Mesaj de Marius GLG » Mar Noi 29, 2016 4:10 pm

Salut! Sunt nou aici si am o întrebare, poate ma ajuta cineva. Cand virez stanga/dreapta pe loc se aude un "carait" ca si cum ai trage un lant peste ceva. Am un Lancer 1.6 117 cai, benzina din 2011, 48.000 km. L-am achizitionat acum 5 luni. Va multumesc!

Avatar utilizator
Marius GLG
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Aug 27, 2016 4:52 am

Mesaj de Marius GLG » Mar Noi 29, 2016 4:22 pm

Deoarece este prima data cand intru aici, este posibil sa fac unele greseli în privinta postarilor mele, deci îmi cer scuze anticipat!

Avatar utilizator
Marius GLG
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Aug 27, 2016 4:52 am

Mesaj de Marius GLG » Mie Dec 07, 2016 11:36 am

Nu ma poate ajuta nimeni in legatura cu problema mea mentionata mai sus..!?

Avatar utilizator
Terminator
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 31, 2016 12:58 am

Mesaj de Terminator » Mie Dec 07, 2016 2:37 pm

Cel mai simplu scenariu ar fi un cap de bara intepenit, unele nu bat la gropi, insa scartaie daca sunt ruginite in interior ( burduful lor sa fie intact !)
Al doilea, rotile sa fie uzate foarte tare iar zgomotul de frecare la viraj sa se auda in interior. Pe ce suprafata se aude zgomotul, apropo?
Cel mai naspa scenariu ar fi caseta de directie...dar asta numai daca masina a suferit vreun accident serios ( gropi adanci cu jante strambe, jambele telescoapelor strambe, etc) .
Mai multe detalii ar fi binevenite ( jocuri la volan la denivelari? urme de lovituri la roti? circumstantele exacte cand apare galagia, etc) , daca are reviziile la zi, daca a fost urcata pe elevator si tras de roti, etc, etc, etc

Avatar utilizator
Marius GLG
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Aug 27, 2016 4:52 am

Mesaj de Marius GLG » Mar Dec 13, 2016 2:02 am

Multumesc Terminator pt.raspuns. La capetele de bara nu m-am uitat,posibil si asta.. Jantele sunt f ok, cauciucurile noi,de iarna 205/60/16 cum scrie in talon. Nu am vrut sa iau alta dimensiune sa nu am probleme.. Zgomotul se aude pe suprafata tare, asfalt, ciment si nu mereu. Are toate reviziile la zi, carte service(schimbate doar ulei si filtre) in cei 41.700 km. cat avea masina cand am luat-o eu. Este luata de la un dealer auto si a lasat-o la buy back o femeie(proprietara). Masina a fost verificata de dealer si de fata cu mine, dar si dupa ce am luat-o eu am verificat-o la Tiriac Auto Pitesti, tot de fata cu mine..avand o relatie f "puternica" acolo. Pe langa altii..inclusiv cei de acolo au zis ca masina este impecabila din toate punctele de vedere.. Un singur minus are, nu are oglinzile incalzite si asta ma scoate din minti momentan. Si nici instalatia trasa pentru ele nu are. Doresc, cat mai repede posibil sa fac ceva in privinta asta.

Scrie răspuns

Înapoi la “Directie, Suspensii si Frane”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori